niedziela, 6 maja 2018

Aniela Cholewińska – Szkolik "Przyjaciele zwierząt. Ruda przyjaciółka "il. Aneta Maja Kryszak


Aniela Cholewińska – Szkolik, Przyjaciele zwierząt. Ruda przyjaciółka, il. Aneta Maja Kryszak, Warszawa „Zielona Sowa” 2017
Życie w lesie i leśniczówce staje się dobrym pretekstem do pokazania z bliska przyrody, zagrożeń, zasad, do jakich trzeba się stosować, aby dbać o nasze otoczenie. Codzienne spacery po lesie, kontrola zadrzewienia, obserwacje fauny, ratowanie rannych zwierząt są kołem napędowym kolejnych tomów „Przyjaciół zwierząt” Anieli Cholewińskiej-Szkolik. Razem z Amelką i Wojtkiem poznajemy zające, wilki, sowy, łosie, rysie i wiewiórki. Szósty tom poświęcono właśnie ostatniemu zwierzęciu.
Pan Adam wraca do domu zdenerwowany kolejnymi znalezionymi w lesie śmieciami, których sprzątnięcie niewiele daje, ponieważ ludzie wyrzucają kolejne. Koniec wakacji jest też czasem oczekiwania na rozpoczęcie roku szkolnego. Amelka bardzo stresuje się pierwszym dniem w szkole. Martwi się tym, że nikogo nie zna. Dzięki wyprawie do miasteczka i odwiedzeniu biblioteki poznaje panią Natalię, której córka przeżywa podobne niepokoje jak mieszkanka leśniczówki. Już pierwszego dnia dziewczynki zaprzyjaźniają się i szkoła zaczyna się dziewczynce coraz bardziej podobać. Wszystko psuje wycieczka do lasu. Kolega po opróżnieniu butelki po napoju pozbywa się jej wrzucając ją paprocie. Amelka jako córka leśnika wie, jak bardzo niebezpieczne dla zwierząt jest takie zachowanie. Podnosi śmieci i zabiera, aby wyrzucić. Na początku nic nie robi sobie ze złośliwości kolegów. Później prześladowania się nasilają i dziewczynka traci chęć chodzenia do szkoły.
Jej smutki mijają w czasie codziennego pomagania tacie.
Pan Adam i Wojtek usuwają śmieci z leśnej polany. Po oczyszczeniu terenu znajdują malutką wiewiórkę. Jej matka wcześniej zmarła z powodu zatrucia się tym, co porzucili w lesie ludzie. Maleństwem trzeba się zaopiekować. Niestety wszystkie lecznice dla dzikich zwierząt są przepełnione albo mają problemy finansowe. W leśniczówce też nie może zostać. Psotna podopieczna trafia w dobre ręce: jej opiekunką zostaje Zosia, córka pani Natalii pracującej w bibliotece. Amelka z koleżanką opiekują się wiewiórką. Ta szybko nabiera sił oraz rośnie i zaczyna coraz bardziej psocić. W opowieści nie zabraknie zwrotów akcji, zaskakujących wydarzeń, opisów w jaki sposób opiekować się zwierzęciem, aby czuło się bezpieczne oraz nic mu nie groziło.
Książki z serii „Przyjaciele zwierząt” to ciepłe opowieści o dzieciach pomagających zwierzętom potrzebującym pomocy. Mali czytelnicy dowiedzą się jak bardzo ważna jest opieka nad słabszymi, dlaczego to zajęcie to bardzo odpowiedzialna praca. Żyjący blisko przyrody (w leśnej leśniczówce) bohaterowie pięknie współgrają z naturalnym otoczeniem. W ich życiu nie ma pośpiechu, ale spokój, czułość. Dorośli są troskliwi, dbają o własne pociechy i pozwalają im na dość dużo swobody oraz zachęcają do samodzielności. Bardzo dojrzali mali bohaterowie posiadający sporą wiedzę o otoczeniu swoją postawą przekonują rówieśników do właściwego postępowania.
Dużym plusem opowieści jest prosty, żywy (strona czynna) język wciągający dzieci w wir akcji i przeżywania dylematów razem z Amelką i Wojtkiem. Dzięki temu książkę możemy czytać już przedszkolakom, a w szkole nasza pociecha sama chętnie sięgnie po lekturę. Szczęśliwe zakończenie sprawia, że mali czytelnicy sami chętnie zaczną działać, uczyć się obserwować i pomagać zwierzętom. Takie spojrzenie pozwoli dzieci nauczyć empatii dla ludzi i zwierząt. Kolejnym plusem są piękne ilustracje Anety Kryszak, której szkice wzbogacają całą serię. Realistyczne, estetyczne, bardzo dobrze dopracowane obrazki sprawiają, że młodsze i starsze dzieci chętnie zerkają do książki. Duża czcionka zachęca do samodzielnego czytania. Na końcu każdego tomu dzieci znajdą informację o zwierzętach. O wiewiórkach opowiada Anna Kłopotek.
Tom „Ruda przyjaciółka” to piękna opowieść dla przedszkolaków i uczniów nauczania początkowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz