Etykiety

czwartek, 30 marca 2017

"Pociągiem. Historia bez słów" il. Vincent Bourgeau

Pociągiem. Historia bez słów, il. Vincent Bourgeau, Poznań „Zakamarki” 2017
W książkach dla najmłodszych ilustracja odgrywa bardzo ważną rolę. Od jakiegoś czasu coraz bardziej doceniane są publikacje bez tekstu. Ilustracje zmuszają małego odkrywcę do innego patrzenia na książki. Stają się one elementem zabawy, w której jedną z ćwiczonych umiejętności jest spostrzegawczość. Obok niej wymaga się znajomości wielu słów lub ich przyswajania oraz opowiadania, czyli niezwykle ważnej umiejętności posługiwania się językiem. Od tego jak dziecko radzi sobie z przetworzeniem myśli i odczuć na komunikat zależą nie tylko sukcesy w szkole, ale i w dorosłym życiu, dlatego warto od najmłodszych lat wspierać proces kształcenia językowego. Niedawno pisałam o serii książek zachęcających małych czytelników do opowiadania.
„Pociągiem. Historia bez słów” Vincenta Bourgeau’a wychodzi naprzeciw potrzebom przedszkolakom oraz uczniów nauczania początkowego. Znajdziemy w niej bardzo proste ilustracje pokazujące pociąg, tunele, miasto. Na każdej stronie dzieje się coś innego, a wszystko zaczyna się od wyruszenia dziecka, psa i słonia pociągiem. Bohaterzy z otoczenia czerpią kolory, zmieniają wzory. Jednak nie wszyscy. Za każdym razem zmienia się jeden określony element zapożyczający wygląd od np. cegły, z której zbudowano tunel. Każda strona zawiera coś zaskakującego, co dziecko musi wypatrzeć. Proste ilustracje, jakimi dzieli się z małymi czytelnikami ilustrator zabierają dziecko w świat wyobraźni oraz emocji. Na jednej ze stacji do pociągu wsiada zebra, pod wpływem, której słoń zyskuje paski, ale zebra je traci. Oboje nie są zadowoleni z tych wydarzeń.
Książka będzie interesującym materiałem do ćwiczenia umiejętności opowiadania. Proste opowieści dają spore pole do popisu, pomagają ćwiczyć wyobraźnię, spostrzegawczość, wczuć się w emocje bohaterów, których ciągle coś zaskakuje. Wielkim plusem książki jest brak tekstu i przez to możliwość oswajania się z książką jako jedną z wielu propozycji rozrywek bez konieczności zniechęcania zbyt długimi tekstami. Dzięki prostym ilustracjom, minimalizmowi elementów będzie to bardzo dobry materiał szczególnie dla dzieci z problemami z koncentracją.
Kolejną zaletą tego typu książek jest to, że można je z powodzeniem wykorzystać w każdej klasie na lekcjach języka polskiego jako materiał wyjściowy do ćwiczeń językowych.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz