Etykiety

piątek, 31 marca 2017

Shana Muldoon Zappa, Ahmet Zappa "Scarlet odkrywa prawdziwą siłę. Cassie rozwija skrzydła"https://sklep.egmont.pl/ksiazki/bohaterowie/p,star-darlings-scarlet-odkrywa-prawdziwa-sile-cas-sie-rozwija-skrzydla,15508.html
Shana Muldoon Zappa, Ahmet Zappa, Scarlet odkrywa prawdziwą siłę. Cassie rozwija skrzydła, tł. Marta Wiśniewska, Klementyna Dec, Warszawa „Egmont” 2017
W czasach mojego dzieciństwa wielkim powodzeniem cieszyła się „Czarodziejka z księżyca” – serial opowiadający o walce dobra ze złem, niezwykłych mocach bohaterek, podstępnych demonach. Nie był to pierwszy, ani też ostatni tego typu serial dla młodych widzów, a raczej widzek. Każdy kolejny wnosi coś nowego, próbuje dostarczyć jeszcze większej dawki magii przy jednoczesnym pokazaniu świata szkolnego, przyjaźni, różnorodnych osobowości, pierwszych miłości oraz marzeń. Wraz z kolejnymi serialami dla dzieci pojawia się wiele gadżetów oraz lektur pozwalających miłośnikom przygód ulubionych bohaterów na nowo je przeżywać.
Od 22 sierpnia 2016 roku na Disney Chanel można zobaczyć „Star Darlings. Życzenia do spełnienia”. W Gwiezdnej Krainie grupa przyjaciółek (Star Darlings) z Gwiezdnej Akademi przeżywa niezwykłe przygody. Obdarzone niezwykłymi talentami oraz mocami dziewczyny tworzą zespół muzyczny. Świat, w którym żyją bohaterki jest magicznym miejscem, w którym mieszkańcy pomagają spełnić życzenia wysyłane ze Świata Życzeń (czyli Ziemi).  Dzięki Lady Stelli (przełożonej Gwiezdnej Akademii) nastoletnie bohaterki uczą się jak spełniać cudze i własne marzenia. Cały serial bazuje na prostych schematach: walka dobra ze złem, próba zwalczenia negatywnej energii, która rośnie w bardzo szybkim tempie i utrudnia bohaterom ich zwykłe misje, przez co nie każde marzenie w Świecie Życzeń może się spełnić. Na szczęście bohaterki mają magiczne Gwiezdne Breloczki, co ułatwia im w realizacji misji. Po spełnieniu życzeń z Świata Życzeń rośnie poziom pozytywnej energii, który bohaterki gromadzą w gwiezdnych amuletach. Po zgromadzeniu odpowiedniej ilości pozytywnej energii i dostarczeniu jej do Krainy Gwiazd Star Darlings otrzymują kryształ mocy.
Książkowe przygody bohaterów ukazały się w wydawnictwie Egmont. Każdej z wyjątkowych dziewczyn poświęcono osobną historię. W pierwszym tomie znajdziemy losy Sage i Liby, w drugim Leony i Vegi, w trzecim Scarlet i Cassie. Każdy tom podzielony jest na dwie części, w każdej części losy jednej bohaterki stanowią główną akcję.
„Scarlet odkrywa prawdziwą siłę. Cassie rozwija skrzydła” to, w którym w pierwszej części Scarlet przez dłuższą chwilę nie jest jedną ze Star Darlings. Z powodu niewyjaśnionych okoliczności zastępuje ją dużo słabsza i mniej przygotowana Ophelia. To będzie wiązało się z koniecznością przeprowadzenia śledztwa oraz pomaganiu Ophelii spełniać życzenia. Nie zabraknie też dziwnych wydarzeń, szerzącego się zła i tylko dostarczenie odpowiedniej dawki mocy pozwoli na zmianę relacji oraz docierających do Star Darling komunikatów.
W drugiej części Cassie traci swojego gwiazdera. Zlokalizowanie złodzieja oraz odzyskanie bardzo ważnego dla Cassie gwiezdera wymaga wielkiej wprawy oraz współpracy. Nowe doświadczenia pozwalają bohaterce odkryć drzemiące w niej umiejętności.
Wszystkie tomy można czytać bez znajomości serialu. Fabuła jest prosta, sporo w niej opisów bogatych w specyficzny język budujący niezwykły świat Star Darlings. Czytanie nieco utrudniało wielość słów pochodzących od „gwiazdy”, a wszystko przez to, że cała akcja dzieje się w niezwykłym gwiezdnym świecie, w gwiezdnej akademii, w której wiele gwiezdnych przedmiotów. Z tego powodu trudno czyta się ją na głos (ja tak starałam się czytać ją pięcioletniej córce, ale w połowie się poddałam i szybciutko przeczytałam samodzielnie), ale wszystko zależy od wprawy posługiwania się słownictwem stworzonym na potrzeby tej opowieści. Lektura powinna przypaść do gustu uczennicom szkoły podstawowej. Znajdą w niej to, co lubią najbardziej: wartką akcję, pokonywanie trudności, zdobywanie cennych doświadczeń, wzorce postępowania, np. Scarlet nie utrudnia życia rywalce, ale pomaga jej spełnić misję, bo to jest ważniejszy cel niż jej osobisty interes, dzięki czemu może odzyskać swoją dawną pozycję i odkryć swoją prawdziwą moc. Autorzy pokazują dziewczynkom jak bardzo ważnym elementem jest przyjaźń i dążenie do dobra. Każda bohaterka ma inną osobowość, dzięki czemu możemy znaleźć kogoś z kim będziemy się identyfikować.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz