Etykiety

środa, 7 grudnia 2022

Zeszyty zadań z naklejkami


Jedną z dziedzin, w której doszło do naprawdę dużej rewolucji są badania nad sposobami uczenia się. Kognitywiści zauważyli, że bardzo wiele zależy od naszego nastawienia do poznawanego zagadnienia, tego, w jaki sposób podsuwane są nam wyzwania. Kluczowe znaczenie mają tu emocje, to jakie mamy nastawienie. I właśnie z tego powodu umiejętności najlepiej przyswajamy sobie w czasie zabawy, aktywności, z którą mamy pozytywne skojarzenia, dlatego sięgamy po materiały pozwalające na dobrą pracę pomagające utrwalić sobie zdobytą wiedzę. Oczywiście takie zbiory muszą być dostosowane do wieku rozwojowego naszej pociechy, dlatego musimy uważnie śledzić kolejne postępu.
Przedszkolakom można podsuwać proste labirynty, łamigłówki i łatwe zadania z literami i kolorowanki. Uczniom już nieco bardziej wymagające. Ważne, aby takie zbiory miały różnorodne zadania pozwalające ćwiczyć odmienne umiejętności i pozwalające szybko przejść od czynności do czynności, aby mózg nie przysypiał w czasie robienia kolejnego podobnego zadania. Na taką różnorodność postawiono w serii „Zabawy i zadania z naklejkami” w Wydawnictwie Harperkids. Seria pięknie się rozrosłą i już znajdziemy w niej zeszyty z Maszą i Niedźwiedziem, Mustangami, Kucykami, Bingiem, Smerfami, Młodymi Tytanami, Super zwierzakami, Tomkiem i przyjaciółmi, Cleo i Cuquin. Z niektórymi bohaterami można spotkać się w kilku odsłonach. Zwłaszcza, że dla każdych świąt powstały nowe zeszyty. I tym sposobem mamy kolejne spotkanie ze znanymi bohaterami. Tym razem w wersji świątecznej. Plusem tych zeszytów jest to, że w wielu księgarniach internetowych zapłacicie mniej niż 10 zł, przy dużych zamówieniach nie płacicie za przesyłkę, więc warto szukać, sięgać i pracować z nimi z dzieckiem.
W czasie rozpoczęcia pracy z książeczkami należy pamiętać o stopniowaniu długości czasu skupienia oraz trudności. Nie zawsze wiek podany na książeczce będzie odpowiadał wiekowi rozwojowemu naszego dziecka, dlatego warto sięgnąć po ćwiczenia mniej wymagające i zacząć pracę od jednego zadania dziennie, a następnie zwiększać poziom trudności przez wprowadzenie kolejnego poziomu trudności i dodatkowych zadań. To pozwoli naszym pociechom przygotować się do pracy w szkole, gdzie wymagana jest dłuższa koncentracja.
Każdy album oferuje proste zadania w nieco innej odsłonie. Kolorowanie, rysowanie, rozwiązywanie prostych rebusów wydaje nam się zabawą bardzo lekką, niepozorną i nie angażującą, ale mającą zapewnić miło spędzony czas. Nic bardziej mylnego. Kolorowanie i rysowanie jest jednym z poważniejszych zajęć dzieci. Poza nauką prawidłowego trzymania kredki nasze pociechy ćwiczą koncentrację, motorykę małą, rozwijają zmysł artystyczny, koordynację, spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz rozwijają mózg (w tym bardzo ważny ośrodek Broki odpowiedzialny za mowę). Zabawa z kredkami jest jednym z ważniejszych elementów edukacji przedszkolnej. Warto wówczas sięgnąć po kolorowanki dostosowane do wieku rozwojowego (czasami inny niż wiek biologiczny dziecka).
„Zabawy i zadania z naklejkami” to seria oferująca różnorodne ćwiczenia w jednym zeszycie. Każdy ma motyw przewodni, którym są bohaterzy seriali animowanych. Do tej pory miałyśmy wszystkie ćwiczenia oferowane przez wydawcę, dlatego kiedy tylko pojawiła się nowość nie mogłyśmy przejść obok niej obojętnie. W każdy zeszyt oferuje inne, ale podobne zadania. Do tego są one w odmiennej kolejności, więc zaczynając zeszyt dziecko nie wie, co znajdzie na kolejnych stronach.
Grudzień to czas do przygotowywania się do Bożego Narodzenia. Nie brakuje wtedy tematów mikołajkowych, choinek, gwiazdek, śnieżynek. I tak jest też w najnowszych „Zimowych zeszytach zadań z naklejkami”. Z jednej strony pozwalają one na budowanie atmosfery, a z drugiej pomagają w ćwiczeniu różnych umiejętności. Poza tym tak jak wspomniałam: mamy tu ulubionych bohaterów dzieci. U nas tradycyjnie Bing (i to aż w dwóch odsłonach, bo w zimowym i świątecznym), My Little Pony i Cocomelon. Oczywiście to nie wszystkie propozycje przygotowane przez wydawcę. Warto rozejrzeć się po księgarniach, bo mamy tu całe mnóstwo świetnej zabawy pod pretekstem kolorowania śnieżynek, rysowania kół, bombek, ozdabiania rękawiczek itd. itp.
Dla mnie te zeszyty są przede wszystkim inspiracją do tworzenia własnych zadań. Czasami, kiedy bawimy się dużo już po prostu wydaje się, że nie da się nic ciekawego wymyślić dla dziecka, A później pojawia się rysowanie choinek, koła czy wspomnianych rękawiczek i można z dzieckiem na dodatkowych kartkach stworzyć całą kolekcję takich przedmiotów, a później wykorzystać do ozdabiania domu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz