poniedziałek, 14 marca 2016

Łukasz Wierzbicki "Afryka Kazika" il. Leśniak i in.


Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika, il. Leśniak i in., Warszawa "BIS" 2014
Jak wyglądały wyprawy do Afryki sto lat temu? Na pewno inaczej niż obecnie. Nie było zorganizowanych szlaków turystycznych, planowanych wycieczek. Podróżnicy zwykle musieli radzić sobie sami. Prawdziwi łowcy przygód wybierali się w drogę nieuczęszczanymi szlakami, dzięki czemu mogli być bliżej przyrody i miejscowych ludzi. Do śmiałków wędrujących własnymi ścieżkami należał Kazimierz Nowak, autor pamiętników i listów z podróży po Czarnym Lądzie.
Łukasz Wierzbicki wprowadza nas w świat przygód Kazika dzięki scence odsłonięcia pamiątkowej tablicy na dworcu w Poznaniu, rodzinnym mieście podróżnika. Chłopiec obserwujący wydarzenie przypomina sobie, że ma w domu książkę Kazimierza Nowaka. Kolejne rozdziały to właśnie wędrówka przez pełne przygód wspomnienia. Bohater odkrywa uroki nocowania na pustyni, w puszczy, w dżungli. Spotyka groźne zwierzęta, odkrywa w jaki sposób ludzie w Afryce przekazują sobie informacje, jakie kruszce można tu znaleźć, jak wyglądają targowiska, jak ubierają się ludzie, gdzie można znaleźć śnieg, dlaczego żyrafy mogą być kłopotliwe i jednocześnie pomocne, dlaczego na pustyni lepiej słuchać wielbłądów niż kierować się własnym wzrokiem, jak wyglądają miasta i osady, czy żegluga po znajdujących się na tym lądzie rzekach może być bezpieczna. Mali czytelnicy dowiedzą wie wielu informacji o afrykańskiej przyrodzie oraz obyczajach żyjących tu ludzi. Ponad to razem z podróżnikiem odkryją, że pieniądze nie są najważniejsze, bo nie można się nimi najeść. W surowej i nieprzyjaznej Afryce ważniejsze są stosunki z ludźmi, życzliwość, otwartość, chęć niesienia pomocy i wytrwałość.
Autor uświadamia małych czytelników, że Afryka to bardzo dynamiczny kontynent i przygody przeżywane przez Kazina dziś wyglądałyby inaczej. Na pewno nie znajdziemy tu już królów, natkniemy się na murowane miasta. Od czasu napisania książki też zaszło wiele zmian. Przygody tytułowego bohatera kończą pokazy filmów i zdjęć przywiezionych z Afryki. Możliwość dzielenia się z ludźmi swoimi przeżyciami jest dla podróżnika ważniejsza od bogactw, na które mógł w Afryce zmarnować życie.
Afryka Kazika" to bardzo przystępnie napisana książka dla dzieci. Niedługie rozdziały, duża czcionka, piękne ilustracje, załączona mapa - wszystko to sprawia, że dzieci bardzo chętnie sięgają po książkę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz