środa, 9 marca 2016

Tadeusz Ruciński "Puk! Puk!... To serce" il. Krzysztof Krzywania


Tadeusz Ruciński, Puk! Puk!... To serce, il. Krzysztof Krzywania, "Święty Wojciech" 2016
"Puk! Puk!... To serce. O uczynkach miłosierdzia" Tadeusza Rucińskiego to zbiór opowiadań pokazujących dzieciom świat religii, zwątpienia, dobrych postaw, przybliżających fragmenty "Biblii". Opowieści są tak dobrane, aby fragmenty z "Pisma Świętego" świetnie do nich pasowały. Współczesna codzienność staje się jakby wprowadzeniem w świat postaw, dogmatów przekazywanych przez najważniejszą dla chrześcijan księgę.
W jednym autor pokazuje dzieci, którym już nie chce się chodzić do kościoła, uczestniczyć w roratach, przygotowywać się do świąt. Wolą spędzać czas na lodowisku. Pewnego wieczoru stwierdzają, że na sztucznym lodowisku jest za ciasno i, mimo ostrzeżeń księdza, postanawiają jeździć na lodzie znajdującym się na rzece. Kiedy zbyt cienki lód się pod nimi zarywa ratuje ich ksiądz.
W innym poznajemy bogatą bohaterkę, która pragnie dzielić się tym, co ma. Niestety nie ma rodziny, ale pewnego dnia płonie sierociniec i większość dzieci trafia do innych domów dziecka. Bez dachu nad głową zostają największe urwisy. Kobiecie to nie przeszkadza. Opiekuje się nimi, daje dobry przykład i to sprawia, że oni także pragną zmienić swoje postępowanie.
Opowiadania uczą małych czytelników, że trzeba wierzyć, być dobrym, pomagać innym, przebaczać.
Opisane historie zawsze mają dobre zakończenie, pokazują pozytywne postawy, a do tego pisane są prostym językiem, z jakim możemy spotkać się w czasie kazań dla dzieci. Z tego powodu "Puk! Puk!... To serce" będzie również inspiracją dla księży, katechetów, pomocą dla rodziców chcących wychować dzieci w wierze. Autor opowieści należący do zgromadzenia braci szkolnych jest rekolekcjonistą, dzięki czemu posiada doświadczenie w opowiadaniu historii przemawiających do dziecięcej wyobraźni.
Niewielkich rozmiarów książeczkę wzbogacono interesującymi ilustracjami scen biblijnych. Niewielka ilość tekstu na każdej stronie sprawia, że mali czytelnicy chętnie czytają ją samodzielnie.
Książkę polecam przedszkolakom oraz uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz