poniedziałek, 7 maja 2018

Tessa Roehl "Odkrycie Belli" il. Jeff Thomas

Tessa Roehl, Odkrycie Belli, il. Jeff Thomas, tł. Małgorzata Fabianowska, Warszawa „Egmont” 2018
Nie wiem skąd mi się wzięło, ale kiedy na okładce zobaczyłam imię Bella i postać przypominającą Bellę z „Pięknej i Bestii” myślałam, że będzie to książka na podstawie znanej wszystkim baśni. Zostałam zaskoczona: nie jest to tego typu opowieść. Tessa Roehl  zabiera nas do dzieciństwa znanej nam postaci. Autorka snuje interesującą historię o dziewczynce, która ma inne zainteresowania niż rówieśnicy. Woli książki i wynalazki od lalek i rozmów o sukienkach, psocenia, głupich wyścigów z zawiązanymi oczami, turlania po górkach, nadmiernego dbania o wygląd. Może dlatego, że ojciec-wynalazca wychowuje ją sam? To nas przekonuje jak wielki wpływ mamy na własne dzieci przez wprowadzanie w świat swoich wartości.
Bella, podobnie jak ojciec, lubi ulepszać różne rzeczy. Do tego fascynują ją opowieści o wróżkach, dlatego po otrzymaniu lalki poprawia jej wygląd: przemalowuje „skórę” oraz dorabia skrzydełka. Jest bardzo dumna ze swojego dzieła. Lalka wygląda jak postać z ulubionej książki. Jednak nie każdy po nie sięga i dla uczniów z jej klasy dzieło Belli jest brzydką (bo inną) lalką. Chłopcy się wyśmiewają, dziewczynki nie chcą z nią rozmawiać. Mała eksperymentatorka czuje się samotna. Ojciec prosi ją by nie odwracała się od ludzi tylko, dlatego że nie rozumieją jej zainteresowań.
Pewnego dnia Bella dostrzega jak grupka dzieci z jej klasy pastwi się nad kotem i wkracza do akcji. Zwierzak ucieka i chowa się w piwnicy nawiedzonego budynku. Dziewczynka udowadnia, że nie boi się niczego i pójdzie uratować kota. W środku okazuje się, że zaniedbany budynek jest… księgarnią. Bohaterka poznaje tam właścicielkę, która wprowadza ją w świat niezwykłych opowieści. Bella przestaje czuć się samotna. Swój wolny czas wypełnia czytaniem.
Opowieść mogłaby się skończyć, ale jak w życiu nie wszystko musi być piękne. Pewnego dnia Bella dowiaduje się, że księgarnia ma być sprzedana pewnej bogatej pani. Aby uratować to niezwykłe miejsce potrzebuje pomocy innych. Nie ma jednak kolegów i koleżanek, którzy lubiliby czytać. Książki kojarzą im się z nudą. Dzięki swojej inteligencji, pomysłowości i przebiegłości bohaterka ściąga do księgarni całą klasę. Dzieci będą mogły odkryć jak bardzo różnorodne są książki i dobrać je do własnych zainteresowań. Kiedy już oswoją się i przekonają, że świat lektur jest piękny łączą siły w walce o to niezwykłe miejsce.
Opowieść czyta się bardzo szybko. Niedługie rozdziały, duża czcionka, piękne ilustracje i interesujące opowieści o dzieciństwie znanych postaci sprawia, że młodzi czytelnicy bardzo chętnie po nią sięgają. „Odkrycie Belli” to publikacja należąca do serii #czytelnia, w której znajdziemy interesujące powieści dla dzieci. Podzielono ją na poziomy, dzięki czemu możemy dostarczyć tekst dostosowany do jego umiejętności czytelniczych oraz zainteresowań. Żółtą serię skierowano do początkowych czytelników. Książki zawierają ilustracje, niedługie rozdziały, proste zdania, duże litery i niedługie opowieści. Seria niebieska ma mniejszą ilość ilustracji, czcionka jest mniejsza, a ilość stron opowieści wzrasta. Wydłużają się także zdania oraz przygody, które młodzi czytelnicy będą musieli przeczytać. Serię czerwoną skierowano do młodych czytelników książek. Wszystkie publikacje mają lekko usztywnione okładki i bardzo dobrze zszyte strony. Niewielki rozmiar oraz lekki papier sprawiają, że doskonale mieszczą się w torebce lub dziecięcym plecaku bez nadmiernego obciążenia.http://annasikorska.blogspot.com/2018/04/kathy-mccullough-zaplatani-opowiesci.html

http://annasikorska.blogspot.com/2018/04/erica-david-anna-elsa-powrot-do.html

http://annasikorska.blogspot.com/2018/05/stacia-deutsch-zanim-zyli-dugo-i.html

http://annasikorska.blogspot.com/2018/04/tennant-redbank-barbie-plazowy-rabus-il.html

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz