Etykiety

wtorek, 27 grudnia 2022

Małgorzata Czapczyńska "Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały"


Żyjemy w świecie, w którym oczywistą oczywistością jest to, że kobiety mogą robić wszystko, co chcą. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce nadal jesteśmy strofowane, oceniane, obrzucane wulgaryzmami. Bycie kobietą nie jest łatwe, a dawniej było jeszcze trudniejsze. Każda „skandalistka” mniej lub bardziej świadomie przecierała szlak dla kolejnych. Każda gorszyła społeczeństwo i była napiętnowana, aby dać innym do zrozumienia, jakiej granicy nie powinnyśmy przekraczać. A jednak nam się udało. Jak bardzo możemy przekonać się czytając książki o kobietach, które w swoich czasach były skandalistkami. Tym razem sięgnęłam po publikację Małgorzaty Czapczyńskiej, której poprzednie publikacje bardzo przypadły mi do gustu. Zauroczyłam się wspomnieniami zawartymi w książce „Chcesz cukierka” Idź do Gierka” oraz „Moimi wyspami”. Przekonałam się, że pisarka ma świetny gawędziarski styl, potrafi snuć ciekawe opowieści. „Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały” utwierdziły mnie w tym przekonaniu i tylko do jednej rzeczy mogę się w tej książce przyczepić: wielkość czcionki w bibliografii. Dla mnie jest ona często inspiracją do poszukiwania innych książek, a tu niestety musiałabym z lupą szukać. Całą resztą jestem zachwycona.
Sama publikacja podzielona jest na trzy większe części: „niewolnice miłości”, „Kobiety, które zadziwiały i szokowały” oraz „Wyjęte spod prawa”. Do książki wprowadza nas powieść o Adèle Hugo, córce Victora Hugo. Dostajemy smutną i jednocześnie romantyczną opowieść o nieszczęśliwie zakochanej kobiecie, która podąża za ukochanym. Kolejna historia jest równie tragiczna. Tym razem mamy do czynienia ze sprawą kryminalną Blanche Monnier uwięzioną przez matkę i brata, aby powstrzymać ją przed wyjściem za mąż za biedniejszego ukochanego. Poznamy też niesamowitą opowieść o miłości na plantacji kawy oraz wskazówki, w jakim filmie znajdziemy elementy z życiorysu Karen Blixen. Kolejną postacią jest kochanka naszego narodowego kompozytora, czyli George Sand. Mamy też opowieść o trudnych relacjach w związku Fridy Kahlo. Poznamy historię Marii Dąbrowskiej i dowiemy się, z kim prowadziła bogatą korespondencję, z kim musiała dzielić się ukochaną. Nie zabraknie też Edith Piaf i jej romansu z bokserem. Mamy również opowieść o niezwykle utalentowanej rzeźbiarce Camille Caludel, która poza godzeniem się na miano tej drugiej musiała też walczyć o uznanie, o które kobietom zajmującym się rzeźbieniem w XIX wieku nie było łatwo, Dowiemy się o poszukiwaniach miłości przez Zofię Nałkowską, odnalezieniu tego uczucia przez Tove Janson na wyspie w towarzystwie innej artystki.
W drugiej części przyjrzymy się takim postaciom jak podróżniczka Gertrude Bell znającej doskonale kraje arabskie, Leni Riefenstahl kręcąca filmy dla Hitlera, Clara Bow grającej role trzpiotki w filmach, Mabel Normadn twórczyni prostych gagów w kinie, kreatorce chwytów wykorzystywanych przez gwiazdy kina niemego, Ella Harper zaskakująca niezwykłym układem kostnym, a przez to chodzeniem na czworakach, Helena Rubinstein budującej imperium kosmetyczne, Izabela „Czajka” Stachowicz zaskakująca otoczenie frywolnością, temperamentem i romansami, Nellie Bly zmieniającej wizerunek dziennikarki i reporterki. Poznamy też Marię Konopnicką i dowiemy się o jej dużym powodzeniu. Nie zabraknie też Mary Ann Bevan, której wizerunek od czasu do czasu staje się motywem głupich memów, Jest też historia Zofii Sadowskiej, naukowczyni i lekarki, którą zaszczuła prasa z powodu dwóch zazdrosnych o swoje żony mężów-bokserów. Przyjrzymy się pracowitej i dobrze zorganizowanej pisarce Marii Rodziewiczównej, która dzięki literaturze uratowała swoje gospodarstwo. Mamy tu też przedwojenne gwiazdy kina jak Ina Benita, którą zapomniano za rzekomą współpracę z hitlerowcami, a później okazało się, że zbierała informacje dla polskiego podziemia. Jest też szokująca wszystkich Mae West.
W „Wyjętych spod prawa” przyjrzymy się Lanie Turner i tragicznemu zakończeniu romansu z mafioso, Ricie Gorgonowej oskarżonej o zabicie pasierbicy, Mari Ciunkiewiczowej chcącej wyłudzić gigantyczne odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej, Bonnie Parker, która wyszła za gangstera, Evelyn Nesbit osaczonej przez psychicznie chorego arystokratę, Charlotte Corday pragnącej powstrzymać falę przemocy rewolucyjnej.
Z podsuniętych przez Małgorzatę Czapczyńską historii przekonamy się, że kobiety mają niesamowicie różnorodne pomysły, osobowości oraz wiele talentów. Potrafią kochać na zabój, nie stronią od romansów, bywają nimfomankami, mają stałych partnerów lub partnerki.Są kontrowersyjne i nietuzinkowe, a kiedy chcą coś osiągnąć to uparcie dążą do celu.  Jedno w ich biografiach jest wspólne: żadna zaplanowana rzecz nie kończyła się tak jak zamierzały. Wydarzenia zawsze zaskakiwały. W przypadku kobiet, które oceniane były przez prasę możemy dostrzec jak niesamowicie niesprawiedliwe i manipulujące są media.
Mamy tu niesamowicie wciągające opowieści o niezwykłych, odważnych, silnych kobietach. Niesamowicie intrygująca i wciągająca pozycja, która może zainspirować do działania, zachęci do wprowadzania zmian w życiu, skłoni do refleksji. Plusem jest to, że można tę publikację czytać zarówno wybiórczo, jak i tradycyjnie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz