Etykiety

wtorek, 1 marca 2022

Angels Navarro "Zgadnij w minutę. 1051 łamigłówek"


Spostrzegawczość jest ściśle związana z koncentracją, umiejętnością dopasowania, znalezienie wspólnych cech. Ważna jest tu też szybkość rozwiązywania zadania, a także umiejętność analizy. Można ją ćwiczyć przez wskazywanie określonych elementów na ilustracjach lub przy pomocy specjalnych publikacji zawierających wiele szczegółów. U nas przygoda z takimi zabawami zaczynała się od drzwi, na których każdego dnia naklejałam kolejne naklejki i córka miała za zadanie znalezienie nowej rzeczy pośród bardzo wielu. Zabawa ta dawała jej wiele satysfakcji i pozwalała mi pracować nad jej słownictwem, a kiedy wychodziła na spacer miała wystarczająco przyciągające uwagę miejsce, po którym od przedmiotu do przedmiotu mogła wodzić palcem. To nam zdecydowanie ułatwiało ubieranie. Jednak były to tylko jedne drzwi niczym jedna strona. Po latach ciągle pozostał nam sentyment do rzeczy pomagających w odszukiwaniu szczegółów, podobnych rzeczy lub wychwytywaniu innych, niepasujących. I właśnie z tego powodu sięgnęłyśmy po publikację „Zgadnij w minutę. 1051 łamigłówek” Angelsa Navarro. Tu takich „drzwi” mamy bardzo wiele i to z gotowymi zadaniami na każdej stronie.
Książka jest dość gruba (tak na prawie centymetr), z usztywnionymi okładkami i wieloma zagadkami. Na początku publikacji znajdziemy cenne wskazówki, w jaki sposób takie ćwiczenia pomagają rozwijać możliwości intelektualne naszych pociech oraz w jaki sposób z nimi pracować. Zadania zaczynają się od stosunkowo łatwych. Z każdą stroną poziom trudności wzrasta. Do tego różnych przedmiotów z określonej kategorii jest więcej i można zachęcić do odszukania wszystkich. Duże znaczenie ma tu też zabawa z czasem. Fajnym gadżetem do pracy jest stoper z alarmem. On pozwoli nam na dokładne zmierzenie czasu i przyłożenie się do efektywności pracy. Do tego wielkim plusem jest różnorodność: zarówno wyszukiwanie przedmiotów określonej kategorii, jak i tych, które zniknęły, uzupełnienie miejsc pustych, labirynty, cienie, zbiory. Do tego zadania poklasyfikowano na dwa etapy pozwalające kontrolować postępy, rozbudowywać polecenia. Na końcu znajdziemy odpowiedzi, dzięki czemu będzie to świetna pomoc przy stosowaniu metody Montessori: dziecko samo może kontrolować własne postępy, weryfikować prawidłowość rozwiązania.
Ilustracje są różnorodne, dzięki czemu odnosimy wrażenie dużego zróżnicowania. Do tego większość przypomina piktogramy z różnorodnych portali, czyli są proste, przejrzyste, wywołują jednoznaczne skojarzenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz