czwartek, 24 marca 2016

Bill Watterson "Calvin i Hobbes. To magiczny świat"

​​Bill Watterson, Calvin i Hobbes. To magiczny świat, tł. Piotr W. Cholewa, Warszawa "Egmont" 2016
Kontakt z Calvinem i Hobbes miałyśmy już wcześniej. Opowieści o przygodach chłopca i tygrysa urzekły nas. Bill Watterson zabiera nas w świat niesamowitej dziecięcej wyobraźni. Niewinny pluszak zmienia się we wspaniałego przyjaciela i towarzysza zwykłych i niezwykłych przygód. Przy takim kompanie żaden dzień nie jest nudny.
Calvin należy do bardzo sprytnych i inteligentnych dzieci. Potrafi bardzo umiejętnie prowadzić negocjacje i tak w czasie próby zarobienia na swoim dziecięcym obrazku opowiada ojcu jak wiele trudu, ile lat nauki włożył w stworzenie obrazka prostego ślimaka. Takie spojrzenie dziecka sprawia, że i my dorośli zaczynamy inaczej patrzeć na świat dziecięcych zmagań. Należy on do chłopców, którzy nie lubią bawić się z dziewczynkami, nie przepadają za szkołą, próbujących pokonać własne lęki, prześladujących kosmitów, przeżywających niezwykłe przygody, symulujących choroby, podrabiających zwolnienia z lekcji, odkrywających, że bycie dorosłym wcale nie jest przyjemniejsze i łatwiejsze od bycia dzieckiem. Zabawne - mniej lub bardziej długie - scenki pokazują czytelnikom znany ich świat z jego problemami i urokami.
Wielkim plusem tego typu książek dla dzieci jest jego komiksowa forma. Wielość obrazków, niewielka ilość tekstu, konieczność tworzenia własnych dopowiedzeń sprawiają, że czytelnik musi nabyć pewnej wprawy w odkrywaniu sensów. Interesujące ilustracje sprawiają, że sięgają po niego zarówno dzieci, jak i dorośli. Lekturę polecam szczególnie tym małym czytelnikom, którzy nie lubią wchodzić w książkowe przygody. Zabawowa forma, jaką jest komiks, pozwoli rodzicom przekonać dzieci do czytania.
U nas komiks ze względu na Hobbesa cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Pasiasty przyjaciel chłopca niczym magnes przyciąga córkę.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz