piątek, 11 maja 2018

Gabriela Gąsienica, Agnieszka Borowiecka "Kołpeł łołpeł - bajka edukacyjna dla dzieci, które używają brzydkich słów" il. Dorota Prończuk


Gabriela Gąsienica, Agnieszka Borowiecka, Kołpeł łołpeł - bajka edukacyjna dla dzieci, które używają brzydkich słów, il. Dorota Prończuk, Kraków „CEBP” 2018
Uwielbiam połączenie audiobooków z książką, ponieważ daje ono wiele możliwości do pracy: można słuchać płyty, czytać książkę, śledzić tekst w książce w czasie słuchania. Takie ćwiczenie pozwala na ćwiczenie różnorodnych umiejętności i tworzenie innych połączeń w mózgu, przez co polepsza jego sprawność oraz łatwość uczenia się. Jedną z wielu książek, które trafiły do nas w dwóch wersjach jest „Kołpeł łołpeł” Agnieszki Borowieckiej i Gabrieli Gąsienicy. W niedługiej czytance poznajemy leśne zwierzęta lubiące organizować różnorodne zawody. Każdy z nich jest dobry w czymś innym, ale nikt się nie złości. Wszyscy cieszą się ze wspólnej zabawy. Wszystko do czasu pojawienia się kogoś nowego. Na cześć niedźwiedzia przyjaciele urządzili konkurs: rzucanie szyszką do dziupli. Świetna zabawa szybko zmieniła się w niemiłe doświadczenie. Niedźwiedź nie potrafił trafić do celu. Swoją złość wyraził za pomocą brzydkich słów, które sprawiły, że przyjaciele stracili zapał do zabawy. Wszyscy nagle przypomnieli sobie o pilnych zajęciach. Jedynym odważnym potrafiącym powiedzieć niedźwiedziowi, co im przeszkadza był kret. Uświadomił nowego znajomego, że używanie wulgaryzmów nie jest przez nich lubiane, a z negatywnymi emocjami można poradzić sobie inaczej. Jaki przepis ma na nie kret przekonajcie się razem z dziećmi. Zdradzę, że nam się bardzo spodobał.
Do książki załączono płytę, którą można odtwarzać jako audiobook lub film animowany. Prosta opowieść doskonale przemawia do wyobraźni młodych czytelników, widzów oraz słuchaczy. Córka z chęcią śledziła tekst w czasie słuchania audiobooka, z zainteresowaniem oglądała ilustracje, a później wielokrotnie domagała się ponownego włączenia bajki do oglądania. Piękne ilustracje, miła narracja sprawiają, że lektura jest przyjemna w odbiorze. Do tego przekazuje bardzo ważną rzecz: nie trzeba używać brzydkich wyrazów, aby dać upust złym emocjom.
„Kołpeł łołpeł” to idealna lektura dla dzieci używających wulgaryzmów. Zachęca do rozmawiania na temat tego, jakimi wyrazami można zastąpić nieładne słowa, w jaki sposób panować nad emocjami i wyrażać je w taki sposób, aby nie zranić innych.
Na końcu lektury znajdziemy propozycję dziesięciu zadań- zabaw, które pozwolą zorganizować jeden dzień w przedszkolu. Są tam zabawy ruchowe, językowe, praca w zespołach, logopedyczne.
Książka na pewno bardzo dobrze sprawdzi się w czasie pracy z przedszkolakami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz