Etykiety

wtorek, 14 marca 2017

Helen Fisher "Anatomia miłości. Nowe spojrzenie"https://www.rebis.com.pl/pl/book-anatomia-milosci-nowe-spojrzenie-helen-fisher,HCHB07688.html
Helen Fisher, Anatomia miłości. Nowe spojrzenie. Opowieść o dobieraniu się w pary, małżeństwie i skokach w bok, tł. Adam Bukowski, Jacek Środa, Poznań „Rebis” 2017
Badania nad człowiekiem są jednymi z większymi wyzwań dla naukowców. Zachowania, podziały, rywalizacja lub jej brak, określony strój, mimika, relacje w grupie i wiele innych rzeczy – wszystko to może być ukształtowane przez biologię lub kulturę. Odkrywanie źródeł tych elementów może być nie lada wyzwaniem. Jednym z ciągle tajemniczych i fascynujących obszarów ludzkiego życia jest wiązanie się w pary, ukryta owulacja (nietypowe dla zwierząt) i ciągła gotowość na seks. Wielu badaczy zgłębia te obszary porównując człowieka z innymi zwierzętami (szczególnie z małpami naczelnymi), odkryciami archeologicznymi, źródłami pisemnymi, kulturami pierwotnymi. Wszędzie tam ludzka miłość jest zagadnieniem nieco magicznym, nieprzewidywalnym, zapewniającym spokój i szczęście lub przechodzącym niczym tajfun.
„Anatomia miłości” Helen Fisher jest jedną z kultowych prac naukowych opisujących nasze życie seksualne od flirtu po zakończenie związku. Amerykańska badaczka dzieli się nie tylko swoimi badaniami oraz spostrzeżeniami. Umiejętnie korzysta z bogactwa literatury przybliżającej określone obszary ludzkiego oraz zwierzęcego życia, umiejętnie je scala i podsumowuje. W książce poruszyła takie tematy jak zaloty, dobór partnerów, zdrady, kryzysy w związkach, monogamia, poligamia, uwodzenie, zależności płci od sposobu myślenia, polityka seksualna, dyskryminacja kobiet, powrót do stanu pierwotnego. Każdy z tematów omawiany jest szeroko, obrazowo i pozwala na lepsze zrozumienie tematu. Wprawnie tłumaczy ludzkie zachowania zależące od biologii, DNA i wydzielanych przez organizm związków. Podkreśla także wpływ leków antydepresyjnych na poziom satysfakcji ze związku.
Wielkim plusem jest nie tylko śledzenie relacji między ludźmi od flirtu przez budowanie po rozpad związku, ale także śledzenie historii życia rodzinnego od początków istnienia gatunku po współczesność. Dostrzeżenie momentu zachwiania równowagi między płciami, chwilowego odciągnięcia kobiet od ciężkich prac i jednoczesnego pozbawienia ich władzy oraz współczesne trendy dążenia do pierwotnej równowagi. Wśród wielu niewiadomych nie zabraknie odwołania do badań nad naczelnymi oraz naszymi prehistorycznymi przodkami wiodącymi bardziej skomplikowane życie niż nam się może wydawać. Znajdziemy także analizę plusów ukrytej płodności u ludzi, w jaki sposób kobiety wykorzystywały swoją seksualność, kiedy i dlaczego straciły na znaczeniu.
Dzięki oposowi współczesnych kultur pierwotnych możemy przyjrzeć się znaczeniu zdrady jako sposobowi na przetrwanie gatunku, a nie pozbyciu się zasad moralnych. Helen Fisher dostrzega, że jest to jedno z popularniejszych zjawisk wśród ludzi bez względu na kulturę.
Nowością w obecnym wydaniu jest wykorzystanie obserwacji oraz badań przy pomocy Internetu. Helen Fisher opisuje stosunek osób korzystających z portali randkowych do seksu, stałych związków, poszerzania kręgu znajomych. Dostrzega wiele paradoksów, wśród których znajdziemy także dotyczący facebooka: każdy użytkownik chce być popularny, a jednocześnie chce zachować prywatność. Dzięki badaczce uzmysławiamy sobie, że upragniona prywatność to stosunkowo nowy wynalazek. W nowych środkach komunikowania nie dostrzega zagrożenia, ale szansę na kontynuowanie relacji tylko przy wykorzystaniu technologii. Autorka dostrzega, że potrzeba tworzenia wspólnot ciągle jest bardzo duża i przechodzi do innego wymiaru, innego poziomu relacji, gdzie już nie związki krwi są ważne, ale poczucie bliskości.
Książka jest obowiązkową lekturą takich kierunków studiów jak filozofia, socjologia, antropologia, filologia, pedagogika, psychologia, historia oraz wielu innych humanistycznych. Pomoże wprowadzić czytelnika w zagadnienia relacji międzyludzkich oraz rozmnażania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz