Etykiety

środa, 30 maja 2018

Seria „Porady lekarzy i dietetyków”


W tym miesiącu sporo miejsca poświęciłam książkom wprowadzającym w określone diety. Możemy się z nich dowiedzieć, że bardzo często w terapii więcej niż połowa sukcesu tkwi w odpowiednim odżywianiu. Do tego znajdziemy w nich ciekawe pomysły na smaczne dania zapewniające przestrzeganie odpowiedniego żywienia w czasie choroby lub zapobiegania jej. Cukrzyca, niedokrwistość, nadmiar cholesterolu i parę innych chorób było tematem poszczególnych publikacji, w których poza przepisami znajdują się cenne wskazówki i informacje dla czytelników.
„W zdrowym ciele zdrowy duch” – przekonuje stare porzekadło, dlatego po raz kolejny będzie dziś o książkach wprowadzających nas w tajniki diety. Tym razem trzy publikacje. Każda z nich ma podobny schemat rozkładu treści. Do tego należą do serii „Porady lekarzy i dietetyków” z Wydawnictwa Lekarskiego PZWL. Łączy je również to, że są to publikacje naukowe, czyli wiele treści, ciekawostek, wskazówek zawartych w nich jest potwierdzona naukowo i nie wszystkie można znaleźć na portalach czy stronach internetowych pisanych przez laików. Publikacja powstały pod redakcją prof. dra hab. med. Mirosława Jarosza oraz prof. dra hab. med. Jana Dzieniszewskiego. Obu łączy praca w Instytucie Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła oraz zamiłowanie do zgłębiania tajników układu pokarmowego.
Jakiś czas temu trafiły do mnie trzy publikacje z serii „Porady lekarzy i dietetyków”. Są to: „Dna moczanowa”, „Żywienie w niedoczynności tarczycy” oraz „Choroby trzustki”. Pierwsza autorstwa Lucyny Pachockiej i Mirosława Jarosza zainteresowała mnie ze względów zawodowych. Dość często pojawia się w różnych publikacjach, że taki a taki twórca cierpiał na podagrę. Czasami odważniejsi i dociekliwsi uczniowie i studenci zadają pytanie: „Co to jest podagra?”. W internecie można znaleźć sporo informacji na ten temat, ale nie zawsze są to źródła rzetelne, dlatego wolałam sięgnąć po pracę naukową i tym sposobem zgłębić temat dny moczanową. Z publikacji dowiemy się jak daleko sięgają początki leczenia dietą. Następnie poznamy niedługą historię leczenia dny, kiedy się pojawia, jakie są jej przyczyny, jak możemy wspomagać się dietą oraz aktywnością fizyczną, w jaki sposób diagnozować, po jakie produkty sięgać, przykładowe jadłospisy na trzy dni, listy przepisów oraz jakie znaczenie ma łączenie diety z leczeniem farmakologicznym. Całość prosta, pięknie rozrysowana i rozpisana dzięki czemu każdy bez problemów odnajdzie się w zawartych treściach.
Kolejna publikacja to „Żywienie w niedoczynności tarczycy”, dzięki której dowiemy się czym jest niedoczynność tarczycy, co tak naprawdę oznacza ów termin, czym objawia się choroba i dlaczego zachowanie odpowiedniej równowagi hormonalnej jest ważne. Do tego pomocne są wskazówki dotyczące tego, jakie badania należy wykonać, jakim chorobom towarzyszą, jakie poważne konsekwencje może mieć brak leczenia, czym jest dieta i po jakie produkty sięgać. Nie zabraknie też przykładowych jadłospisów oraz przepisów.
W „Chorobach trzustki” Mirosława Jarosza i Jana Dzieniszewskiego znajdziemy taki sam rozkład tematów jak w poprzednich. Tym razem publikacja poświęcona jest gruczołowi znajdującemu się za żołądkiem i odpowiedzianego za wydzielanie enzymów trawiennych oraz regulacji poziomu glukozy we krwi, czyli bardzo ważnych zadaniach.
Dokładniejsze badania naukowe dotyczące wpływu żywienia na funkcjonowanie organizmu sprawiają, że żyjemy w coraz większej świadomości tego, jak wielki wpływ na nasze życie ma to, co i jak jemy. Wiele chorób wywołanych jest pospiesznymi, nieregularnymi posiłkami i zbyt tłustymi oraz bogatymi w węglowodany posiłkami. Cierpi na tym najczęściej nasz organizm. W książkach znajdziemy informacje pozwalające nam samodzielnie odkryć, z jakimi chorobami możemy mieć do czynienia oraz zachęcające do wizyty u lekarza, który będzie mógł zdiagnozować oraz zalecić odpowiednie leczenie. Autorzy zachęcają do weryfikacji swojej diety jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów, dlatego po książki powinien sięgnąć każdy, kto chce się lepiej czuć. Wszystkie publikacje z serii napisane są w bardzo przystępny sposób, średniej wielkości czcionką, dzięki czemu będą mogły po nie sięgnąć również osoby starsze. Od wcześniej omawianych książek Zofii Wieczorek-Chełmińskiej te różnią się mniejszą ilością przepisów i szerszą charakterystyką chorób.
w przystępny sposób oprowadza nas po schorzeniach, objawach, podpowiada, w jaki sposób uniknąć poważnych dolegliwości, a kiedy już mamy z nimi do czynienia to w jaki sposób je łagodzić.
Publikacje łatwa w odbiorze i przejrzyste. Pozwalają na szybkie odnalezienie się w nowym sposobie żywienia. Niewielka ilość proponowanych dań uzmysławia nam , że dieta nie pozbawia nas przyjemności czerpanej z jedzenia.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza