Etykiety

wtorek, 27 czerwca 2023

Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma "Opowieści dla dzieci"


Mądry rodzic chce wychować dziecko, które będzie pewne swojej wartości, świadome swoich zalet i wad oraz potrafiące wykorzystać je w czasie pracy i tworzenia relacji z innymi ludźmi. Wielkie znaczenie ma też poczucie szczęścia, umiejętność docenienia tego, co się ma, pozytywne nastawienie do kolejnych wyzwań. Dobór odpowiednich lektur bardzo ułatwia sprawę. Mnie ostatnio zachwyciły dwie książki mające bardzo mylne tytuły, czyli „Opowieści dla dzieci”. Absolutnie nie są to historie tylko dla dzieci. Głównym adresatem są co prawda najmłodsi czytelnicy, ale myślę, że każdy z nas powinien od czasu do czasu po nie sięgać, aby przypominać sobie jak wiele mamy i ile wspaniałych przeżyć nas czeka. Każdy z tomów poświęcony jest innej tematyce: jeden pomaga w budowaniu pewności siebie, a drugi poczuciu szczęścia. Łączy je to, że opowiedziane historie znajdują się na jednej do trzech stron i zawierają pouczające podsumowanie, które może być punktem wyjścia do pracy nad określonym obszarem, rozmowy z pociechą na określony temat czy osobistych przemyśleń. Taki wstęp zachęca nas do codziennej refleksji. Oba tomy są fantastyczne, dlatego warto sięgnąć po każdy z nich i wybrać się w świat siedemdziesięciu historii (każda zawiera 35 opowieści).
„Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe” to historie pokazujące jak bardzo sposób postrzegania przez nas świata determinuje to, co udaje nam się osiągnąć, jakie relacje stworzyć, wyznaczyć cele. Dzięki nim dostrzeżemy, że poszukiwania lepszych krain nic nie dają, jeśli nie potrafimy docenić swojego otoczenia, wyznaczanie nieosiągalnych celów może pomóc nam w byciu najlepszym w określonej dziedzinie, ćwiczeniu umiejętności, przekraczaniu granicy własnej możliwości. Do tego dostrzeżemy, że nasze wady czasami mogą stać się zaletami i pomóc w tworzeniu piękniejszego świata. Ten tom przede wszystkim skupia się na tym, w jaki sposób widzimy zarówno otoczenie, jak i siebie. Są to historie o różnorodnych ograniczeniach, które tworzymy we własnej głowie i wyobraźni.
„Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie” zawiera opowieści o wpływie przekonań na nasze osiągniecia, przekonujące do wychodzenia ze strefy komfortu, zachęcające do spojrzenia na problemy z innej strony, wykorzystywania złych rzeczy i niepowodzeń do własnych celów. Do tego pokażą nam, że warto mówić o swoich umiejętnościach w odniesieniu do teraźniejszości, bo w przyszłości wiele rzeczy możemy się nauczyć. Autorzy zachęcą nas też do wytężonego wysiłku, naśladowania osób, które nam imponują, myślenia o kolejnych pokoleniach i innych ludziach, budowaniu relacji z innymi. Ta ostatnia rzecz jest tematem, który bardzo często powraca. Pisarze uświadamiają nam jak niesamowicie ważne jest otaczanie się osobami życzliwymi i bycie życzliwym. Pokażą też, że często na wiele więcej rzeczy niż myślimy mamy wpływ.
Każdy z tomów zawiera wstęp będący wskazówką dla rodziców, w jaki sposób czytać i pracować ze swoją pociechą. Do tego historie przenoszą nas w różne kręgi kulturowe, podsuwają przerobione baśnie i legendy z pouczającym przesłaniem.
Książki są bardzo estetyczne, zawierają piękne, proste ilustracje doskonale dopasowane do treści poszczególnych opowieści. Strony z podsumowaniem są wyróżnione, dzięki czemu łatwiej jest czytać i rozplanować pracę z dzieckiem. Kartki bardzo dobrze zszyte i oprawione w solidną oprawę. Niedługie opowieści są doskonałe zarówno do przedszkolaków, jak i starszych odbiorców. Tomy mogą być wykorzystywane podczas sesji terapeutycznych. Wspólne czytanie to też świetny pretekst do budowania relacji z dzieckiem, lepszego poznawania go, wchodzenia w świat jego emocji, codziennych wyzwań. Zdecydowanie polecam.
























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz