środa, 9 maja 2018

"Historie rodzinne dla wnuków”: „Opowieści babci” i „Opowieści dziadka”


W Wydawnictwie Wiga zimą ukazały się dwie interesujące pozycje książkowo-pamiętnikowe „Historie rodzinne dla wnuków”: „Opowieści babci” i „Opowieści dziadka” mające format dawnych albumów do zdjęć i piękną, solidną, miłą w dotyku okładkę. Wewnątrz znajdziemy dokładnie takie same propozycje wypełnienia, czyli opowiedzenia o sobie przez każdego z dziadków. Myślę, że jest to dobry pomysł na prezent od dziadków dla wnuków. Pozwala on podtrzymać rodzinne więzi, budować świadomość pokrewieństwa.
Na początku dziadkowie umieszczają swoje zdjęcia, piszą o miejscu, urodzenia, wykształceniu, pracy, ulubionych rzeczach i tych nielubianych, tym czego żałują i czego nie żałują, jacy są. Na kolejnych stronach najdziemy puste drzewo genealogiczne, a następnie opis (jacy byli, skąd pochodzili, jak się poznali, jakie mieli wykształcenie, gdzie pracowali, jakie smakołyki i zabawy przygotowywali dla wnuków)  babcie babci/dziadka, czyli pra prababcie oraz dziadkowie babci/dziadka, czyli pra pradziadków, których dzieci nie znają. Znajdzie się też miejsce dla rodziców babci/dziadka, a później osobiste opowieści o babci i dziadku, kiedy jeszcze nie byli dziadkami, a nawet rodzicami. Wnuki będą mogły dowiedzieć się jak dziadkowie się poznali, w co byli ubrani do ślubu, jak spędzali czas ze swoimi dziećmi, jakimi dziećmi byli rodzice wnuków, co lubili robić, jakie mieli zainteresowania i marzenia. Nie zabraknie też miejsca na opowieść o rodzeństwie babci/dziadka, a później wiele stron o dzieciństwie babci/dziadka. Wnuki z opowieści będą mogły dowiedzieć się nie tylko o szkole oraz zabawach, ale i wydarzeniach na świecie, ulubionej muzyce (ponieważ wszystko już w Internecie jest to na pewno będzie można się tym podzielić), miejscowości, w której się wychowali, co robili w pracy i w wolnym czasie, kiedy już byli dorośli, jakie posiadali marzenia, jakie zmiany w świecie obserwowali, jakie marzenia spełnili. Do tego znajdzie się miejsce na rodzinne marzenia i legendy. Miejsca na pisanie jest sporo, ale dla rozpisanych dziadków może go zabraknąć. Przestrzeń jest jednak tak skonstruowana, że bez problemu można dokleić kartkę, złożyć w harmonijkę i zawrzeć na niej dłuższą opowieść. Jak widać po takiej opowieści nasze dzieci będą posiadały sporą dawkę wiedzy o swojej rodzinie,swoich korzeniach.
„Opowieści babci” i „Opowieści dziadka” to z jednej strony dobry pomysł na prezent dla dziadków, aby im pokazać, że ich przeszłość jest dla nas ważna. Może to także być niezwykły prezent od dziadków dla wnuków. Pięknie wypełniona książka stanie się doskonałym materiałem do zdobywania wiedzy o rodzinie, a do tego będzie pomocna w szkole, kiedy przyjdzie czas rysowania drzew genealogicznych, dzielenia się rodzinnymi opowieściami.
Całość bardzo estetyczna i trwała. Myślę, że to dobry pomysł na prezent od serca.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz