Etykiety

środa, 8 marca 2017

Georgia Cherry "Atlas miast" il. Martin Haakehttp://nk.com.pl/atlas-miast/2389/ksiazka.html
Georgia Cherry, Atlas miast, il. Martin Haake, tł. Anna Garbal, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2017
Geografia należy do tych dziedzin wiedzy, których zgłębianie wymaga uczenia się wielu informacji na pamięć. Nie da się logicznie wyprowadzić jak nazywa się stolica Francji, Niemiec, Czech, Włoch, Węgier i tak dalej lub wywnioskować po znajdujących się w nich zabytkach, atrakcjach. Pewne rzeczy o prostu trzeba zapamiętać. Można to robić w szkole wkuwając kolejne informacje (wersja dla dzieci masochistów i rodziców sadystów) lub przyswoić sobie w czasie przyjemnej lektury z wieloma ilustracjami, podstawowymi informacjami, mapą miasta, ciekawostkami (wersja dla rodziców chcących rozbudzić w dzieciach miłość do poznawania świata).
„Atlas miast” jest jedną z tych publikacji, po które z powodzeniem może sięgnąć zarówno trzylatek jak i uczeń szkoły podstawowej. Z jednej strony wielość ilustracji i niewielka ilość tekstu przyciąga uwagę najmłodszych, z drugiej pozwala na zdobycie bardzo ważnych informacji uczniom rozpoczynającym przygodę z geografią. Każda podwójna strona zawiera nazwę miasta, kilka zdań dotyczących jego znaczenia, kraj, język oraz liczbę ludności, mapę z różnorodnymi atrakcjami (od muzeów po łakocie). Nie zabraknie tam również zadań dla dzieci. Poza czytaniem muszą poćwiczyć swoja spostrzegawczość, np. na mapie Londynu muszą odnaleźć pięć czerwonych autobusów, Kopenhagi- pięć rowerów, Budapesztu – pięć porcji gulaszu, Moskwy – pięć matrioszek. Takie wyszukiwanie pozwala utrwalić nowe nazwy oraz zapamiętać z czego słynie dany kraj oraz miasto.
W „Atlasie miast” znajdziemy informacje o takich miastach, jak:  Lizbona, Barcelona, Londyn, Amsterdam, Paryż, Rzym, Berlin, Helsinki, Oslo, Kopenhaga, Sztokholm, Ateny, Stambuł, Praga, Budapeszt, Moskwa, Montreal, Toronto, Chicago, Nowy Jork, San Francisco, Meksyk, Rio de Janerio, Buenos Aires, Warszawa, Hongkong, Tokio, Seul, Mumbaj, Sydney. Nie wszystkie te miasta oczywiście są stolicami, ale każde pojawia się w wielu filmach czy serialach animowanych.
Każde miasto znajduje się na dwóch stronach. Na uproszczoną mapę naniesiono najważniejsze miejsca, zabytki, dzielnice, cieśniny, rzeki, zwierzęta, znani ludzie oraz wiele innych rzeczy, które można spotkać w określonym mieście, z czego ono słynie. Wszystko pozornie sprawia wrażenie wielkiego chaosu, ale to właśnie mapa – będąca tłem – determinuje rozmieszczenie poszczególnych elementów miejskiego pejzażu. Podpisy zamieszczone przy ilustracjach zachęcają do poznawania kolejnych rzeczy oraz wędrowania palcem po kolejnych mapach.
Doskonałym uzupełnieniem tej publikacji będzie wykorzystanie atlasu świata i odnalezienie tych miejsc na mapie. Można także zainwestować w styropianowy globus, pineski z mini flagami, do których można wykorzystać miniaturowe naklejki z flagami państw lub samodzielnie takie zrobić.
Książka ma bardzo duży format, solidną oprawę oraz bardzo dobrze zszyte strony dzięki czemu młodzi czytelnicy mogą sięgać po nią często. Nietypowy atlas dla dzieci jest zarazem przewodnikiem z interesującymi, ale zarazem prostymi ilustracjami, które są tu najważniejsze. Tekst jedynie uzupełnia to, co Martin Haake pokazuje za pomocą rysunków będących czymś w rodzaju geograficznej „mapy myśli”. Takie podejście do tematu pozwala dzieciom ciągle na nowo dostrzegać i zapamiętywać kolejne ważne elementy.
„Atlas miast” będzie doskonałym wstępem do nauki geografii. Książkę szczególnie polecam przedszkolakom oraz uczniom nauczania początkowego. W książce zabrakło mi jednej ważnej rzeczy: mapy świata z rozmieszczeniem miast. Mogło być jako spis streści, chociaż proponowany w formie zbioru znaczków jest interesujący.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz