Etykiety

wtorek, 7 marca 2017

"Połącz kropki. Warszawa" il. Agata ToromanoffPołącz kropki. Warszawa, il. Agata Toromanoff, Warszawa „Egmont” 2017
Rysowanie, kolorowanie, łączenie kropek to ostatnio bardzo popularne szablony do pracy dla dzieci i dorosłych. Taka zabawa może nam się wydawać nieco dziecinna, niewnosząca nic w życie. Nic bardziej mylnego. Moda na przenoszenie dziecięcych zabaw do świata dorosłych ma głębszy sens i nie polega wyłącznie na zapełnianiu wolnego czasu (o który coraz trudniej) czy zapewnieniu dłoniom zajęcia. Nowa forma przyciągająca poważniejszych odbiorców pozwala także na rozwój wielu cennych umiejętności, pracę nad swoim mózgiem, motoryką małą oraz oderwaniem się od codziennych problemów, rozwijanie umiejętności manualnych, artystycznego spojrzenia. Ponad to w czasie pracy z kropkami musimy się skupić, ponieważ chwila nieuwagi może skutkować zagubieniem się wśród liczb. Do tego należy odpowiednio chwycić kredkę/ długopis/ pisak. Każde narzędzie wymaga innego podejścia, napięcia mięśni, koncentracji. Pozwalają też ćwiczyć zmysł estetyczny, twórcze podejście do materiału, wytrwałości. Pomysłowość wydawców sprawia też, że dzięki kolorowankom oraz szablonom z kropkami poszerzamy wiedzę, a do tego możemy przyjemnie spędzić czas z rodziną lub w swoim towarzystwie.
Liczne kolorowanki oraz szablony z kropkami dla dorosłych i młodzieży nie mają ograniczeń wiekowych i z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako materiał terapeutyczny przez ludzi uczących się, pracujących jak i emerytów. Każdy z nich będzie rozwijał inne umiejętności: koncentracji, relaksu, pracy mózgu po chorobach neurologicznych (np. wylewach). Kolorowanie i rysowanie lini (podobnie, jak i pisanie) pomaga w rozwijaniu percepcji wzrokowej, zdolności motorycznych, koordynacji, orientacji przestrzennej, twórczego myślenia. Jest to czynność dość wymagająca dla mózgu, a co za tym idzie lepiej ją ćwiczy. Jednym z obszarów ćwiczonych w czasie kolorowania jest ośrodek Broki odpowiedzialny również za umiejętności mówienia.
Mózg jest całkiem podobny do innych naszych mięśni: im bardziej go ćwiczymy tym jest sprawniejszy. Kolorowanie i malowanie rozwija przede wszystkim obszary odpowiedzialne za zdolności manualne i twórcze myślenie, a do tego pomaga zrelaksować się osobom, którym medytacja sprawia problemy. Ukierunkowanie myśli na określony materiał pozwala osiągnąć stan pozwalający nam na oderwanie się od codziennych problemów. Dzięki temu jest to też świetny materiał dla osób ze skłonnościami do depresji. Jeszcze jednym ważnym skutkiem kolorowania jest pobudzenie obu półkul mózgu, dzięki czemu ćwiczymy swoją inteligencją.
Jak wybrać dla siebie kolorowankę? Najlepiej kierować się własnymi upodobaniami estetycznymi, zainteresowaniami. Wydawnictwa prześcigają się w dostarczaniu nam wzorów do kolorowania. Jednym z wielu szablonów do łączenia kropek oraz kolorowania, które przypadły nam do gustu jest „Połącz kropki. Warszawa”.
Zbiór szablonów zawiera mapę miasta, interesujące miejsca z ich opisami oraz stronę z ćwiczeniem. Po otwarciu książki na lewej stronie znajdziemy zdjęcie, informacje, które mogą stać się wstępem do poznania miasta, ponieważ zawierają ważne informacje o obiekcie, a po prawej znajdziemy ćwiczenie z kropkami. Po połączeniu kropek rysunek można pokolorować, dorysować tło, które widzimy na zdjęciu z poprzedniej strony. Takie połączenie informacji z rysowaniem pozwala na przemycanie dzieciom oraz młodzieży informacji o stolicy Polski.
Wszystkie obiekty zamieszczone w publikacji umieszczono na mapie znajdującej się na początku książki. Znajdziemy wśród nich: Barbakan, Kolumnę Zygmunta, Operę Narodową, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Kultury i Nauki, Zachętę, Sejm, Zamek Ujazdowski, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, Syrenkę Warszawską, pomnik Fryderyka Chopina, Łazienki Królewskie, Pałac w Wilamowie, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy, most Świętokrzyski, metro, osiedle drapaczy chmur, Pałac Grzybowski, a na samym końcu samochód Warszawa.
Szablony nie są zbyt skomplikowane, ale na pewno nie łatwe i przedszkolaki na pewno sobie z nimi same nie poradzą (ja rysowałam z 5-letnią córką; efekty poniżej). Na pewno mogą po nie sięgnąć już uczniowie znający trzycyfrowe liczby. Zabawa z kropkami uzupełniona w informacje o stolicy pozwoli na poszerzenie wiedzy, ćwiczenie umiejętności. Polecam wszystkim miłośnikom rozwijania swoich manualnych umiejętności. Ćwiczenia mogą być interesującym materiałem do terapii dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz