wtorek, 8 maja 2018

Walter Benjamin "Zwariowany dzień. Trzydzieści zagwozdek" il. Marta Monteiro


Walter Benjamin, Zwariowany dzień. Trzydzieści zagwozdek, il. Marta Monteiro, Warszawa „Egmont” 2018
Pamiętacie wierszyki o młodej staruszce, która siedziała w słońcu w cieniu czy lecącym aucie, które jadąc prosto skręcało? Są one doskonałymi wprawkami do ćwiczenia uważności, spostrzegawczości, logicznego i krytycznego myślenia. Niedługie utwory jednak dobre są dla przedszkolaków. Co zrobić z nieco starszymi wyłapywaczami nieścisłości? Kupić im książkę „Zwariowany dzień. Trzydzieści zagwozdek” Waltera Benjamina z ilustracjami Marty Monteiro.
Przygoda bohatera zaczyna się od rozmyślań nad zagadką i otrzymania dziwnego listu od znajomego profesora, miłośnika zagadek, Antona. Poszukiwanie przyjaciela zmienia się w dziwną wędrówkę po mieście. Tekst naszpikowano zadaniami, sprzecznościami, które wprawny czytelnik musi wychwycić (małe ćwiczenie dla małych redaktorów tekstów) i wskazać właściwe rozwiązania. Od czytelnika wymaga się umiejętności liczenia, znajomości umowności kalendarza, nominałów pieniędzy i wielu innych rzeczy, które towarzyszą nam w codziennym życiu. W tekście pojawia się 15 błędów oraz 15 pytań zmuszających czytelnika do aktywnego czytania zamiast przyswajania sobie kolejnej opowieści. Na końcu książki znajdziemy odpowiedzi, dzięki czemu możemy sprawdzić swoje umiejętności.
Z tekstu Waltera Benjamina, badacza kultury masowej i filozofa przebija miejskość. Jest to jednak miejskość małe społeczności, w której co prawda jest golibroda, apteka, szkoła, kawiarnia, ale wszyscy się znają. Masowo świadczone usługi nie są kierowane do anonimowych odbiorców, a to sprawia, że w książce czujemy powiew jego filozoficznych teorii, które na nowo wracają do łask.
„Zwariowany dzień” wciąga swoją zaskakującą treścią, zagadkami, koniecznością znalezienia nieprawidłowości, sprzeczności, błędów matematycznych, nielogicznego myślenia. Lektura staje się dobrym materiałem do stawiania pierwszych kroków w logice i dedukcyjnego myślenia.
Niedługi tekst zawarto na kilku stronach. Publikacja ma interesującą szatę graficzną oraz duży format. Przyciąga uwagę czytelników kolorystyką i rysunkami Marty Monteiro, portugalskiej artystki. Lektura podoba się dzieciom lubiącym zagadki.
Publikacja wchodzi w skład serii „Art. Egmont”, w której znajdziemy piękne, nietypowe książki pozwalające wzbogacać wiedzę oraz rozwijać upodobania estetyczne. Znajdziemy w niej zarówno książki na temat polskiego folkloru (Marianny Oklejak), jak i zwierząt (z niesamowitymi obrazami Dietera Brauna), mitologii (Melani Kapelusz), samochodów (Michała Leśniewskiego), słownictwa wykorzystywanego w sztuce (powstałej przy współpracy artystów), zabaw dłońmi. Jak widać przekrój bardzo różnorodny, a to nie wszystko, co można w tej serii znaleźć. Każda książka cieszy oko, pozwala rozwijać umiejętności artystyczne, zachęca do eksperymentowania, kształtowania wyobraźni oraz poszerzania wiedzy. Tak jest i w przypadku „Zwariowanego dnia”, który polecam uczniom szkół podstawowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz