Etykiety

sobota, 26 maja 2018

Bernard Russell


Bernard Russell (1872-1970)
Bernard Russell studiował matematykę, następnie filozofię. Obie dziedziny towarzyszyły przez cały okres jego pracy naukowej. Oprócz pracy na najlepszych uczelniach zajmował się również polityką. Walczył między innymi o prawa wyborcze dla kobiet, które wówczas w patriarchalnej Anglii (mimo władczyń płci pięknej) dyskryminowano. Na swoim koncie żywotny filozof ma półroczny pobyt w więzieniu za znieważenie amerykańskiej armii.
Russell był przeciwnikiem zbrojnego udziału Anglii w I wojnie światowej. Był również przeciwnikiem nuklearnego zbrojenia. Jednak nie zawsze stawał po stronie pacyfistów. Postulował zbrojne opanowanie Hitlera oraz był zwolennikiem użycia broni nuklearnej (lub chociaż jej groźby) przeciwko Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich. W drugim przypadku zmienił zdanie po poznaniu przywódców ZSRR. Uznał wówczas, że komunizm jest mniejszym złem niż wojna. Od młodości był przeciwnikiem teizmów (zwłaszcza chrześcijaństwa).
W swojej pracy filozoficznej sporo miejsca poświęcił poznaniu zagadnień matematycznych, wyjaśnianiu „oczywistości” (czyli tego, co powszechnie uznano za oczywiste, a nie koniecznie musiało być prawdą) oraz zagadnieniom językowym (przynależność nazwy do przedmiotu oraz kontekstualność mowy ->teorie deskrypcji).
źródło: Alfred J. Ayer, Filozofia w XX wieku, tł. Tadeusz Baszniak, wstęp Bohdan Chwedeńczuk, Warszawa 2003.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz