czwartek, 3 maja 2018

Julia Rothman "Anatomia natury. Ciekawostki ze świata przyrody"


Julia Rothman, Anatomia natury. Ciekawostki ze świata przyrody, il. Julia Rothman, tł. Barbara Bocian, Warszawa „Entliczek” 2018
Uwielbiamy książki przyrodnicze, dzięki którym możemy poznać tajniki działania przyrody. Najlepiej, kiedy takie publikacje posiadają jak najmniej treści i dużo ilustracji przemawiających do dziecięcej wyobraźni. Właśnie taka publikacja trafiła do nas. „Anatomia natury. Ciekawostki ze świata przyrody” Julii Rothman zawiera wszystko, co powinien wiedzieć uczeń szkoły podstawowej i o co może spytać już przedszkolak.
Autorka zabiera nas w interesującą podróż po świecie przyrody. Publikację podzielono na siedem rozdziałów.
W pierwszym rozdziale na początku czytelnicy zdobywają wiedzę o tym, w jaki sposób powstaje dzień i noc oraz pory roku. Następnie poznają budowę kuli ziemskiej: dowiedzą się, na jakie warstwy podzielono Ziemię i jak wygląda jej wnętrze. To stanie się pretekstem do zabrania nas w świat skał, poznania ich wyglądu, cyklu, pochodzenia, wejścia w świat skamieniałości oraz formy kształtowania terenu, procesów kształtujących wygląd powierzchni Ziemi. Następnie przeniesiemy się w powiązany z tym świat formacji terenu. Młodzi czytelnicy poznają tu takie pojęcia jak: delta, archipelag, przesmyk, grań, ostaniec i wiele innych. Kolejne strony poświęcono górom. Dowiadujemy się w jaki sposób powstały, jakie są ich rodzaje. Dalej udajemy się w podróż po różnych krajobrazach oraz kontynentach. Podstawowe informacje o pustyniach, stepach, wybrzeżach, lasach, bagnach, torfowiskach. Julia Rothman zabiera nas w świat roślin, tego w jaki sposób kształtuje się naturalne środowisko, a następnie zachęca do utrwalania na papierze lub płótnie tego, co zaobserwowaliśmy.
Drugi rozdział zabiera nas w podróż po tym, co znajdziemy nad naszymi głowami. Dzięki temu poznajemy budowę atmosfery, rodzaje pogody i związane z tym chmury, obieg wody, mgły, burze, tornada, płatki śniegu, tęczę. Ponad to w tym rozdziale dowiemy się od czego zależy wygląd zachodu słońca, poznamy fazy Księżyca, gwiazdozbiory.
Rozdział trzeci zabiera nas w świat roślin. Rozpoczyna go budowa kwiatu, poznanie ważnych i popularnych gatunków dzikich kwiatów oraz najpopularniejsze źródła nektaru, które staną się pretekstem do przejścia do części zabierającej nas w świat pszczół, motyli i ich wędrówek, roślin wabiących, rodzajów. Nie zabraknie tu też miejsca dla ćmy. Dalej wchodzimy w świat turzyc, sitowia i trawy, a następnie dzikich roślin jadalnych oraz kilka wskazówek, jak z nich korzystać. Przy okazji pisarka zabierze nas do kuchni i zachęci do… gotowania kwiatów. Kolejną część poświęcono owadom: od chrząszczy, przez szarańczowate, pasikoniki, ważki, pająki po mrówki.
W rozdziale czwartym udajemy się w podróż po lesie. Poznajemy budowę drzew: od kształtu, przez korę, liście. Dalej znajdziemy przegląd najpopularniejszych gatunków. Nie zabraknie też paproci, porostów, mchy i żyjące w nich niesporczaki, grzyby. Poznamy też mieszkańców butwiejącej kłody oraz dowiemy się o zbieraniu jedzenia w lesie, co podsumowano wizytą w kuchni i przyrządzeniem zbiorów.
Rozdział piąty zabiera nas w świat zwierząt: od takich, które można znaleźć w pobliżu ludzkich siedzisk, nietoperze, nadrzewne, górskie, morskie, rzeczne, błotniste itd. Wśród cennych informacji i zwierzętach znajdziemy informacje o krętkach z rodzaju Borrelia.
Szósty rozdział poświęcono ptakom. Poznajemy ich budowę, ważne gatunki, rodzaje piór, odgłosy, typy gniazd, różnorodność jaj, zaloty, higiena, korzystanie z narzędzi, rodzaje dziobów.
Rozdział siódmy poświęcony zwierzętom żyjącym w  wodzie staje się pretekstem do opowiedzenia o różnych akwenach. Po zapoznaniu się z ich rodzajami wchodzimy do ekosystemu stawu, w którym odkrywamy bogatą faunę i florę. Następnie poznajemy ryby (słodkowodne, cykl życia łososia), owady oraz płazy. Następnie przenosimy się do mórz i oceanów, w których poznamy zarówno roślinność, jak i świat zwierząt. Nie zabraknie tu spaceru po plaży i poszukiwania muszli oraz ich mieszkańców.
Całość bardzo przystępna, kolorowa, a ilustracje przeważają nad tekstem, dzięki czemu dzieci bez konieczności czytania długich opisów poznają podstawowe pojęcia. Książkę zdecydowanie polecam wszystkim przedszkolakom oraz uczniom szkoły podstawowej. Będzie to bardzo przyjemna odskocznia od podręczników szkolnych. Do tego lektura pokaże dzieciom, że otaczający nas świat jest interesujący i warty poznania, nauki.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz