Etykiety

sobota, 8 grudnia 2018

Jak wybrać grę planszową pod choinkę?

Święta tuż-tuż! Prezenty kupione? Jeśli wciąż nie macie pomysłów na podarunki dla bliskich i nie chcecie pójść „na skróty”, kupując osławione skarpety, to może zainteresuje Was moja propozycja. Co powiecie na to, by w tym roku postawić na gry planszowe? Taki prezent będzie z pewnością oryginalny oraz zagwarantuje dużo dobrej zabawy w gronie rodziny i przyjaciół!
W tym momencie wielu z Was zapewne pomyślało: Ale jak wybrać grę dla dziecka / męża / żony / rodzeństwa / dziadka? Spieszę z pomocą. Jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem gry.
·      Wiek, liczba graczy, czas gry
Przede wszystkim wybierzcie grę odpowiednią do wieku graczy. Wiek podany na pudełku traktujcie jednak umownie – wielu 6-latków bez problemu poradzi sobie z grami oznaczonymi „8+”. Pamiętajcie jednak o pewnej zasadzie, którą stosują polscy i zagraniczni wydawcy:
-
„wiek 8+to gry rodzinne,
- „wiek 10+”
to gry nieco trudniejsze, raczej nie dla dzieci,
- „wiek
12+” to zazwyczaj gry dla doświadczonych graczy.   
Następnie dobierzcie grę pod kątem liczby graczy. Jeśli obdarowana osoba będzie grać w większym gronie (np. rodzice + rodzeństwo), skupcie się na grach przeznaczonych dla odpowiedniej liczby graczy. Gry dwuosobowe nie sprawdzą się w tym gronie.
Jeśli natomiast prezent ma być dla osoby grającej zazwyczaj z inną osobą (np. z mężem, dziewczyną, bratem czy siostrą), to wybierzcie którąś z gier dwuosobowych. Nie bierzcie pod uwagę gier przygotowanych z myślą o dużej liczbie graczy, ponieważ wiele z nich nie będzie już aż tak atrakcyjna do gry w 2 osoby.
W przypadku prezentu dla dziecka szczególnie istotny jest czas gry. Niektóre dzieci są mniej cierpliwe i nie są w stanie utrzymać skupienia przez pół godziny. Warto więc podarować im krótsze gry, 15- czy 20-minutowe. Dostarczą im pełnię radości z rozgrywki, dzięki czemu dzieci chętniej i częściej będą sięgać po taką grę.
Wszystkie te informacje znajdziecie na pudełku, zazwyczaj w formie ikonek. 
 
·      Temat gry
Zastanówcie się lub podpytajcie innych, czym interesuje się obdarowywana osoba.  Szeroka oferta planszówek daje możliwość dopasowania tematu gry do zainteresowań każdej osoby. Dobrze dobrana gra daje zaś pewność, że prezent będzie trafiony!
·      Rodzaj gry
Zwróćcie uwagę na rodzaj gry – czy jest to gra logiczna, strategiczna czy szybka „imprezówka”. Musicie tu oprzeć się na własnym wyczuciu i podjąć decyzję, czy dana osoba lepiej będzie się czuła, grając np. w szaloną i głośną grę „Na końcu języka”, w spokojne i wymagające strategicznego myślenia „Gejsze” czy proste i wesołe „Nogi za pas!”. Wybierzcie tę, która Waszym zdaniem będzie najlepsza dla danej osoby.
·      Poziom trudności gry
Stojąc w sklepie przed regałem z grami, skazani jesteśmy wyłącznie na krótki opis gry znajdujący się na spodzie pudełka. Wcześniej można więc sprawdzić w internecie recenzje i opinie na temat danej gry. To jednak również może być mylące – inaczej bowiem grę ocenią doświadczeni gracze, a inaczej początkujący. Każdy z nich oczekuje po grze czegoś innego.
Najlepiej więc osobiście zapoznać się z zasadami gry przed jej zakupem. A jak najłatwiej to zrobić? Wystarczy obejrzeć filmowe instrukcje gier przygotowywane przez niektórych wydawców. Po ich obejrzeniu będziemy wiedzieć, czy gra jest odpowiednia dla danej osoby (tu znajdziecie więcej filmów).

·      Cena gry
Miejcie świadomość, że po grze kosztującej 10 zł nie możecie spodziewać się dobrej jakości wykonania. Gra powinna służyć wiele lat, musi więc być przygotowana z dobrej jakości materiałów.
Patrząc na wielkość pudełka, nie kierujcie się zasadą „im większe, tym lepsze”! Zwróćcie uwagę, czy jego wielkość pasuje do liczby elementów, bo czasami duże pudełko oznacza duże rozczarowanie. Nie kupujcie powietrza w pudełku

·      A po zakupie gry…
…połóżcie ją pod choinką, a potem zagrajcie z obdarowaną osobą! :)
Oceńcie grę pod kątem wykonania – czy spełniła Wasze oczekiwania i czy warto polecać ją rodzinie i znajomym. Sprawdźcie, czy instrukcja jest napisana w zrozumiały sposób i zawiera dużo przykładów. Zwróćcie też uwagę czy w pudełku znalazły się foliowe woreczki strunowe na drobne elementy gry (my często dodajemy też woreczki płócienne) – to drobna, ale bardzo przydatna rzecz. Podobnie jak dodawane przez nas naklejki, dzięki którym możecie podpisać swoje gry.
W naszych grach znajdziecie też zabawne Karty Megamocy pasujące do każdej gry. Stanowią one formę zabawy dla graczy. 

Jarosław Basałyga
Dyrektor ds. gier planszowych
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
gry.nk.com.pl

1 komentarz:

  1. Poziom trudności, wiek dziecka, tematyka gry oraz liczba graczy to chyba najważniejsze elementy, na które trzeba zwracać uwagę przy wyborze gry. Ja ma 3 dzieci,plus ja i mąż to 5, więc wybrałam Gorącego Ziemniaka w familijnej wersji, żeby wszyscy równocześnie mogli grać :). Mamy sporo zabawy przy tym i dzieci nowe słówka poznają.

    OdpowiedzUsuń