środa, 30 marca 2016

"Twoja niezwykła podróż. 100 najpiękniejszych miejsc na świecie" il. Iris Abol i in.

http://www.wsqn.pl/ksiazki/twoja-niezwykla-podroz-kolorowanka-dla-kazdego/
Twoja niezwykła podróż. 100 najpiękniejszych miejsc na świecie, il. Iris Abol i in., Warszawa „SQN” 2016
„Twoja niezwykła podróż. 100 najpiękniejszych miejsc na świecie” to interesująca propozycja dla miłośników kolorowanek. Wśród wielu wzorów znajdziemy dużo interesujących miejsc, ciekawe ilustracje. Rysownicy zabiorą nas w egzotyczne miejsca, skłonią do wędrówki w czasie i przestrzeni. Dla nas te kolorowanki były (i ciągle są) pretekstem do poznawania świata. Razem z córką koloruję kolejne ilustracje,. Oglądamy filmy dokumentalne i przyrodnicze, czytamy, oglądamy zdjęcia, poznajemy kolejne miejsca i ich fascynujące środowisko. Kolorowanka stała się dla nas czymś w rodzaju przewodnika po najważniejszych, najbardziej znanych miejscach.
Ilustracje czasami bogate są w szczegóły, innym razem mamy kontakt z bardzo prostymi szkicami, co wymaga większego skupienia, lepszego planowania, odpowiednich narzędzi. Na pewno nie da się ich kolorować długopisami żelowymi i cienkopisami oraz pisakami, ponieważ przebijają, nieładnie wyglądają, a dłoń bardzo się męczy. W przypadku wielu ilustracji pracę musi wykonać osoba dorosła, ponieważ kolorowanie wymaga wcześniejszego zaplanowania. Do tej pory byłyśmy przyzwyczajone do kolorowania na grubym papierze po listku i taka kolorowanka stała się dla nas prawdziwym wyzwaniem. Dużo lepiej radzimy sobie ze szkicami budynków niż zwierząt (wcześniej było inaczej, więc jest to dla nas nowe doświadczenie) i całkowicie porzuciłyśmy długopisy, co ma swój duży plus.
Kolorowanka jest bardzo wymagająca i na pewno nie sprawdzi się jako materiał do samodzielnej pracy dziecka (chyba że jest to dziecko uzdolnione plastycznie). Od dorosłych wymaga dużej koncentracji, umiejętności planowania i cierpliwości.  Gdyby szkice posiadały inny, prostszy sposób rysowania sprawdziłyby się u nas jako materiał terapeutyczny. Z drugiej strony odkrycie przez moją córkę, że rysowanie kredkami może być bardziej interesujące od rysowania długopisami jest naprawdę wielkim osiągnięciem, a przy tej kolorowance to się udało.
Wielkim minusem są cienkie strony. My kochamy kartki grubości kartek z bloku technicznego, a jeśli kolorowanki są jednostronne to już szczyt naszych marzeń. Tu niestety zwykły papier, dwustronnie, więc na pewno będziemy wybierać, które strony mogą być powieszona na ścianie. Właśnie z powodu wspomnianych minusów kolorowanka doskonale sprawdza się jako książka do pracy z kredkami.
Jestem ciekawa jak poradzą sobie z tym materiałem mistrzowie kolorowania. Efekty mogą być niesamowite. Na pewno nie jest to kolorowanka dla każdego.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz