Etykiety

środa, 30 listopada 2022

Seria "Czytaj i baw się": "Piracka przygoda" i "Bal z księżniczką"


Wydawnictwo Harperkids ma niesamowicie bogatą ofertę książek kartonowych z ruchomymi elementami. Znajdziemy wśród lektur takie wspaniałe serie jak „Moje pierwsze bajeczki”, „Pokochaj naturę”, „Zabawa i przygoda”. Oczywiście to nie wszystkie serie godne polecanie, ale takie, które szczególnie utkwiły mi w pamięci przez możliwość zabawy nimi. Teraz dołączyła do nich kolejna „Czytaj i baw się”. My sięgamy po tego typu książki, ponieważ moja córka po prostu kocha, kiedy z książką może zrobić coś poza zwykłym czytaniem i one dają jej taką możliwość.

Najnowsza seria to publikacje kartonowo-filcowe zabierające młodych czytelników w różne miejsca. Razem z bohaterami możemy przeżyć piracką przygodę, odwiedzić zwierzęta na farmie, jechać do miasta i pójść na bal z księżniczką. W każdej mamy inny pojazd do przemieszczania się. Umieszczamy do w specjalnych wycięciach i przewracając kolejne strony widzimy zmieniające się dookoła otoczenie. Wielkim plusem jest to, że ten ruchomy element sprawiający, że książeczki stają się publikacjami 3D mają są na wstążeczce czy tasiemce. Ona nie przeszkadza w czytaniu i przewracaniu stron. Każda z publikacji zabiera dzieci w inny obszar.
„Piracka przygoda” to opowieść o poszukiwaniu skarbu. Widzimy jak płyną po morzu, odwiedzają wyspy płynąć załączoną do książeczki piracką łodzią, którą wyjmujemy z okładki i umieszczany w specjalnych wycięciach. W czasie lektury dziecko musi wskazywać różnorodne elementy, odpowiadać na pytania. Przygoda kończy się wieczorem, kiedy bohaterzy żegnają się, aby udać się do łóżek.
Na tej samej zasadzie wygląda lektura „Balu z księżniczką” Wyjmujemy z okładki karocę i wędrujemy z bohaterami przez poszczególne strony. Tym razem udajemy się do królestwa, w którym wstaje piękny dzień zaczynający przygotowania na bal. Na ilustracjach znajdziemy ogród z kwiatami, pszczołami, fontanną i króliczkiem. Nie zabraknie też zamku. Kolejne strony pozwalają na podejrzenie jednorożców z tęczowymi ogonami i grzywami. Dalej odwiedzamy sąsiedni zamek, z którego zabieramy koleżanki księżniczki, aby wspólnie udać się na bal.

Podobne historie znajdziemy w książkach „Dzień na farmie”, gdzie młodzi czytelnicy mają okazję poznać różnorodne zwierzęta i przyjrzeć się pracom w gospodarstwie i przy okazji pojeździć traktorem oraz w „Zwiedzamy miasto”, w której przemieszczamy się autobusem i możemy zobaczyć ważne budynki, liczne samochody, ulice pełne ludzi.
Świetnym pomysłem jest możliwość wyjęcia z okładki pojazdu i możliwość przemieszczania się nim po lekturze bez konieczności wyjmowania go za każdym razem kiedy trzeba przewrócić stronę. Podoba mi się też to, że za każdym razem dziecko ma do wykorzystania inny pojazd i odegrania inną rolę. Z jednej stromy mamy tu fantazjowanie, a z drugiej trzymanie się realiów i lepsze poznawanie otoczenia. Do tego proste zadania pięknie aktywizują młodych czytelników, pozwalają odczuć, że czytanie jest świetną rozrywką.
Publikacje są solidne, trwałe, kolorowe i mają proste ilustracje. Do tego w okładkę wklejono filc, który jest kolejnym elementem dostarczającym bodźce. Przyglądanie się stronom, wyszukiwanie elementów pozwoli na rozwijanie koncentracji, odpowiadanie na pytania pomoże w rozwijaniu kompetencji językowych, a przewracanie stron pomoże w pracy nad motoryka małą, czyli ćwiczenia palców i dłoni. Do tego oczywiści treści pomogą w oswajaniu z otoczeniem, ale też podsuną pomysły na zabawy.
Seria „Akademia mądrego dziecka. Czytaj i baw się” to nowa, pięknie ilustrowana seria przeznaczona dla ciekawych świata maluchów. Myślę, że po te angażujące historie ze względu na niewielką ilość tekstu można śmiało sięgnąć już z rocznymi pociechami. Wystarczy pamiętać, że dziecko zawsze bawi się pod opieką dorosłych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz