Etykiety

piątek, 9 grudnia 2022

Julia Golding "Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów" il. Kate Hindley


Życie księżniczek i królowych zawsze fascynowało. I to niekoniecznie z powodu jakiś wielkich dokonań tylko wyobrażeniach o bogactwie, pięknych strojach i luksusach, w jakich przyszło żyć tym uprzywilejowanym przedstawicielkom płci pięknej. Zwłaszcza, że bardzo długo większość była zwyczajnie biedna i zapracowana. Drogie stroje pobudzały marzenia i wyobraźnię. Działały na zasadzie strojów noszonych obecnie przez znane gwiazdy. I w sumie urok tych sukien pozostaje do dziś, bo kiedy myślimy o sukni ślubnej to większość (także panów i chłopców) wyobraża sobie kobietę ubraną w długą, przypominającą XIX wieczne stroje szatę.
Zaciekawienie wzbudzają też prawdziwe, historyczne postacie. Nie tylko te baśniowe mogą być inspiracją. One pomogą nam zrozumieć, dlaczego czasami dbałość o każdy szczegół jest niesamowicie ważna i dlaczego trzeba dobierać strój do sytuacji.

,,Czy potraficie sobie wyobrazić, jak to jest wstawać każdego ranka, wiedząc, że to, w co się ubierzecie, będzie fotografowane i omawiane przez miliony ludzi na całym świecie?".
„Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów” to publikacja zabierająca nas do świata zmarłej brytyjskiej monarchini. Wchodzimy do jej świata i widzimy narodziny, a później dzieciństwo, w którym zwracano się do niej Lilibet. Przyglądamy się każdemu etapowi życia i poznajemy stroje związanymi z ważnymi wydarzeniami. Dzięki temu mamy okazję przyjrzeć się odziedziczonej po prababce pięknej sukience, którą założono jej do chrztu. Do tego odkryjemy, że królewskie dzieci nie zawsze nosiły wszystko nowe, bo wspomniany strój założyło ponad sześćdziesięcioro potomków rodziny królewskiej. Dowiemy się kto ją uszył, a później poznamy dom (a raczej pałac), w którym wychowała się księżniczka. Zajrzymy tu do sypialni, biblioteki, sali balowej, pokoju nauki i odkryjemy, że w budynku jest też winda. Życie Lilibet toczyło się wokół nauki , rozwijania umiejętności, które będą jej przydatne w dorosłym życiu. Wykształcano w niej opanowanie, zdolność dobrej prezencji. Do tego poznajemy zależności, krewnych, codzienność.
Przełomowy jest w jej życiu rok 1936, kiedy umiera jej dziadek. Dowiadujemy się też ciekawostek z życia uprzywilejowanej klasy, stajemy się świadkami zaangażowania Elżbiety w walkę w czasie wojny. Pamiętając o ówczesnej roli i prawach kobiet w Wielkiej Brytanii zaskakuje nas ona swoimi zawodami i aktywnościami. Dobrze ułożona panienka potrafi kierować pojazdami i je naprawiać.

Publikacja pozwala nam prześledzić jej życie publiczne i prywatne. Dowiemy się, kiedy i w jakich okolicznościach po raz pierwszy się zakochała, jak wyglądał jej pierwszy związek i kiedy poznała swojego przyszłego męża, jak wyglądała ich relacja, jaką była matką. Do tego przyjrzymy się jej wizerunkowi, jak bardzo jej życie zależało od pełnionego stanowiska. Wejdziemy w świat jej ubiorów, poznamy twórców kreacji i mamy okazję przyjrzeć się imponującej sukni ślubnej oraz szacie koronacyjnej. Widzimy jak bardzo jej życie było na pokaz, jak niesamowicie była wpisana w to, co wypada i trzeba robić. Do tego mamy okazję przyjrzeć się kolekcji koron, dowiedzieć na ich temat wielu ciekawych rzeczy. Nie zabraknie też kapeluszy i wielu innych elementów garderoby. Wszystko dopasowane i dopracowane z myślą o jej wizerunku.
„Garderoba królowej” to bardzo ciekawa lektura z pięknymi rysunkami i wieloma ciekawostkami z życia Elżbiety II. Julia Golding pod pretekstem pokazania garderoby władczyni zabiera nas do jej świata, pokazuje różne etapy w życiu. Ilustracje Kate Hindley są piękne, proste i świetnie dopełniają całość. Dzięki nim czytelnik może podziwiać kolory, kształty, kroje, a nawet fakturę strojów i ozdób. Dzięki autorkom możemy prześledzić jak ze zmieniającą się modą oraz upływającym czasem zmieniał się styl ubioru Elżbiety II. Każdy zaprezentowany strój jest związany z ważnymi wydarzeniami w jej kraju. Bardzo dobrze zszyte strony oprawione w kartonową matową okładkę ze złoceniami dopełniają całość i sprawiają, że lektura jest estetyczna oraz trwała i skutecznie przyciąga wzrok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz