Etykiety

środa, 2 grudnia 2020

"Tajemnicza wyprawa"


Są takie wydawnictwa i wydarzenia, które w pewnym stopniu wpisały się w nasze życie z kilku powodów: sięgamy po wydawane przez nie czasopisma, książki i naszej codziennej pracy towarzyszą ich podręczniki. Do takich wydawców należy Nowa Era. Od kilku lat z zainteresowaniem śledzę kolejne konkursy organizowane przez zaangażowanych pracowników. „Popisz się talentem”. Każda odsłona ma motyw przewodni. W tym roku dzieci oddały głos zwierzętom, pokazały w jaki sposób dbać o naszą planetę. W ubiegłym roku były to opowiadania o marzeniach, a dwa lata temu razem z młodymi pisarzami udaliśmy się w podróż po Polsce. I właśnie o tym ostatnim tomie dziś Wam opowiem i zachęcam do śledzenie informacji o kolejnej edycji, ponieważ w maju zawsze są wyniki konkursu, a pod koniec roku już można cieszyć się egzemplarzem i podarować bliskim pod choinkę.
„Tajemnicza wyprawa” to tom pozwalający nam ruszyć w podróż po naszej ojczyźnie. Książka pięknie wpisała się w nasze tegoroczne potrzeby podróżowania przy ograniczonych możliwościach wędrówek. Ograniczałyśmy się do swoich najbliższych okolic. Bohaterzy książki także. Dzięki temu mogłyśmy poznać piękne miejsca i niezwykłe legendy. Trzydzieści opowiadań zabrało nas po spacer po Polsce.
Jak już wspomniałam wszystkie przygody bohaterów to opowiadania laureatów kolejnej edycji konkursu literackiego "Popisz się talentem". Organizuje go wydawnictwo Nowa Era, a wziąć w nim udział mogą wszyscy uczniowie szkół podstawowych. Zwycięzcy za swoje prace otrzymują nagrody, a ich prace publikowane są w pokonkursowych tomach opowiadań zawierających trzydzieści opowiadań. Autorami połowy są uczniowie z klas 1-3, drugą napisali ich starsi koledzy z klas 4-7. Akcja wszystkich przygód toczy się w miejscach, w których mieszkają ich młodzi autorzy. Dzięki temu możemy wędrować na krakowski rynek, pod Giewont, do Wrocławia, nad Wisłok, do Łodzi, Warszawy, Gdańska, Szczecina itd. W Każdym z miejsc mali bohaterzy uczestniczący nowym, tajemniczym uczniom z niezwykłymi umiejętnościami ma zadanie specjalne czasami muszą znaleźć list z przeszłości, znaleźć sprawcę kradzieży pierścionka czy spotkać krasnala, który pomoże odnowić zrujnowany pałac. Każde miejsce jest tu dobre do przeżycia niezwykłej przygody. Czasami może być to boisko sportowe, innym razem park, muzeum, pałac, pobliskie pozostałości po ruinach, otoczenie domu. Wszędzie czyha wir wciągającej przygody. Wchodząc w niezwykłe światy stworzone przez młodych autorów przekonujemy się, że niezwykła przygoda jest tuż, na wyciągnięcie ręki. Wystarczy troszkę poczytać, popytać i być dobrym obserwatorem otoczenia. Wszystkie opowiadania łączy rodzeństwo dołączające do klasy. Niby bliźniacy, a są jak ogień i woda. Ela jest szybka i zadziorna, a Wojtek powolny, czasami nieśmiały. Ich charaktery pięknie się uzupełniają.
Bardzo podoba mi się kierunek, w którym poszli organizatorzy konkursu. Wcześniej dzieci musiały dopisywać kontynuację krótkiego fragmentu opowiadania. Tym razem uczestnicy mają większe pole do popisu. I tak już jest w kolejnych odsłonach: coraz więcej wolności i możliwości popisania się talentem.
Dużym plusem jest tu piękna szata graficzna, dobry papier i solidna okładka. Laureaci mogą pochwalić się przed bliskimi naprawdę pięknymi książkami, a my-czytelnicy dostajemy do ręki piękny tom pełen niezwykłych przygód i wartościowych treści.
Zachęcam do udziału oraz zaglądania na stronę wydawcy, bo znajdziecie tam wiele inspirujących treści.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza