Etykiety

wtorek, 15 grudnia 2020

Alicja Żarowska-Mazur i Dawid Mazur "Wektory, czyli jeszcze więcej Corela. Grafika komputerowa dla dzieci"


Nasi rodzice nie zastanawiali się, w jaki sposób najlepiej i najprzyjemniej oswoić dziecko z grafiką komputerową. Jakoś tak naturalnie mojemu pokoleniu przyszła nauka obsługi komputera, czym pięknie wyprzedzaliśmy zajęcia w szkołach. Pierwszy kontakt z tymi fascynującymi urządzeniami miałam na początku nauczania podstawowego. Był to jeszcze świat bez Windowsa i naprawdę dało się żyć. Obecnie prawie każdy przedszkolak gra w gry na tablecie, korzysta z komputera. Ale co zrobić, aby poza bezmyślnym graniem nasze pociechy jeszcze się czegoś nauczyły? Trzeba zainwestować w ich umiejętności, rozwijać zdolności graficzne. I tu z pomocą przyjdzie nam całkiem bogata oferta wydawnictw, w których zarówno wprowadzimy swoje pociechy w świat podstawowych pojęć, jak i umiejętności, od których łatwo wyjść do samodzielnego rozwijania umiejętności. Jakiś czas temu polecałam Wam publikację „Piksele, wektory i inne stwory. Grafika komputerowa dla dzieci”. Publikacja ta pozwala uzmysłowić sobie jak bardzo przydatna w różnych dziedzinach jest grafika komputerowa: od wyretuszowania zdjęć, przygotowanie ulotek, zaproszeń i pięknych grafik, które pozwolą przyciągnąć uwagę odbiorców. A to cenna umiejętność na rynku pracy. W książce „Piksele…” dowiedzieliśmy się czym jest grafika rastrowa i wektorowa, czym się różni od siebie i w jakich programach możemy nad nią pracować, z jakimi trudnościami możemy się spotkać i jak ułatwić sobie życie. W publikacji znaleźliśmy wyjaśnienie podstawowych pojęć i umiejętności, które będą dobrym punktem wyjścia do rozwijania nowych umiejętności. A wszystko w postaci zabawy wprowadzającej w świat grafiki komputerowej. Krok po kroku poznaliśmy obsługę konkretnego programu, podstawowe i zaawansowane możliwości retuszowania zdjęć, malowania, projektowania. Ostatni rozdział poświęcono grafice wektorowej i to on pozwala na delikatne przejście do kolejnej publikacji. W naszym przypadku jest to książka „Wektory, czyli jeszcze więcej Corela. Grafika komputerowa dla dzieci” autorstwa Alicji Żarowskiej-Mazur i Dawida Mazura, czyli autorów, których znamy z książek o programowaniu, projektowaniu stron internetowych. Zgrany duet piszący ciekawe książki dostosowane do odbiorców. 
Dzięki kolejnej publikacji możemy popracować nad poszerzeniem umiejętności i opanować bardziej zaawansowane możliwości Corela. Szesnaście rozdziałów wprowadza nas w świat funkcji tego dość powszechnego programu do grafiki i zawiera ćwiczenia, pozwalające wypróbowanie poznanych elementów. Rozdziały zbudowane są podobnie jak w poprzedniej publikacji autorów (czyli wyżej wspomnianej). Każdy rozdział otwiera krótki opis umożliwiający zrozumienie omawianych pojęć. Następnie znajdują się ćwiczenia, dzięki którym dowiadujemy się jak krok po kroku uzyskać określony efekt. Wszystko przystępnym językiem, bardzo przejrzyście, z samymi konkretami. Ważne rzeczy wyróżniono, jako warte zapamiętania. Każdy z rozdziałów poświęcony jest innej tematyce: menedżera obiektów, kadrowania, używania pędzli, tworzenia wzorków i ozdobnej czcionki, przygotowania trójwymiarowych obrazów, rysowania, malowania. Wykonując ćwiczenia zawarte w książce można zaprojektować zaproszenie, wizytówkę, opracować logo, stworzyć obrazek z okładki książki i wiele innych ciekawych dla dzieci oraz początkujących projektów pozwalających oswoić się z narzędziami. Każdy projekt jest inny i dzięki temu pozwala na poznanie różnych możliwości programu.
Całość dopełniają piękna oprawa graficzna skutecznie przyciągająca dziecięcy wzrok barwami. Przejrzystość, minimalizm tekstu, pokazanie krok po kroku, w jaki sposób korzystać z narzędzi pozwala na łatwiejsze odnalezienie się w tekście i przeniesienie wiedzy z książki w praktyczne czynności. Wiemy jaki jest nasz cel i jak go osiągnąć, a to naprawdę ułatwia sprawę.
„Wektory, czyli jeszcze więcej Corela. Grafika komputerowa dla dzieci” to świetna publikacja zachęcająca do lepszego poznania grafiki komputerowej, której możliwości są ogromne i zależą w dużej mierze od naszej wyobraźni, a posiadanie takich umiejętności otworzy niejedne drzwi na rynku pracy. Wraz z książką „Piksele, wektory i inne stwory. Grafika komputerowa dla dzieci” stanie się pięknym zestawem pozwalającym na rozwijanie umiejętności.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza