środa, 23 maja 2018

"Opowiadajki. Dzieci Dzieciom"


Zwykle trafiają do nas książki autorstwa dorosłych twórców. Od czasu do czasu mamy przyjemność czytać opowieści stworzone przez młodych czytelników i pisarzy. Są to pozycje o małym nakładzie, pokonkursowe tomy, które trudno kupić lub nawet znaleźć na portalach książkowych. Powoli to się jednak zmienia i coraz częściej dorośli zaczynają dostrzegać i doceniać twórczość uczniów oraz stwierdzać, że jest naprawdę bardzo dobra i wyjątkowa, a do tego pouczająca. Cechuje ją dziecięca prostota, ale nie zabraknie też fantazji, czerpania z osobistych doświadczeń, zasłyszanych rodzinnych opowieści. Często widać w nich relacje członków rodziny.
Od kilku lat w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim Polskie Radio Białystok organizuje konkurs literacko-plastycznego pamięci Simony Kossak, profesor nauk leśnych, popularyzatorka nauki i wielka obrończyni naturalnych ekosystemów w Polsce. Naukowczyni należy do słynnej rodzinny Kossaków: malarzy. Ogłaszany jest na początku roku szkolnego i trwa do końca zimowego semestru i łączy w sobie to, co dla patronki było bardzo ważne: zachęca do opowiadania o relacjach człowieka ze zwierzętami, pisania o nich, utrwalania ich w różnych formach plastycznych. Każdego roku w ramach podsumowania konkursu wydawane są książki z pracami zwycięzców. Publikacje trafiają do szkół, bibliotek oraz szpitali w dwóch województwach, w których dzieci biorą udział. Informacji o kolejnych konkursach należy szukać na stronie www.radio.bialystok.pl.
Do naszych rąk trafiła odsłona „Opowiadajek” z 2016 roku. Znajdziemy w niej opowieść o spotkaniu w lesie klempy i łoszaka, dowiemy się kim jest pies przewodnik, w jaki sposób zachowuje się czapla, jeża zaplątanego w drut, sowę karmiącą młode, dzięcioła wskazującego drogę, przygodę babci z kozą, zająca i sarnę w pułapce, wiewiórce podkradającej jedzenie, wilkach i kotach spotykanych w lesie. Wśród prac znajdziemy zarówno opowiadania, jak i wiersze. Tematyka oraz stylistyka bardzo różnorodna. Do tego przy utworach zamieszczono informacje o zwierzętach i odpowiednim zachowaniu w lesie. Dzieci dowiedzą się o kłusownictwie, możliwości szukania pomocy u pracowników leśnych, policji oraz placówek dla rannych dzikich zwierząt znalezionych w czasie spaceru.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz