Etykiety

czwartek, 16 marca 2017

"Dawaj czasy Czyli wyzwolenie po sowiecku" Stanisław M. Jankowski

Gdyby nie ujawnione przez autora dokumenty, trudno byłoby uwierzyć, że to wszystko rzeczywiście się zdarzyło, że tak naprawdę wyglądało wyzwolenie po sowiecku…
Żołnierze AK przyjęli ich jak sojuszników – oni potraktowali ich jak wrogów: kulą w głowę lub uwięzieniem. Przez cywilów witani byli kwiatami i chlebem – tyle że oni chcieli zegarków, wódki oraz kobiet. Biada tym, którzy odmówili…
Stanisław Jankowski pisze w tej książce – niczym w akcie oskarżenia – o tym, jak sowieccy „wyzwoliciele” zastąpili niemieckich strażników Majdanka i Auschwitz, jak wysyłali do łagrów żołnierzy podziemia i górników. Opowiada o pacyfikacjach, egzekucjach odwetowych, gwałtach, podpaleniu gnieźnieńskiej katedry. Opisuje strzelaniny żołnierzy WP i milicjantów z „sojusznikami” oraz śmierć polskich urzędników, którzy usiłowali zaprowadzić porządek.

STANISŁAW M. JANKOWSKI - absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, publicysta, autor scenariuszy filmów dokumentalnych, powieści historycznych (Znak Jastrzębca, Szable i rapiery) oraz licznych książek poświęconych polskiemu podziemiu (Steny z ulicy Mogilskiej, Kwadrans na Zamarstynowie, Dziewczęta w maciejówkach).  Członek Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, w 1989 r. współzałożyciel Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

REBIS wydał jego książki: „Karski. Raporty tajnego emisariusza” (2009), „Klucze do wolności” (2013) oraz napisane z Jolantą Drużyńską „Ucieczki specjalnego znaczenia” (2011) i „Wyklęte życiorysy” (2014).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz