środa, 9 marca 2016

​Agnieszka Korol "Przygody smoka Smakosława w Ząbkowicach Śląskich"


Agnieszka Korol, Przygody smoka Smakosława w Ząbkowicach Śląskich, il. Jolanta Jaworska, Dorota Wrona, Kłodzko "Perfekta" 2013
Pewien smok podróżny o imieniu Smakosław zawędrował do Ząbkowic Śląskich. Ze względu na późną porę postanowił przenocować w zamku. Okazało się, że ten budynek nie do końca jest opuszczony. Mieszka w nim duch rycerza Ścibora, który pozwala intruzowi pod warunkiem spełnienia trzech życzeń. Nie są to zadania łatwe, ale pozwalają nawiązać im nic porozumienia, która zmieni się w przyjaźń. Smok może nie tylko mieszkać w zamku, ale i zwiedzać bardzo interesujące miasto, w którym znajdziemy krzywą wierzę, muzeum z rowerami, laboratorium Frankensteina. Smok pozna mieszkańca tajemniczej studni, porozmawia z wielkim mędrcem, a do tego dowie się, dlaczego czasami na murach zamku pojawiał się duch księżniczki.
Wielkim plusem opowieści o smoku wędrownym jest to, że jest on smokiem niezwykłym, ponieważ niesamowicie przyjaznym. Kolejnym atutem jest styl pisania. Agnieszka Korol wprowadza swoich czytelników w świat legend bez przemocy, ciągłego dążenia do dobra, pozytywnych wzorców.
Doskonałym uzupełnieniem treści są ilustracje wprowadzające dzieci w świat opowieści. Zdjęcia zabytków połączone z prostymi, niemal dziecięcymi rysunkami sprawiają, że te ilustracje przyciągają dzieci. Do tego duża czcionka, krótkie opowiadania sprawiają, że mali czytelnicy chętnie czytają samodzielnie.
"Przygody smoka Smakosława w Ząbkowicach Śląskich" polecam przedszkolakom oraz uczniom w początkowych klasach szkoły podstawowej.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz