Etykiety

czwartek, 24 maja 2018

Paul H. Dembiński "Etyka i odpowiedzialność w świecie finansów"


Paul H. Dembiński, Etyka i odpowiedzialność w świecie finansów, tł. Leszek Kamiński, Warszawa „Studio Emka” 2017
Po „Etykę i odpowiedzialność w świecie finansów” Paula H. Dembińskiego sięgnęłam ze względu na zainteresowania zawodowe. Wiedziałam, że sama niczego nowego nie dowiem się z tej pozycji, ale zastanawiało mnie, na ile można wykorzystać ją w dydaktyce i do jakich odbiorców jest ona skierowana. Publikacja bardzo odbiega od tego, co zgłębia się na kierunkach humanistycznych. Tu mamy konkretną rzecz (abstrakcyjny twór, jakim są finanse) i przez jej pryzmat ukazano określone problemy etyczne, dlatego bardzo wiele tematów dyskursu naukowego z tej dziedziny zostaje pominiętych, a autor skupia się tylko na kwestiach związanych z zarządzaniem majątkiem i wprowadza w szereg ważnych podejść do różnych rozwiązań prawnych oraz proponowanych postaw opartych na imperatywie kategorycznym Kanta. Wszystko oczywiście z pominięciem skomplikowanego dla laików słownictwa, ale za to z prostym i bardzo obrazowym objaśnieniem.
Do publikacji wprowadza nas nakreślenie problemu konieczności istnienia etyki w finansach. Zauważa tu, że kolejne kryzysy wymagają głębszej analizy zachowań i wytyczania nowych, pozwalających uniknąć takich światowych problemów.
Paul H. Dembiński w swojej książce uświadamia nam jak bardzo etyka i finanse są ze sobą powiązane, że finanse nie mogą prawidłowo funkcjonować bez etyki, czyli ciągłej czujności i refleksyjności dotyczącej największej korzyści, najmniejszym kosztem, czyli unikaniem krzywdzenia innych. Uzmysławia nam także na jak wiele złych rzeczy pozwala prawo i jakim zobowiązaniem jest świat finansów.
W książce zostają poruszone problemy tworzenia zobowiązań, oszczędności, aktywów międzypokoleniowych, społeczna odpowiedzialność, przymus i luksus oszczędzania oraz jego znaczenie w makroekonomii, hazardu, funduszy, ryzyka finansowego w biznesie, korzystania z funduszy publicznych, lichwy, innowacyjności, relacji osobistych, kształtowania społeczeństw przez zależności finansowe. Każdy temat opisano bardzo prosto i zrozumiale, dzięki czemu po publikację mogą sięgać zarówno uczniowie liceów, studenci oraz absolwenci studiów.
„Etyka i odpowiedzialność w świecie finansów” to interesująca lektura dla studentów studiujących finanse, zarządzanie, marketing i kierunki pokrewne. Będzie to publikacja pomocna w czasie przybliżania ważnych zagadnień w ramach przedmiotów humanistycznych uczelni technicznych.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza