Etykiety

czwartek, 3 listopada 2022

Joanna Rusinek "Opowiem ci, mamo, co robią lisy"


Oswajanie z książkami może być świetną zabawą wprowadzającą w świat przyrody, baśni, a czasami oswajającą z różnego rodzaju stworami. Literatura potrafi być świetnym sposobem na przepracowanie własnych problemów, ale też przy okazji może pomóc w rozwijaniu wyobraźni, podsuwaniu ciekawostek o świecie. Wszystkie te elementy znajdziecie w świetnej serii „Opowiem ci mamo”. Każdy z dwudziestu tomów poświęcono innemu wycinkowi rzeczywistości, dzięki czemu będziemy mogli poszerzać dziecięce zainteresowania oraz dostarczyć pierwszych lektur pozwalających na odkrywanie świata, zgłębianie wiedzy przydatnej na przyrodzie i biologii, a także w życiu. Wśród publikacji znajdziemy zarówno te poświęcone zwierzętom (koty, psy, pszczoły, żaby, mrówki, pająki, konie, lisy), narzędziom, kołom oraz pojazdom (statki, samoloty, samochody, pociągi) oraz prehistorycznym zwierzętom (dinozaurom), a nawet dorosłym i własnemu ciału. Teraz przyszedł czas na psotne stwory.

Cała seria swój sukces zawdzięcza interesującym i atrakcyjnym dla dzieci ilustracjom, których niesamowite bogactwo staje się dla młodych czytelników inspiracją do tworzenia własnych rysunków oraz opowieści. Lektury zachęcają do opowiadania, snucia zawiłych opowieści o przygodach pojawiających się w nich bohaterów, dzięki czemu pomogą w ćwiczeniu umiejętności językowych. Wielkim plusem lektur z tej serii jest solidna oprawa. Kartonowe strony bardzo dobrze sklejone sprawiają, że mogą po nią sięgnąć już dzieci siedzące i będą z niej korzystać przez kilka lat. Zwłaszcza, że zawartą w nich wiedzę czytelnicy wykorzystają w przedszkolu i szkole. Uważam, że „Opowiem ci, mamo” to seria bardzo interesująca i polecam wszystkim dzieciom od drugiego do szóstego roku życia. My zawsze wyczekujemy kolejnych tomów, dzięki którym będziemy mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek i zniknąć w czasie przeglądania bogatych ilustracji, stworzyć interesujące zabawki, wykorzystać posiadane plastikowe figurki, które wcielą się w bohaterów książek, czy znaleźć inspirację do klejenia kolejnych bohaterów.
Tym razem udajemy się na spotkanie z psotnymi lisami. A wszystko dzięki pomysłowości Joanny Rusinek, która na pierwszych stronach przedstawia nam całą zadziwiającą gromadkę uświadamiającą nam jak niezwykle różnorodne są to zwierzęta. Dziesięć najważniejszych ras i całe mnóstwo pytań, wątpliwości, ciekawostek. Wszyscy oni są pięknie przedstawieni jeszcze przed stroną tytułową i mamy wrażenie, że czekają na swoją kolej, aby wejść do książki. Dalej zobaczymy wszystkich bohaterów w ich codziennym otoczeniu, przyjrzymy się ich zwyczajnym zajęciom i diecie. Na pierwszej rozkładówce znajdziemy wiele pytań związanych z lisami. Dalej przyjrzymy się budowie ich ciała, aby następnie poznać różnorodne umiejętności. Nie zabraknie tu też ćwiczeń z wyszukiwaniem, czyli zadań pozwalających ćwiczyć spostrzegawczość. W leśnej restauracji przejrzymy jadłospis lisów i dowiemy się jakie jedzenie szkodzi zarówno ludziom i lisom. Pojawi się też temat zapasów na zimę, trybu życia oraz wtapiania się w tło. Jedna z rozkładówek to pięknie rozrysowane lisie nory, inne zabierają nas w świat komunikacji oraz niezwykłych talentów. A dalej kolejne ćwiczenie na spostrzegawczość: tym razem dwa podobne zdjęcia rodzinne lisów. Całość podsumowuje labirynt, który dwóm rasom pozwoli dotrzeć do ich naturalnego środowiska.
W każdej książce bohaterzy czasami potrzebują naszej pomocy. A to pozwala na ćwiczenie spostrzegawczości, liczenie różnorodnych rzeczy, dopasowanie określonych elementów, dostrzeganie różnic, logicznego myślenia. Publikacja wprowadzająca w świat różnorodnych problemów wymaga też rozwiązywania zadań, czyli mamy tu piękne aktywne czytanie, bo aktywność rodzica przeplatana jest tą dziecięcą angażującą młodego czytelnika.
Książka autorstwa Joanny Rusinek to z jednej strony naprawdę zabawna opowieść o lisach. Wchodzimy w świat zwierząt, możemy je lepiej zrozumieć, poznać. Są one też pretekstem do opowiedzenia o naszych domowych pupilach. Całość jak zwykle interesująca i pozostawiająca spore pole manewru zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
„Opowiem ci, mamo…” to seria solidnych książek grubymi stronami oraz z licznymi ilustracjami, które przybliżają dzieciom świat. Ciekawe maluchy śledzą w nich zmiany w otoczeniu. Książki te są doskonałą lekturą przed spacerami, podczas podróży czy po spacerze, ale też w poczekalni do specjalistów. Pozwoli rodzicom przygotować swoje pociechy do uważnego patrzenia na otoczenie. Zwykle w książkach dla dzieci tekst jest niezbędny dla ilustracji. Tu mamy tak cudowną sytuację, że zawarty tekst nie przytłacza i można go pominąć w pracy z młodszymi maluchami, których uwagę przyciągają jedynie ilustracje, o których koniecznie trzeba sobie opowiedzieć. Podczas lektury dzieci ćwiczą swoja spostrzegawczość, koncentrację, nabywają umiejętności językowych i manualnych.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz