Etykiety

czwartek, 3 listopada 2022

Zofia Stanecka "Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka. Wiewiórka z lasu" il. Magdalena Kozieł-Nowak


Seria „Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka” wydawana przez Naszą Księgarnię powoli się rozrasta. Razem z duszkiem opiekuńczym Ziemi (którego imię patronuje książkom) poznajemy kolejne tajemnice świata przyrody. W pierwszej publikacji razem z żółwikiem udaliśmy się do oceanu, gdzie mogliśmy poznać zadziwiający cykl życiowy małego gada, jego dalekie wędrówki, pokarm i żyjące w jego otoczeniu zwierzęta oraz sposoby na ochronę gatunku. Z jeżem udaliśmy się do parku, dowiedzieliśmy się, w jaki sposób unikać stresowania tych niezwykle pożytecznych zwierząt, obserwowaliśmy ich narodziny i rozwój oraz poznaliśmy metodę pomocy kolczastym sąsiadom w przetrwaniu zimy. Przy okazji poznaliśmy inne kolczaste zwierzęta, naturalnych wrogów i niezwykłe umiejętności. Bocian zabrał nas do swojego gniazda i pokazał uroki życia w nim, radzenia sobie z różną pogodą. Przyjrzeliśmy się rozwojowi zwierząt, ich diecie oraz przygotowaniom do odlotu na zimę. Do tego pojawiły się cenne informacje na temat tego, ile lat muszą mieć bociany, aby były gotowe do założenia własnej rodziny. Dzięki tym ptakom przyjrzymy się polskiej przyrodzie i podejrzymy afrykańską sawannę, dowiemy się , jakie inne zwierzęta mają duże skrzydła, które udają się w odległe podróże, poznamy współlokatorów bocianich gniazd, gatunki, które także w dwójkę zajmują się młodymi, które wędrują do miejsca urodzenia, które są zagrożeniem, a które są pokarmem dla tych ptaków.

Do młodych czytelników trafia czwarta publikacja z tej serii. Tym razem Zofia Stanecka zabiera nas w świat „Wiewiórki z lasu”. Tradycyjnie na początku przywita się z nami Tuti Tuli zapraszający w świat kolejnego zwierzaka. Tym razem wiewiórka Kitka, jej mama i rodzeństwo pomogą nam na przyjrzenie się bliżej lasowi, jego mieszkańcom. Do opowieści wchodzimy, kiedy jeszcze jest zimno i dookoła leży śnieg. Na kolejnej stronie mama Kitki w cieplejszy dzień poznaje tatę, a później w jej brzucho rosną małe wiewiórki, które na świat przychodzą w dziupli. Maleństwa szybko rosną, są ciekawe świata, dużo jedzą i muszą uważać na różne niebezpieczeństwa. Czasami wiewiórka musi przenosić młode w inne miejsce, aby były bezpieczne. Kiedy Kitka z rodzeństwem jest większa rusza w świat. Tam jednak też czyha na nią wiele niebezpieczeństw.
„Wiewiórka z lasu” to opowieść, w którą wpleciono dużą dawkę informacji. Dowiemy się jak wyglądają gniazda tych małych ssaków, jak się rozwijają, co jedzą, na jakie zwierzęta muszą uważać. Do tego przyjrzymy się sporej gromadzie różnorodnych mieszkańców lasu, a także zobaczymy w jakich regionach Ziemi możemy je spotkać.
Książka pięknie ilustrowana, z dużą dawką wiedzy, solidnymi stronami (kartonowe) oraz minimalną ilością tekstu, który świetnie sprawdzi się też w przypadku nauki czytania. Opowieść Zofii Staneckiej wzbogacona pracami Magdaleny Kozieł-Nowak to lektura godna uwagi. Pod pozorem lekkiej historii o małym wiewiórce, który dorasta i zdobywa kolejne umiejętności dzieci otrzymują solidną dawkę wiedzy, którą z powodzeniem wykorzystają w szkole. Młodsi czytelnicy będą mogli zabłysnąć wiedzą na temat zmieniających się pór roku oraz znajomością zwierząt. Zdecydowanie polecam!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz