czwartek, 24 marca 2016

Pascal Vedere d'Auria "Zwierzęta, moi przyjaciele. Sześć opowieści" il. Philippe Salembier


http://siedmiorog.pl/zwierzeta-moi-przyjaciele-6-opowiesci.html
Pascal Vedere d'Auria, Zwierzęta, moi przyjaciele. Sześć opowieści, il. Philippe Salembier, tł. Barbara Walicka, Wrocław "Siedmioróg" 2016
"Zwierzęta, moi przyjaciele" to zbiór sześciu opowieści zabierających dzieci w świat zwierząt żyjących na wsi, w lesie, na łąkach i polach, w ciepłych i zimnych krainach oraz nad rzekami. Zachowania zwierząt opisane są z punktu dobrze znającego ich zachowania i podglądającego je, dlatego nie spotkamy tu fabuły typowej dla bajek. Za to mali czytelnicy będą mieli okazję odkrywać piękny świat fauny. Narrator wędruje od zwierzęcia do zwierzęcia, na każdym na chwile zawiesza swój wzrok i dzieli się z tym, co widzi. Opowieści doskonale uzupełniają ilustracje odzwierciedlające to, co opisuje narrator, dzięki czemu dziecko będzie mogło łatwo wskazać określone zwierzęta, nauczyć się nowych nazw. Podglądający człowiek jest nastawiony przyjaźnie, pomaga lub tylko obserwuje.
"Zwierzęta, moi przyjaciele" to książka doskonale sprawdzająca się jako materiał terapeutyczny. Ilustracje zwierząt zachęcają do poznawania przyrody i pokazywania ich określonych rodzajów, a pasące się stada będą pretekstem do nauki liczenia. Różnorodne środowiska naturalne pozwalają na pokazanie dzieciom bardzo wielu zwierząt.
Wielkim plusem publikacji jest twarda śliska oprawa, dość grube, śliskie kartki oraz solidne szycie. Niewielka ilość tekstu wpleciona w ilustracje sprawia, że mali czytelnicy chętnie sięgają po książkę.
Opowieści o zwierzętach polecam dzieciom od drugiego roku życia. Na początku może być to książka tylko do przeglądania, a z wiekiem i rosnącą koncentracją będzie można wzbogacić lekturę o zamieszczony w niej tekst. Niewielka ilość tekstu można również wykorzystać jako pierwszą czytankę. Informacje zawarte w tej publikacji na pewno przydadzą się dzieciom w szkole.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz