Etykiety

środa, 2 marca 2022

Lizzie Cox "Dojrzewanie. Dziewczyny" i "Dojrzewanie. Chłopaki"


Dojrzewanie to poważna sprawa i nie wolno potraktować go po macoszemu. Proces jest długi, zaskakujący, a pojawiające się w ciele zmiany sprawiają, że dzieci i młodzież mają wiele pytań, które nie zawsze wiedzą, w jaki sposób zadać, bo spawy intymne mogą wydawać się krępujące dla osób poszukujących odpowiedzi na swoje wątpliwości. Do tego często nam, dorosłym, brakuje czasu, aby spokojnie i rzeczowo odpowiedzieć. Wtedy z pomocą przychodzą odpowiednie publikacje. I w naszym domu mają one ostatnio duże powodzenie, bo każda przybliża ważne problemy troszkę innymi słowami, za pomocą odmiennej strony graficznej. Ważne, aby było prosto i przystępnie dla młodych słuchaczy oraz czytelników. Moja córka należy do grona tych, którzy z zainteresowaniem słuchają. To pomaga mi kontrolować, jakie treści przyswaja, w jaki sposób autorzy piszą o ważnych sprawach i muszę przyznać, że od czasów, kiedy do mnie tego typu publikacja trafiła ćwierć wieku temu naprawdę bardzo wiele się w nich zmieniło. I to na lepsze.
Dziś pokażę Wam propozycję od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Dwie świetne publikacje: jedna dla dziewczyn, a druga dla chłopaków. Obie w zasadzie zawierają te same treści, ale z naciskiem na określoną płeć. I tak w książce dla dziewczyn autorka pisze w taki sposób, jakby mówiła dla słuchaczki lub czytelniczki, a w tej dla chłopców do słuchacza lub czytelnika. To sprawia miłe wrażenie przyjaźni, podkreśla personalny kontakt i łamie bariery. Lizzie Cox pięknie i prosto opowiada o wszelkich wątpliwościach, jakie mogą nasunąć się młodym ludziom. Dużą zasługę w przystępności teksu ma też tłumaczka, Anna Studniarek, dzięki której polskie tłumaczenie czyta się bardzo przyjemnie także na głos, a dla mnie ma to niesamowicie duże znaczenie.
Oba tomy otwierają wyjaśnienie czym jest dojrzewanie, w jaki sposób się objawia, jak długo może trwać, kiedy można się go spodziewać, jakie są jego konsekwencje. Autorka uświadamia młodych czytelników, że każdy ma nieco inny czas rozpoczęcia, trwania i zakończenia zwieńczonego dojrzałością płciową. Do tego dowiadujemy się, co staje się przyczyną początku tego procesu. Poświęcono sporo miejsca funkcjonowaniu mózgu, wpływowi hormonów na to, co się z nami dzieje, w jaki sposób reagujemy i jak funkcjonuje nasze ciało. Nie zabrakło tematu pierwszych uczuć, zakochania, wahania nastrojów i postawiono nacisk na świadomość zapotrzebowania dużej ilości snu. Kiedy w książce dla dziewczyn pojawia się temat piersi i rozwiewanie wątpliwości z nimi związanych, w tej dla chłopców mamy temat penisów, u dziewczyn okres, cykl miesięczny, a u chłopców zaskakujące wzwody. Sporo miejsca poświęcono higienie: zarówno tej dotyczącej owłosienia jak i dbania o skórę, jej czystość i zapach. Do tego poruszono takie nieoczywiste tematy jak dbanie o wzrok, zęby, aktywność fizyczną, higienę stóp (łącznie z dopasowaniem obuwia), a później możemy przyjrzeć się już drugiej płci i zobaczyć (z przymrużeniem oka) jak to u nich wygląda, bo przecież tym także młodzi ludzie są zainteresowani. Zwłaszcza, że zaczyna się czas zwracania uwagi na inne osoby, kształtowania swojej osobowości w gronie rówieśniczym, często zainteresowanie płcią przeciwną. Dowiadujemy się tu o hormonach odpowiedzialnych za zakochanie, różnorodnych seksualnościach, jest też sporo wskazówek dotyczących przyjaźni. A później płynnie przechodzimy do ważnego tematu rozmnażania, antykoncepcji, chorób przenoszonych drogą płciową, asertywności związanej z przekraczaniem strefy intymnej oraz podejmowania decyzji o współżyciu, posiadaniu dzieci. Bardzo podobało mi się to, że w tej publikacji poruszono także temat przemocy związanej z wyglądem. Do tego bardzo dużo tu wskazówek na temat bezpieczeństwa w Internecie, zachowania w mediach społecznościowych, ograniczonego zaufania do obcych, ostrożności dotyczącej przesyłanych materiałów, ale też opisywanych sytuacji. Młodzież dowie się też, gdzie może znaleźć pomoc, kiedy spotka się z cyberprzemocą i czym w ogóle ona jest. Do tego autorka uświadamia, że nie tylko internet może być zagrożeniem, bo także codzienne kontakty z rówieśnikami. Sporo miejsca poświęcono też feminizmowi (i bardzo mnie to cieszy). A dalej mamy sporo wiadomości o różnych formach rodzin i pokazanie, że nie zawsze więzy krwi decydują, kto jest naszymi bliskimi. Na końcu mamy ważne wskazówki dotyczące depresji, nauki bycia szczęśliwym, pozytywnego dojrzewania. Publikacje kończy słownik ważnych terminów. Jak widzicie poruszono w tych publikacjach wszelkie tematy, które mogą wywołać wątpliwości u młodych osób.
Ciekawa, ale jednocześnie prosta strona graficzna sprawia, że pod tym kątem są to publikacje, po które mogą sięgnąć już uczniowie nauczania początkowego, jeśli będą zainteresowane tematem. Ciekawostki, przystępny język, bardzo dobrze zszyte strony w twardej oprawie i podręczny format (A5) sprawiają, że jest to świetna i estetyczna lektura, po którą młodzi czytelnicy mogą sięgać, aby rozwiewać swoje wątpliwości. Zdecydowanie polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz