Etykiety

wtorek, 22 maja 2018

Joanna Papuzińska "Złota Panna. Legenda o Złotej Kaczce. Czytam sobie. Poziom 2" il. Katarzyna Bajerowicz


Joanna Papuzińska, Złota Panna. Legenda o Złotej Kaczce. Czytam sobie. Poziom 2, il. Katarzyna Bajerowicz, Warszawa „Egmont” 2018
Wasze pociechy potrafią już nie tylko literować, ale i czytać? Pora na książki nieco rozbudowane, ale nie za długie, wzbogacone pięknymi ilustracjami, zabierającymi w magiczny świat baśni, legend i wielu innych gatunków literackich, realistycznych wydarzeń, zaskakujących przygód i utwierdzających nasze pociechy, że warto czytać, rozwijać swoją wyobraźnię, ćwiczyć trudną i bardzo ważną sztukę samodzielnego czytania. Dzięki serii „Czytam sobie” wydawanej przez Egmont młodzi czytelnicy odkryją, że wchodzenie w świat książek to podróż do innego wymiaru, bardzo wygodne i tanie podróże po wyobraźni. Taka właśnie jest opowieść Joanny Papuzińskiej „Złota Panna. Legenda o Złotej Kaczce”. Pisarka zabiera nas do Warszawy, po której oprowadza nas Ludka. Poza Wisłą, Syrenką, fontannami, poznajemy też ulicę Tamkę: dowiadujemy się skąd wzięła się jej nazwa, jaką kryje tajemnicę i razem z dziewczynką udajemy się w świat legendy o Złotej Kaczce. Ludka na własnej skórze doświadcza jak to jest mieć worek złotych monet i musieć je wydać. Wydaje się, że nie ma w tym nic trudnego. Kolejne godziny pozwalają jej zrozumieć, że jednak zadanie ją przerasta. Tym bardziej, że może wydawać je tylko i wyłącznie na siebie.
Joanna Papuzińska w interesujący sposób przetwarza i uwspółcześnia warszawską legendę dostosowując do współczesnych realiów, pokazując czytelnikom, że jest ona ciągle żywa. Zachęca także do osobistego przezywania przeczytanych książek, próby obserwowania otoczenia, wplatania w nie książkowe fabuły. Do tego lektura zawiera pouczające zakończenie, ale bez moralizacji, ponieważ bohaterka sama wybiera, co jest dla niej dobre. Pisarka kreśli nam wizerunek ciekawej świata uczennicy, która nie boi się mieć własnego zdania.
Całość dopełniają proste ilustracje Katarzyny Bajerowicz: z jednej strony ilustracjach z rosyjskich baśni i dziecięcych rysunkach, a z drugiej jest w nich prostota, dbałość i humor z disneyowskich produkcji. Taki miszmasz sprawia, że ilustracje są niepowtarzalne, zaczarowują czytelników i skutecznie przyciągają ich uwagę. Proste zdania, duża czcionka, niewielka ilość tekstu sprawią, że czytanie naszym pociecho nie sprawi trudności i zachęci do sięgania po kolejne książki, odkrywanie kolejnych gatunków. Użyte słowa mają różnorodny poziom trudności, dzięki czemu możemy wprowadzać do dziecięcego słownika nowe pojęcia, uczyć czytania bardziej rozbudowanych słów. Wielkim plusem jest podążanie za szerokim słownictwem. O ile zdania „Ala ma kota” mogły przekonywać dzieci do nauki jeszcze kilkanaście lat temu teraz autorzy książek, które muszą wspierać naukę czytania muszą dostarczać czytelnikom urozmaicone teksty pełne przygód, szybkiej akcji i niespodziewanych zwrotów wydarzeń i tak jest właśnie z książkami z serii „Czytam sobie”: poza prostotą dużo się dzieje, przemycana jest dzieciom wiedza, przekazywane ciekawostki. Nauka literowania z takimi książkami nie musi być nudna.
„Złota Panna” doskonale sprawdzi się również jako książka do czytania przedszkolakom. Polecam wszystkim dzieciom uczącym się czytać. Do opowieści dołączono kilka naklejek oraz dyplom do własnoręcznego uzupełnienia, co jest świetnym elementem motywacyjnym.
Książka należy do serii „Czytam sobie” wydawanych przez Egmont. W czytankach należących do tej serii znajdziemy lektury o trzech stopniach trudności dla dzieci uczących się samodzielnie czytać. W pierwszym poziomie młodzi czytelnicy uczą się składać słowa, czytać podstawowe głoski. Książki zawierają niedługie, proste i jednocześnie bardzo interesujące historie, które możemy zaliczyć do różnych gatunków. W poziomie drugim młodzi czytelnicy zajdą nieco bardziej rozbudowane opowieści zachęcające do czytania większej liczny słów. Trzeci poziom wprowadza w świat zaawansowanego czytania. W tych książeczkach pojawi się także alfabetyczny słowik trudniejszych wyrazów. Wielkim plusem wszystkich czytanek z tej serii jest interesująca fabuła, różnorodność gatunków literackich, duża czcionka oraz interesujące ilustracje, bez których trudno zachęcić młodych czytelników do wchodzenia w świat książek.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza