środa, 9 maja 2018

Agnieszka Kornacka "Radzę sobie śpiewająco"


Nucenie, śpiewanie, słuchanie dźwięków, poruszanie się w rytm muzyki – to tylko niektóre formy aktywności, jaką możemy zaoferować naszym pociechom lub przedszkolakom w ramach edukacji muzycznej, która przy okazji może rozwijać i inne umiejętności oraz zadbać o jednoczesne wykorzystanie kilku zmysłów. Muzyka nie bez powodu jest jednym z elementów edukacji i terapii. Stare powiedzenie głosi, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym tylko częściowa prawda. Muzyka nie tylko wpływa na temperament i nastrój odbiorców, twórców i odtwórców, ale i rozwija wiele umiejętności, przez co zajęcia muzyczne czy muzykoterapia oraz wykorzystanie piosenek w przyswajaniu sobie kolejnych partii materiału jest ważnym  są ważnym elementem wychowania pozwalającym nie tylko rozwinąć zmysł słuchu, pozwolić na ujście negatywnych emocji, ale i rozwijających cierpliwość, kreatywność, systematyczność, koncentrację.
W przypadku najmłodszych dzieci trening muzyczny rozwija umiejętność rozpoznawania różnic w barwie pomiędzy fonemami, rozwija koncentrację i zachęca do używania głosu, a przez to lepiej przygotowuje do mówienia, staje się elementem terapii wspomagającej rozwój mowy oraz pozwala na wzbogacanie słownictwa. Wpadające w ucho słowa i dźwięki staną się również ważnym elementem edukacji czytelniczej. Dobrze rozwinięta koncentracja oraz umiejętność odczytywania fonemów przekłada się na zaangażowanie w ćwiczenie czytania, a później poziom czytelnictwa. Zajęcia muzyczne wpływają także na poczucie wspólnoty, własnej wartości, pozwalają na kształtowanie nowych umiejętności oraz ćwiczenie przepony, co przekłada się na poziom dotlenienia mózgu. Z tych powodów muzykoterapia i wykorzystanie muzyki w czasie zwykłych zajęć w przedszkolu oraz w domu ma duże znaczenie w nauce i terapii. Bardzo ważne w takiej zabawie jest używanie piosenek, głosu oraz instrumentów, ćwiczenie oddechu oraz właściwej postawy. Regularne ćwiczenia pomagają na opanowanie rytmu oraz wprawnego posługiwania się instrumentami, co wpływa na poczucie własnej wartości, co z kolei przekłada się na sukcesy w innych dziedzinach.
Wstępem w takiej edukacji zawsze jest poznawanie różnych instrumentów, ich dźwięków i poszukiwanie takiego, na którym dziecko chętnie będzie grało oraz bogatej oferty piosenek dla dzieci. Warto zwrócić uwagę by były to melodie radosne, ponieważ każda melodia wpływają na nasz nastrój, a skoczne rytmy pomagają poprawić humor, wpłynąć na rytm serca, regulują oddech i sprawiają, że łatwiej się uczyć.
Dziś opowiem Wam o interesującej płycie Agnieszki Kornackiej, której „Dźwięczące abecadło” (plansze z płytą) bardzo lubimy. Tym razem trafiła do nas płyta „Radzę sobie śpiewająco. Piosenki pomagające dzieciom w różnych sytuacjach dnia codziennego w przedszkolu”. W niewielkiej książeczce znajdziemy 14 tekstów piosenek zawartych na płycie zamieszczonej na końcu książki. Utwory mają za zadanie polepszenie nastroju u dzieci, pokazanie im, że chodzenie do przedszkola jest miłe. Każdy tekst poprzedzono wprowadzeniem zachęcające do ćwiczeń ruchowych, a przez to pozwalających na dotlenienie ciała i poprawę nastroju.
„Radzę sobie śpiewająco” doskonale oddają dbałość autorki o tekst. Proste i jednocześnie bliskie dziecku sprawy zawarto w interesujących piosenkach, które znajdziemy na płycie. Dużym plusem jest to, że każdy utwór ma nieco inną melodię, co pozwala rozwija pamięć oraz talent muzyczny, zachęca do nucenia, mówienia, śpiewania, czyli ćwiczenia mowy. Do tego śpiewane teksty są bardzo wyraźne.
Utwory Agnieszki Kornackiej oswajają dzieci z przedszkolem pokazując, że jest to miejsce miłej zabawy, uczy dobrych obyczajów, odpowiedniego zachowania w towarzystwie, zachęcają do grupowej zabawy, oswajają z porami roku, pomagają dostrzegać uroki codzienności oraz różnorodności, zachęcają do pozytywnego patrzenia na świat oraz wyrażania emocji.
Całość bardzo przyjemna w odbiorze i pozwalająca wzbogacić codzienną zabawę oraz naukę. W solidnym opakowaniu na płytę, będącym mini książeczką znajdziemy teksty wszystkich piosenek, co ułatwi pracę nauczycielkom przedszkolnym. Zdecydowanie polecam!
http://annasikorska.blogspot.com/2017/10/alfabet-na-start-plansze-cd.html

http://annasikorska.blogspot.com/2017/10/alfabet-na-start-plansze-cd.html

http://annasikorska.blogspot.com/2017/10/alfabet-na-start-plansze-cd.html

http://annasikorska.blogspot.com/2017/10/agnieszka-kornacka-dzwieczace-abecado.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz