środa, 16 marca 2016

Réka Király "Mała duża historia o jutrze"


http://dreamswydawnictwo.pl/zapowiedzi/mala-duza-historia-o-jutrze,produkt165/
​​Réka Király, Mała duża historia o jutrze, il. Réka Király, tł. Dorota Kyntäjä, Rzeszów "Dreams" 2016
Wprowadzanie dzieci w świat pojęć abstrakcyjnych jest niezwykle trudne i większość dorosłych ma z tym problem, ponieważ dla nas ich znaczenia są oczywiste. A jak wyjaśnić dziecko coś co nie jest namacalne, coś czego nie da się pokazać palcem? Z pomocą przychodzi Réka Király zabierający małych czytelników w podróż po " Małej dużej historii o jutrze". Mysz, jeż, zając i sowa żyją w lesie i cieszą się każdą chwilą. Jednak z jakiegoś powodu sowa zaczyna myśleć o "jutrze" i próbuje zrozumieć, co owo słowo znaczy. Przyjaciele starają się wyjaśnić znaczenie nowego dla sowy. Zaczynają od wyjaśnienia czym jest dzisiaj, wczoraj, a następnie przechodzą do zobrazowania "jutra" i tego, że "dziś" może zmienić się w "jutro" po minięciu nocy, w czasie której czuwają. Dlaczego poszukiwania znaczenia słowa były dla sowy ważne? Przekonajcie się sami.
Cała opowieść jest bardzo dynamiczna. Do tego pokazuje znane dzieciom zwierzęta, o których mali czytelnicy mogą zdobyć ważne informacje. Dowiedzą się m.in. że sowy nie śpią w nocy, jeże żywią się żmijami (a nie jabłkami, jak to tradycyjnie prezentuje się w książeczkach dla dzieci), że myszy robią zapasy na zimę przez całe lato i wielu innych informacji, które powinien wiedzieć każdy przedszkolak.
Prostą, pełną przygód historię wzbogacono pięknymi ilustracjami autora. Kolorystyka i kształty bardzo podobają się dzieciom. Twarda oprawa, niewielka ilość tekstu sprawiają, że książka będzie doskonałym materiałem do pracy zarówno z przedszkolakiem, jak i dzieckiem w wieku wczesnoszkolnym.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz