Etykiety

czwartek, 1 grudnia 2022

Marta Galewska-Kustra i Joanna Kłos "Pucio. Plan dnia"


Pucio to jedna z tych serii, które są świetną pomocą we wspomaganiu rozwoju najmłodszych. Z małym bohaterem uczymy nasze dzieci mówić, ale nie tylko. Była książka o spaniu, zdobywaniu samodzielności, rozwijaniu kompetencji językowych, podróżowaniu, spacerze po mieście, jedzeniu, wydalaniu, a nawet o wizycie u lekarza. Pojawiły się też zestawy puzzli i gry zachęcające do opowiadania o kolejnych aktywnościach w ciągu dnia oraz pomagające w dostrzeganiu ciągów przyczynowo-skutkowych. Tym razem do młodych miłośników Pucia trafia coś w stylu planera, ale takiego w wersji dla dzieci, czyli niezwykle potrzebnej pomocy. Szczególnie w przypadku maluchów, które pierwszy raz czegoś doświadczają, są nieśmiałe lub z jakiś powodów mają problem z rozplanowaniem czasu, boją się przekładania jakichkolwiek zajęć. Do tego taki materiał umożliwia nam na pokazanie swoim pociechom, że ważne jest posiadanie planu dnia. Nawet jeśli jedynymi rzeczami, którymi potrafimy przewidzieć są posiłki. Zresztą porządkowanie czasu zaczynamy właśnie od tych najważniejszych rzeczy, czyli przebudzenia i posiłków.

W zestawie "Pucio. Plan dnia" znajdziemy instrukcję oraz magnesy z ilustracjami prezentującymi określone czynności oraz tablicę, na której umieszczamy magnesy z określonymi czynnościami. Taką pracę z tym materiałem można zacząć od planowania bardzo krótkoterminowego, czyli ograniczać się do najbliższych czynności. Szczególnie ważne może się to okazać w czasie porannych czynności, kiedy dziecko musi wykonać wiele rzeczy i z tego powodu czuć zagubienie. Kolejne kroki rozplanowane na tablicy pozwolą na budowanie pewności siebie oraz opanowanie negatywnych emocji wynikających z poczucia zagubienia i bezradności. Dzięki magnesom możemy dokładnie rozplanować czynności, np. pokazać, że rano wstajemy, jemy śniadanie, myjemy zęby, ubieramy się, idziemy do przedszkola czy żłobka . Dziecko dzięki temu wie, do czego dąży i co go czeka za chwilę. Rozwija też nawyk planowania poszczególnych czynności, dostrzegania przyczynowości własnych czynów.
Poza zwyczajnym planowaniem tablicę z powodzeniem można wykorzystać do tworzenia własnych opowieści. Może być ściągą do snucia przygód Pucia. Na początku rodzic opowiada, co bohater robi, a później dziecko po swojemu tworzy opowieść o swoim ulubionym bohaterze.
Jak widzicie „Pucio. Plan dnia” tio nie tylko doskonała pomoc dla każdego dziecka pozwalająca z ulubionym bohaterem i rodzicem zaplanować swój dzień, ale też pomaga w ujarzmieniu negatywnych emocji, pozbyciu się frustracji, co przekłada się na spokój i pozytywnie wprowadzanie codziennej rutyny, oswojenie z czynnościami, które trzeba wykonać każdego dnia oraz tych pojawiających się od czasu do czasu. Poza tym uczymy dzieci pór dnia, tygodnia i możemy wspomagać rozwój umiejętności mówienia.
Poręczna tablica z 48 magnezami z obrazkami pozwala na codzienną zabawę nią, przekładanie, uczestniczenie w planowaniu. Ważne jest, aby dziecko poza czynnościami które musi wykonać miało możliwość wyboru, co chce robić. Przy czym dajemy mu magnesy z czynnościami, które są realne do zrobienia, bo trudno iść w lipcu na śnieg. Mamy tu naprawdę bogaty wybór dodatkowych zajęć: od spacerów z rodziną, zabawy na placu zabaw, tworzenia, przez zakupy, wypożyczaniu książek, po naukę języków obcych czy wizytę w kinie.
Do planów można podejść w różny sposób: na początek pokazanie czynności w ciągu najbliższej godziny lub z wyznaczeniem najważniejszych. Do tego można zabrać się za plany wieczorem dnia poprzedzającego lub rano. Układamy przed dzieckiem tablicę magnetyczną i magnesy z ilustracjami, określamy, jaki dzień tygodnia będziemy planować, następnie mówimy jakie są pory dnia, jakie czynności trzeba wówczas wykonać, a następnie trzymać się planu. Jeśli plany się zmienią to po prostu razem z dzieckiem na tablicy umieszczamy inny magnes, aby pokazać, że czasami trzeba być elastycznym i dostosować się do sytuacji.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz