Etykiety

poniedziałek, 6 marca 2017

Nora Raleigh Baskin "Zdecydowanie nietypowy"

http://www.wydawnictwolinia.pl/ksigarnia-internetowa/autyzm?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=133&category_id=14
Nora Raleigh Baskin, Zdecydowanie nietypowy, tł. Katarzyna Gotlin, Warszawa „Linia” 2017
Jason Blake jest nastolatkiem z ASD (autism spectrum disorder). Autyzm zdiagnozowano u niego, kiedy był w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Przez trzy lata jego edukacji towarzyszyła mu asystentka. Kolejny rok nauczania to czas wielkiej próby. Nastolatek ma wykazać, że już nie potrzebuje pomocy w edukacji, że może szkolnej grupie funkcjonować samodzielnie. To wymaga z jego strony oraz ze strony nauczycieli odmiennego podejścia, wyrozumiałości, cierpliwości. Często o to bardzo trudno, ponieważ niektórzy nauczyciele oczekują, że będzie zachowywał się tak jak pozostali uczniowie, a Janson Blake w czasie podekscytowania macha rękami, chowa się pod ławkę, trzyma się ustalonych schematów. Do jednego z wielu należy logowanie się na StoryBoardzie (portalu dla piszących) na określonym komputerze w szkolnej bibliotece.
„Zdecydowanie nietypowy” to opowieść o relacjach dwunastoletniego Jansona Blake ze światem „normalnych”, jego próbie odnalezienia się, zrozumienia, ucieczce w kontakty wirtualne. Bohater swoje kłębiące się myśli i uczucia wyraża za pomocą opowiadań pozwalających mu przekazać innym sposób postrzegania siebie oraz świata. Jedną z wielu jego historii są losy karła, który ma możliwość oddania się operacji pozwalającej na stanie się takim jak inni. Razem ze swoim bohaterem przeżywa dylematy i zadaje sobie ważne pytani: czy to źle być innym?, czy powinien starać się o bycie takim jak wszyscy? czy wtedy nadal będzie sobą? Jego bohater podejmuje właściwą decyzję. Czy Jansonowi uda się podjąć podobną i zaakceptować siebie, pozwolić na to, by inni zaakceptowali go takim jakim jest? Zjazd miłośników StoryBoardu ma być przełomem w jego życiu, może pozwolić mu wyjść poza kontakty wirtualne, przejść na inny poziom znajomości z niezwykłą dziewczyną. Pełen uprzedzeń do siebie bohater czuje przerażenie na myśl o spotkaniu.
Nora Raleigh Baskin zabiera nas nie tylko do świata osoby z autyzmem, ale przede wszystkim pokazuje nam nastolatka i jego sposób patrzenia na świat. W tym spojrzeniu niewiele rzeczy jest samodzielnych. Jonson powtarza wszystko to, co mógł usłyszeć od bliskich, nauczycieli oraz kolegów na swój temat. Jego świat zależy od przesyłanych mu komunikatów. Kiedy słyszy, że sobie nie radzi, jest opóźniony oraz wiele innych negatywnych ocen zaczyna postrzegać się w tych kategoriach. Jego mała wiara we własne możliwości każdego dnia jest burzona. Ucieczka do tworzonego przez niego świata jest sposobem na jego przetrwanie. Twórczość pozwala mu rozwijać wiele umiejętności oraz zyskać wiarę w siebie. Nieznajoma Feniks staje się wierną czytelniczką jego opowiadań. Wymiana opinii, brak uprzedzeń pozwalają na stawianie pierwszych kroków ku samodzielności.
„Zdecydowanie nietypowy” to nie tylko historia o autystycznym chłopcu, ale także o naszym piętnowaniu inności, reagowaniu na nią otoczenia przekonanego o swojej normalności.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz