Etykiety

poniedziałek, 14 listopada 2022

Maciej Szymanowicz "Marzenia. Fakty, mity, głupoty"


Maciej Szymanowicz słynie ze świetnych ilustracji oraz błyskotliwych i pełnych humoru tekstów przenoszących dzieci do świata baśni. Urzekł nas „Rokiem w Krainie Czarów” oraz „Krasnoludkami”. Można pokusić się o stwierdzenie, że druga z publikacji należy do tej samej serii, co jego najnowsze „Marzenia”. Jego ilustracje charakteryzują się sporą fantazją, ciekawym spojrzeniem, prostą kreską, przerysowaniem postaci ludzkich (nieproporcjonalnie duże głowy) i zaczarowywaniem świata oraz zabawą z perspektywą. Jest tu spora dawka personifikacji, ożywiania przedmiotów martwych oraz nadawania rzeczom i zwierzętom nowych funkcji. Zwyczajne otaczające nas rzeczy mają oczy, usta, własne zdanie, marzenia i pragnienia. I właśnie o tym opowiedzą nam w książce, która pozwoli młodym czytelnikom zrozumieć, czym owe marzenia są.

Już sama okładka pięknie pokazuje z czym będziemy mieli do czynienia dalej. Mamy tu dzbanuszek z nogami, rękami oczami i ustami oraz długim nosem przypominającym trąbę słonia i ma proste marzenie: „gorąca herbata”. Dziewczynka natomiast marzy o tym, aby wyrosły jej kwiatki na głowie i zamieszkały wśród nich motyle, ryba marzy o złotym rybaku, który spełni trzy jej marzenia (urocze nawiązanie do baśni o złotej rybce i rybaku). Jak widzicie jest to doskonały wstęp pokazujący, że będą tu zarówno nawiązania do baśni, jak i puszczanie wodzy fantazji oraz nadawania zwyczajnym rzeczą niezwykłych cech. A wszystko po to, aby dzieci lepiej mogły zrozumieć czym owe tajemnicze marzenia są.
Pierwsza rozkładówka pozwala nam na poznanie Aureli, Wojtka i Fafika oraz przyjrzeniu się spisowi treści przypominającemu główną stronę gazety. Dalej dowiemy się skąd biorą się marzenia. Poruszany jest tu problem inspiracji, lenistwa i reklam. Dowiemy się też, jakie marzenia występują najczęściej u rówieśników czytelników. Poznamy też piękną alegorię ludzkich pragnień na przykładzie szklanki, która w zależności od sytuacji ciągle chce czegoś innego. Dalej wchodzimy w świat marzących bohaterów, poznajemy rodzaje marzeń. Kolejne strony pozwalają nam na przenoszenie się w czasie i przestrzeni. Pierwsza taka rozkładówka zabiera nas do ciekawie i zabawnie ukazanej prehistorii. Fakty wymieszane z mitami i humorem, czyli tak jak w podtytule. Wejdziemy też do kuchni będącej królestwem dokarmiającej babci. Po dobrym posiłku udamy się do miasta, gdzie na wijących się ulicach oraz ścieżkach spotkamy zarówno ludzi, jak i znaki drogowe trenujące biegi. Są tu też poruszone takie proste problemy jak zapach śmieci, posiadanie określonych rzeczy, ograniczenia, z którymi się spotykamy, pragnienia, które ułatwiłyby nam życie. Kolejna rozkładówka to z jednej strony morska opowieść, a z drugiej ciekawa plansza do gry. Kolejne przygody wymagają robienia ciekawych rzeczy i uświadamiają młodym graczom, w jaki sposób często tracą czas na rzeczy zaśmiecające nasz czas. Odwiedzimy też paradę, z powodu której sprzątający ulicę nie jest zadowolony, bo na jezdni wala się pełno nut. Mamy zabawny rysunek puzonisty suszącego spodnie na przedłużającym się suwaku. Każdy robi tu coś ciekawego i miewa odmienne pragnienia. Z książki dowiemy się też jak można spełnić marzenia, odkryjemy, że jedne można spełniać łatwo, a inne wcale. Podejrzymy też domy, a nawet grupę przedszkolaków w czasie zabawy inspirowanej marzeniami. Najbardziej ze wszystkich rozkładówek podoba mi się strona z wymarzonymi roślinami i zwierzętami. To mamy pięknie zebrane najróżniejsze i najbardziej zadziwiające marzenia. Większość z nich oczywiście nie do spełnienia, ale kto nam zabroni pofantazjować?
Publikacja może być ciekawym punktem wyjścia do rozmowy o marzeniach, pokazywania dzieciom jak cudownie jest bujać w obłokach, bo dzięki temu powstaje wiele wspaniałych pomysłów, wyłaniają się idee zmieniające świat .
Maciej Szymanowicz podsuwa młodym czytelnikom lekturę, z którą nie będą się nudzić. Jest to ciekawa książka zarówno dla przedszkolaków jak i uczniów. Mnogość nawiązań sprawi, że z odszukiwanie i wskazywanie ich pozwoli wyrobić w dziecku spostrzegawczość oraz hermeneutyczne podejście do tekstów kultury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz