piątek, 4 marca 2016

​Szymon Nowak "Bitwy Wyklętych"

​Szymon Nowak, Bitwy Wyklętych, Warszawa "Fronda" 2015
Z wielkim zainteresowaniem sięgam po kolejne książki Szymona Nowaka. Wśród jego historycznych tytułów znajdziemy książki zarówno o walczącej Warszawie ("Warszawa 1944"), kobietach aktywnych w walkach ("Dziewczyny Wyklęte"), Żołnierzach Wyklętych ("Odziały Wyklętych"). Wszystkie te książki napisane są bardzo przystępnym językiem, a do tego poruszają bardzo ważny problem: miejsca ludzi zepchniętych przez władzę komunistyczną poza margines społeczny. Z tego powodu z zainteresowaniem sięgnęłam po "Bitwy Wyklętych".
W książce znajdziemy opisy różnorodnych zachowań przeciwnych stron. Z jednej strony zobaczymy brutalne walki, z drugiej całkowicie zaskakujące zachowania jak spotkania przeciwnych stron bez użycia broni. Autor zabiera nas w podróż po piętnastu bitwach. Proste, przemawiające do wyobraźni opisy wzbogacono mapkami, zdjęciami, a tekst często przechodzi w formę powieściową. Można się pokusić, że forma przypomina nieco program historyczny "Sensacje XX wieku", gdzie w szereg informacji wplatano scenki pozwalające przeciętnemu widzowi zrozumieć różnorodne wydarzenia. Tu jest to zrobione w formie papierowej. Całość skonstruowano tak dobrze, że zrobienie z niej słuchowiska radiowego lub programu telewizyjnego jest tylko kwestią czasu. Z całości przebija zamiłowanie autora do precyzji, chęć uzmysłowienia czytelnikom, w jak trudnych czasach żyli walczący w AK, jak bardzo nie mieli wyboru. Z opowieści przebija bezwzględność i brutalność Sowietów z NKWD, funkcjonariuszy UB oraz MO, którzy nie ograniczali się do zabicia wroga, ale dbali, aby ciała trafiły do anonimowych grobów, których nikt nie będzie mógł odwiedzać. Rodziny dowiadywały się, że ich bliski nie żyje i nie miały szansy na rodzinny pochówek, żałobę.
Interesujące jest też rozlokowanie bitw wybranych przez Szymona Nowaka. Jest to południowo-wschodnia Polska, czyli mieszkańcy dawnego zaboru rosyjskiego oraz austriackiego. To może nasuwać bardzo interesujące pytanie: jaki stosunek mieli żołnierze AK z ziem zachodnich i odzyskanych? Czy tam nie walczono?
"Bitwy Wyklętych" to świetnie napisana książka popularnonaukowa skierowana dla osób chcących pogłębić temat ciągle omawiany, oceniany i budzący wiele kontrowersji. Jestem pełna podziwu dla włożonego w książkę ogromu pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz