środa, 23 marca 2016

Agata Grzegorczyk - Wosiek "Spacer pana Kopernika" il. Jarosław Korzeniowski

http://wydawnictwo.elset.pl/?p=books&id=51&cat=9
Agata Grzegorczyk-Wosiek, Spacer pana Kopernika, il. Jarosław Korzeniowski, Olsztyn "Pracownia Wydawnicza Elset" 2015
Stara, niezbyt ładna, rymowanka o Koperniku brzmi: "Kopernik to stary piernik, mieszka w Toruniu i ma kuku na muniu". Do tej rymowanki wydaje się nawiązywać fragment interesującej kolorowanki z czytanką "Spacer pana Kopernika". Opowieść zaczyna się od zejścia Kopernika z pomnika i ogłoszenia, że wcale nie jest starym piernikiem, ponieważ ma młodą duszę i siedzenie w jednym miejscu bardzo go nudzi, a ponad to akcja dzieje się nie w Toruniu, lecz Olsztynie, w którym mieszkał będąc kanclerzem kapituły warmińskiej. Astronom po zejściu z pomnika zwiedził Stare Miasto, obejrzał kamienice, porozmawiał z kwiaciarkami, zobaczył odnowiony Ratusz, w którym obecnie znajduje się muzeum, zobaczył Wysoką Bramę, pamiętającą wojny z Krzyżakami, dziwi się nowym, szklanym i marmurowym murom, ogląda planetarium, wypija kawę, płynie kajakiem i zwiedza miasto, które - mimo że znajome - zadziwia go. W spacerze towarzyszy mu kot.
Wierszowana opowieść wzbogacona interesującymi kolorowankami będzie interesującą propozycją dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas. Poza możliwością ćwiczenia rąk przez kolorowanie, umiejętności czytania dzięki wierszowanych przygodach Kopernika dzieci dowiedzą się interesujących wiadomości o Olsztynie. W książce dzieci znajdą propozycje pokolorowania ilustracji, ale mogą zrobić to też po swojemu. Pierwsze pozwala na ćwiczenie umiejętności odwzorowywania, a drugie twórczego podejścia do tematu.
U nas kolorowanka spotkała się z wielkim zainteresowaniem. Poza czytanką z książki córka zainteresowała się bardzo ciekawą lekturą "Mikołaj Kopernik, Immanuel Kant. Dwie najwybitniejsze postacie nauki na ziemiach niegdyś pruskich" Jerzego Sikorskiego i Janusza Jasińskiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz