piątek, 11 maja 2018

Przedszkolak uczy się języka obcego


Pamiętacie krążący po Internecie filmik[1] o staruszku uczącym się języka angielskiego? Ponad rok temu w świąteczne klimaty w wprowadzała nas wymowna reklama allegro.pl: staruszek kupujący w sieci kurs języka obcego i powtarzający słówka w każdym miejscu, a wszystko to po to, aby święta spędzić z rodziną mieszkającą poza granicami Polski. Ciepła rodzinna atmosfera, pokazanie, że każdy może jeśli tylko wystarczająco chce, że nie ma przeszkód do rozwijania nowych umiejętności. Z tych obrazków wysuwamy pouczający wniosek: nie ma przeszkód wiekowych do rozpoczęcia nauki języka obcego. Możemy zacząć ją już od pierwszych dni, w szkole, w dorosłym życiu lub posiadając gromadkę wnuków, którym możemy pomóc w lekcjach lub po prostu móc z nimi porozmawiać.

Większość z nas wie, że nauka języka obcego to bardzo ważna sprawa. Jedni stwierdzają, że to ze względu na to, że w szkołach się go wymaga (argument kiepski jako czynnik motywujący), inni dostrzegają, że pomaga nawiązać kontakt z innymi i można się nim porozumieć w wielu miejscach, jeszcze inni zauważają, że rynek pracy wymaga znajomości kilku języków, a bez pracy nie ma wynagrodzenia. Są też tacy, którzy stwierdzają, że w naszym kraju nie ma szans na przyszłość i trzeba uczyć się, żeby znaleźć pracę i zrobić karierę zawodową poza granicą. Każdy argument jest dobry, ale nie przemawia on do dzieci, dla których nauka powinna być zabawą, możliwością wprowadzania nowych słów, eksperymentowania i jednoczesnego rozwijania innych umiejętności. Wchodzenie w świat obcego języka to doskonały trening mózgu.

Z jakich materiałów korzystać? Istnieje wiele mitów na temat nauki języków obcych. Fakty są jednak takie nie ma idealnego przepisu na szybką naukę, ale może ona być przyjemna, stopniowa i dostosowana do wieku. Dziecięcą przygodę z językiem obcym warto zacząć już w przedszkolu przemycając pociesze piosenki, bajki obcojęzyczne. Sięgając po materiały dla dzieci trzeba pamiętać, że osoba dorosła ma (a przynajmniej powinna) bogatsze słownictwo niż kilkulatek, a do tego posiada doświadczenie w nauce innych języków obcych, posiada lepszą koncentrację, o czym świadczy udział lub zakończenie edukacji formalnej wymagającej odpowiednio długiego zaangażowania. Dzieci 3 letnie potrafią skoncentrować się od 5 do 15 minut, 4-5 latki około 20 minut, a osoba dorosła ponad godzinę. Należy pamiętać, że ilość czasu zależy od różnych czynników i bardzo wpływa na zdolność przyswajania informacji.

Ważnym elementem edukacji jest uświadomienie sobie różnic między uczeniem się przez dorosłych, a kształceniem dzieci. Powinniśmy być świadomi jakie metody nauczania najlepiej sprawdzają się w przypadku naszych dzieci i wykorzystać je w czasie przyswajania przez nie języka obcego. Ponad to duży nacisk należy kłaść na dokładne przyswajanie kolejnych partii materiału, a nie tempo przechodzenia na kolejne poziomy. To pozwoli nam na skuteczniejszą naukę i łatwiejsze używanie nabytych umiejętności [2].

Dziś opowiem o materiałach do nauki języka angielskiego i niemieckiego przygotowanych przez wydawnictwo Bliżej Przedszkola. Wielkim plusem tych pomocy jest to, że powstały one z myślą o dzieciach, dlatego rodzic, nauczyciel czy opiekun nie musi sam wyszukiwać łatwych tekstów i tworzyć narzędzia do edukacji, ale otrzymuje gotowe, przy których nawet nie jest potrzebna bardzo dobra znajomość języka obcego przez osobę dorosłą.


https://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?278,polly-and-holly-hello-everyone-cz-1
https://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?278,polly-and-holly-hello-everyone-cz-1
Seria „Polly and Holly” to książeczki zawierające plansze, czytanki i kolorowanki. Każdy zeszyt poświęcono kolejnym zagadnieniom. Każda kolejna strona może być dla przedszkolaka kolejną (5-10 min) lekcją z poznawaniem słownictwa i ćwiczeniem wymowy. W czasie nauki pamiętajmy, aby wprowadzić elementy zabawy (można rzucać piłeczkę i pytać się o imię, kolory itd.). Na końcowych zajęciach warto przeczytać całą historyjkę, a następnie wprowadzić plansze zawierające słownictwo. Można też zacząć pracę od plansz ze słownictwem. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób dzieciom będzie pracowało się lepiej. Na końcu każdej książki przedszkolaki znajdą kolorowankę, która doskonale zastąpi dyplom. Nie bójcie się oblepiać ścian dziecięcego pokoju tymi obrazkami świadczącymi o zakończeniu kolejnego etapu edukacji. To naprawdę bardzo mobilizuje. Na początku każdej książki znajdziecie wskazówki, w jaki sposób przeprowadzić z dziećmi zajęcia, co bardzo ułatwia pracę.Moim zdaniem najprostszym sposobem (i moim ulubionym) na wprowadzenie dzieci w świat języka obcego jest codzienne śpiewanie. Przedszkolaki oswajają się wówczas ze słownictwem, gramatyką, a nauka pozwala również na realizowanie edukacji muzycznej pomagającej na rozładowanie emocji oraz poprawę humoru, a także zachęcającą do aktywności ruchowej połączonej ze słuchaniem i śpiewaniem, co pięknie kształtuje koncentrację i świadomość ciała.

W ramach nauki przez muzykę wydawnictwo Bliżej Przedszkola oferuje książki z płytami. Do naszego domu trafiły publikacje do nauki języka angielskiego („Sing & Play Every Day”) i niemieckiego („Sing, tanz und hab Spaβ!”). Obie są bardzo podobnie zredagowane, dzięki czemu nauczycielom i rodzicom łatwo będzie z nich korzystać. Skoczna, miła muzyka, proste teksty oparte na powtarzalności łatwo zapadają w pamięć. Do tego do każdej piosenki w książce znajdziemy propozycje zabaw: naśladowczych, ruchowych, bieżnych, werbalnych, improwizacyjnych, ćwiczących spostrzegawczość, rysunkowe. Z każdą stroną mamy coraz trudniejsze i bardziej rozbudowane i z bogatszym słownictwem teksty, dzięki czemu stopniowo zwiększamy trudność. Plusem tych książek jest też zamieszczenie nut, które może wykorzystać nauczyciel do grania piosenki na instrumencie lub przedszkolak czy uczeń do nauki gry. Całość przemyślana, bardzo przyjemna w odbiorze.

Opisane materiały (na stronie wydawcy znajdziecie dokładniejsze informacje dotyczące publikacji):

[2] J. Turner, D. Helms, Rozwój człowieka, WSiP, Warszawa 1999, s. 545.
https://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?333,komplet-3-cz-polly-and-holly-hello-everyone-a-new-colourful-friend-a-funny-family-

https://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?278,polly-and-holly-hello-everyone-cz-1

https://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?279,polly-and-holly-a-new-colourful-friend

https://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?280,polly-and-holly-a-funny-family

https://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?299,sing-tanz-und-hab-spas!-piosenki-i-zabawy-wspomagajace-nauke-jezyka-niemieckiego-ksiazka-cd

https://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?271,sing-play-every-day-piosenki-i-zabawy-wspomagajace-nauke-jezyka-angielskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz