Etykiety

poniedziałek, 7 marca 2022

Austin Aslan, Philippe Cousteau "Bractwo zagrożonych. Punkt topnienia"


Nadmierne korzystanie z dóbr natury przez człowieka sprawia, że przyroda jest coraz bardziej zniszczona. W takich warunkach zwierzęta cierpią. Jak mogłaby wyglądać alternatywna rzeczywistość, gdyby istniały osobniki potrafiące wykorzystać technologię? Na to pytanie starają się znaleźć odpowiedź twórcy trylogii „Bractwo zagrożonych”. Jest to opowieść o zwierzętach chcących uratować świat przed ekologiczną katastrofą będącą wynikiem ludzkiej działalności. Nudny temat połączony z science fiction daje ciekawy efekt pobudzający wyobraźnię. Musze szczerze przyznać, że trudno było mi się przyzwyczaić, że bohaterami są zwierzęta, a nie ludzie lub inne istoty,
  Kiedy już dałam porwać się akcji przepadłam i nawet nie zauważyłam, kiedy skończyłam czytać dwa tomy.
Od pierwszych stron trylogii poznajemy trudną sytuację zwierząt. Widzimy warunki, w których żyją gatunki zagrożone wyginięciem. Rosnąca temperatura, mniejsza ilość pokarmu, podnoszenie się wód, mniejszy dostęp do wody pitnej i mniejsze zasolenie oceanów sprawiają, że coraz trudniej różnym gatunkom jest żyć. Wśród zwierząt wystawionych na próbę jest Nuklik, młoda niedźwiedzica dryfująca z matką na krze. Uratować może je dopłynięcie do lądu. To niestety kończy się złapaniem jej przez grupkę naukowców i przetransportowanie do instytutu badawczego. Okazuje się, że tam trafiło wiele zagrożonych gatunków. Nuklik poznaje orangutana Ariefa, narwala Murdocka, tchórze czarnołape Jill i Hobbs oraz łuskowca Wangari’ego. Odkrywamy, że zwierzęta te potrafią mówić i są niesamowicie inteligentne. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo swoje zdolności ukrywają przed ludźmi. Chęć bronienia innych zwierząt sprawia, że zakładają Bractwo Zagrożonych.
Razem z przygodami poznajemy różnorodne szkodliwe działania człowieka. Autorzy podkreślają jak bardzo niszczycielski jest konsumpcjonizm.
Pierwszy tom nie miał podtytułu. Drugi zatytułowano „Punkt topnienia”. Przechodzimy tu płynnie do zawieszonej w poprzednim tomie akcji. Razem z łuskowcem bierzemy udział w ratowaniu leniwca. Jak każda misja i ta będzie wymagała dużego sprytu, niezwykłych umiejętności posługiwania się technologią. Do tego wyśmiewają pomoc polegającą na odcinaniu od naturalnego środowiska i więzienie zwierząt. Ludzie zamiast naprawiać świat coraz bardziej go niszczą i tu przyda się działalność członków „Bractwa Zagrożonych”, którzy najlepiej rozumieją potrzeby innych gatunków oraz wiedzą, co trzeba zrobić, aby ratować planetę.
Ludzie są tu istotami, dla których liczy się blichtr, majątek, gadżety i ciągle nowe rzeczy. Organizują różne akcje dla poklasku i zdobycia sławy oraz zorganizowania przyciągających wydarzeń. Istoty z takim podejściem do przyrody muszą zniknąć z powierzchni Ziemi.
Autorami opowieści pełnej szybkiej akcji bogatej w zwroty akcji są Philippe Cousteau (światowej sławy ekolog, założyciel EarthEcho International, organizacji zajmującej się edukacją ekologiczną)oraz Austin Aslan (magister przyrody, wolontariusz w ekoturystycznym Korpusie Pokoju w lasach deszczowych Hondorasu i autor wielokrotnie nagradzanych książek z serii TURBO Racers). Tekst dopełniają nieliczne, ale za to bardzo dobrze dopracowane ilustracje Jamesa Madsena.
Pomysł na książkę ciekawy, akcja wciągająca i bardzo szybka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz