Etykiety

piątek, 2 grudnia 2022

Thomas McBrien "Minecraft. Rocznik 2023"


Minecraft podbił serca młodych graczy i dzięki temu powstało wiele wersji, ale też i książek, gadżetów, a nawet kloców, które przecież były w pewien sposób inspiracją do tworzenia grafiki. Od czasu do czasu wracam do Was z tematem tej gry, a raczej czymś, co można nazwać fanfikami Minecrafta, bo sama gra tylko pozwala na tworzenie światów, doświadczanie przygód. Książki i ćwiczenia powstające wokół nich można uznać jako coś, co powstało ze względu na uwielbienie, chęć rozszerzenia zasięgu uniwersum. Zaangażowanie i zainteresowanie młodych graczy stało się inspiracją nie tylko do tworzenia książek zawierających instrukcje i przepisy na tworzenie określonych rzeczy, ale znalazły się też w nich pierwsze czytanki, a także coś z pogranicza, czyli świetna seria „Minecraft. Matematyka Megazadania”, w której znajdziemy zeszyty dostosowane do określonego poziomu nauki. Mało tego: zadania są tak pomyślane, że kolejne umiejętności zdobywamy powoli, systematycznie, bez przeskoków oraz pośpiechu. Każdy może je rozwiązywać we własnym tempie sięgając po kolejne zeszyty ćwiczeń. A wszystko to z wykorzystaniem gry, na której punkcie dzieciaki mają bzika. Do tego sama gra wspomaga rozwijanie wyobraźni przestrzennej, zachęcania do analizowania projektów w kontekście brył. Powstające wokół przygód graczy historie świetnie sprawdziły się jako czytanki, czego najlepszym dowodem jest powodzenie serii „Minecraft. Tryb czytania”. Podobnie jest z matematyczną odsłoną przygód, w które także przenosi nas studio MojAng. Miesiąc temu polecałam Wam serię ćwiczeń z naklejkami. Każdy album inny, zabierający w nową fascynującą podróż. Wszystkie kolorowe. Różnią się tematyką, stopniem trudności oraz grubością (ta zależy tylko od ilości naklejek, a nie stron z zadaniami). Łączy je to, że przenoszą młodych czytelników do uniwersum Minecrafta, zachęcają do przeżywania przygód, rozwiązywania zagadek, uzupełniania otoczenia o ważnych bohaterów. Każdy album ma temat przewodni i akcję toczącą się wokół niego.

Dziś kolejne spotkanie z nowością stworzoną przez Studio MojAng. Tym razem do czytelników trafia „Minecraft. Rocznik 2023”, czyli publikacja będąca przeglądem najważniejszych i najciekawszych wydarzeń ze świata Minecrafta w ostatnim roku. Wchodzimy tu w konteksty różnych rozgrywek. Wśród nich znajdziemy wyprawy przez namorzynowe bagna, przemierzanie przez starożytne, podziemne miasta i ucieczki przed przerażającymi nadzorcami. Widzimy, w jaki sposób rozbudowywano i urozmaicano minecrafrowe światy, z jakimi nowymi wyzwaniami musieli zmierzyć się czytelnicy. Dostajemy wiele cennych wskazówek dotyczących gry oraz poznajemy inicjatywy powstałe wokół gry. Przyjrzymy się inicjatywie prowadzonej przez Mojang i ONZ, które wykorzystując grę tworzą wizje lepszych miast w ramach inicjatywy Bloick by Block, po to, aby rozwijać różnorodne umiejętności młodych graczy. Do tego dzięki publikacji poznajemy nowe funkcje , które pojawiły się w ramach najnowszej aktualizacji. Pod pretekstem gry wchodzimy w świat słownictwa z przyrody, matematyki, geografii i możemy przyjrzeć się różnym stylom życia.
Całość bardzo kolorowa, ze świetną grafiką i pięknymi ilustracjami na bardzo dobrej jakości papierze. Dzięki bardzo dobrze zszytym stronom oraz solidnej, kartonowej okładce lektura jest trwała. Uważam, że to ciekawa publikacja dla młodych miłośników gry.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz