Etykiety

wtorek, 1 grudnia 2020

Emilia Dziubak "Co budują zwierzęta?"


Za każdym razem, kiedy sięgamy po kolejną książkę ilustrowaną przez Emilię Dziubak jesteśmy zachwycone. Ilustratorka ma niesamowity dar pokazywania przyrody i przyciągania dziecięcej uwagi. Każda z publikacji wzbogacona o jej prace to gwarantowany sukces czytelniczy, bo prace oczarowują młodych czytelników. A jeśli są to książki o zwierzętach z jej tekstami to nie możemy przejść obok nich obojętnie, bo zawsze wtedy przypomina nam się cudne, pouczające i wprowadzające w świat natury publikacje „Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt”, w której pokazała piękną i nietypową wymianę usług, „Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury” przenoszący nas do czasów prehistorycznych i oprowadzającej po niezwykłym świecie ówczesnych roślin i zwierząt, „Rok w lesie” pozwalający zapoznać się z licznymi zwierzętami (puzzle jako uzupełnienie były strzałem w dziesiątkę). Wszystkie adresowane dla młodszych czytelników, ale myślę, że można je śmiało wykorzystać także z uczniami. Zwłaszcza, kiedy zależy nam na rozwijaniu kompetencji językowych. A teraz kolejna lektura zabierająca nas w świat tajników natury. Razem z Emilią Dziubak przyjrzałyśmy się różnorodnym konstrukcjom stworzonym przez zwierzęta. Ich domy czy gniazda ciągle nas zaskakują kształtem, trwałością i sposobem budowy. Wydawałoby się, że odrobina trawy i błota to nie za dobry budulec. A jednak konstrukcje są solidne. Inne kryją się pod wodą, pod ziemią. A łączy je to, że mają zapewnić optymalne bezpieczeństwo i temperaturę.
Na początku książki poznajemy typy domów. Następnie bogactwo wykorzystywanych przez zwierzęta materiałów. Są wśród nich drzewa kamienie, liście, trawy, ale też błoto, glina, muszle, a nawet pozostawione przez człowieka odpady. Dalej wchodzimy w świat gniazd: od otwartych, przez zamknięte po dziuple i jamy by płynnie przejść do budowli owadów, nor ssaków i podwodnych konstrukcji ssaków, płazów i ryb. Wśród licznych domów nie zabraknie też budowli stworzonych przez człowieka, tymczasowych domów. Nie zabraknie tu także gromadki żyjące z nami pod jednym dachem oraz konstrukcji inspirowanych zwierzęcymi budowlami. Każdy przykład jest tu pretekstem do poznania kolejnego zwierzaka, ich zwyczajów, miejsc życia, sposobów rozmnażania, pozyskiwania pokarmu.
Książka Emilii Dziubak to pouczający i piękny zbiór informacji na temat życia różnorodnych zwierząt. Mamy okazję przyjrzeć się ptakom, ssakom, gadom, rybom i owadom; odkryć bogactwo konstrukcji, materiałów, zobaczyć jak w ramach jednego gatunku różne istoty mogą być różnorodne i tworzyć całkowicie inne budowle.
Dużą zaletą książki jest jej format: bardzo duże strony z wyraźnymi ilustracjami niezdominowanymi przez niewielką ilość tekstu umieszczonego na jasnych polach, dzięki czemu jest lepiej czytelny i zawiera najważniejsze informacje. Sąsiedztwo ilustracji i notki o poszczególnych zwierzętach pozwala na szybkie poznanie ich o zapamiętanie. Wielość ilustracji, niewielka ilość tekstu sprawiają, że możemy po nią sięgnąć zarówno z dziećmi trzyletnimi, jak i tymi w wieku szkolnym. Publikacja ta pozwoli wprowadzić pociechy w świat zwierząt, nauczy je rozpoznawać, dowiadywać się jakie relacje je łączą z innymi gatunkami, czym się charakteryzują. Przybliży uczniom różnorodność w naturze. Dzięki tej książce dzieci zabłysną na lekcjach przyrody, ale też rozwiną swoją dziecięcą ciekawość świata, dzięki czemu będą poszukiwać więcej informacji i zadawać wnikliwsze pytania. Zdecydowanie polecam.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza