Etykiety

wtorek, 21 marca 2017

Zabawa z pikselami - kolorowanko-wyklejankaDziś opowiem Wam o naklejkach i kolorowaniu. Jakiś czas temu do naszego domu trafiły ćwiczenia z serii „Pixelo” z Wydawnictwa Wilga. Ilustracje składające się z mniejszych lub większych kwadracików (w zależności od stopnia trudności) doskonale zastępują puzzle i kolorowanki. Z jednej strony wymagają spostrzegawczości, dopasowywania elementów, przyklejania ich, a z drugiej uważnego kolorowania. Taka zabawa pozwala na skupienie, rozwijanie kolejnych umiejętności i wprowadza dzieci w świat interesujących je tematów.
Dopasowywanie elementów do siebie jest bardzo ważnym ćwiczeniem dla dzieci. Rozwija koncentracje, planowanie własnych działań, pobudza wyobraźnię przestrzenną i kształtuje umiejętność projektowania. Dzieci bawiące się w ten sposób między drugim a czwartym rokiem życia mają lepsze wyniki w szkole, a wszystko przez stymulację mózgu, wymagającą rozpoznawania kształtów, logicznego myślenia, rozwijania motoryki małej oraz percepcji ruchów. W ten sposób dziecko rozwija wyobraźnię przestrzenną mającą duży wpływ na przyszłe umiejętności matematyczne i techniczne, a nawet mowę. Przygotowuje również do nauki czytania i pisania dzięki ćwiczeniu zaangażowania i cierpliwości, umiejętności bardzo przydatnych w szkole. Do tego budujemy wiarę dziecka w umiejętność rozwijania skomplikowanych problemów (oczywiście zabawa musi być dopasowana do umiejętności i wieku dziecka), które sam może kontrolować.
Zabaw z dopasowywaniem elementów jest obecnie bardzo dużo i już kilkunastomiesięczne dziecko może ćwiczyć tę umiejętność za pomocą klocków, kształtów, piłeczek. Zaczynamy od kilku elementów, np. sześciu piłeczek w trzech kolorach lub solidnych puzzli z niewielką liczbą elementów. Z czasem nasza pociecha będzie mogła bawić się coraz bardziej skomplikowanymi konstrukcjami.
Bardzo dobrym pomysłem jest również wprowadzenie do zabawy książeczek z naklejkami, z których może korzystać już trzylatek. Dziecko ćwiczy wówczas wszystkie powyższe umiejętności a do tego rozwija swoją precyzję, chwyt pęsetowy. Takie ćwiczenia bardzo dobrze urozmaicą zabawę.
My uwielbiamy zabawy z naklejkami. Przychodzą nam zawsze z pomocą, kiedy już córka jest znudzona układaniem kolejnych puzzli. Do tego naklejki pozwalają nam wprowadzić elementy zabawy, których nie można z puzzlami. Często zachęcam córkę do pracy przy stoliku przez rozłożenie szablonu i lekkie przyklejenie naklejki do jej ubranka tak, aby łatwo mogła odkleić, podbiec do stolika i przykleić we właściwym miejscu. Łączymy wtedy zabawę ruchową (bieganie po pokoju) z ćwiczeniem koncentracji. Ten sposób zachęcania do skupienia sprawdza nam się zawsze. Później możemy już pracować nad materiałem wymagającym większej koncentracji oraz siedzenia przy stoliku. Często wówczas przechodzimy do kolorowania, czyli kolejnego ważnego elementu naszej pracy.
Wokół plusów kolorowania powstało wiele badań. Naukowcy odkryli, że kolorowanie w wieku przedszkolnym i szkolnym jest niezwykle ważną czynnością rozwijającą dziecięcy mózg, kształtującą zdolności artystyczne, pomysłowość, poczucie estetyki, wyobraźnię przestrzenną, koncentrację, motorykę małą i wpływa na zwiększoną aktywność mózgu. Codzienne zabawy z kolorowankami pozwalają dzieciom na opanowanie korzystania z kredki, długopisu, ołówka. Ponadto pobudzanie określonych obszarów mózgu przekłada się również na zdolności językowe i kreatywność młodych twórców. Dzieci lubiące kolorować i często wykonujące tę czynność mają sprawniejsze dłonie, odnoszą lepsze sukcesy w szkole, zdobywają lepsze wykształcenie, mają większy iloraz inteligencji, a do tego są bardziej spostrzegawcze, mają większy ład wokół siebie.
Kolorując aktywujemy różne obszary naszego mózgu, przez co jest to świetne ćwiczenie np. po wylewie, udarze mózgu, malejącej sprawności intelektualnej. Ważne jest, aby w czasie takich ćwiczeń nie iść na łatwiznę i używać pisaków, ale korzystać z kredek wymagających od rysującego większego nacisku na powierzchnię papieru. Z tych powodów z terapii wyklucza się na przykład kolorowanki dostępne na różnorodnych urządzeniach.
Aby taka zabawa sprawiała nam przyjemność musimy określić czego potrzebujemy, czego oczekujemy po kolorowankach. Warto zaopatrzyć się w dobre kredki i estetyczne kolorowanki, a najlepiej w wyklejanko -kolorowanki, ponieważ urozmaicona forma pracy sprawia, że dzieci chętniej sięgają po ćwiczenia.
W naszym domu wielkim powodzeniem cieszą się kolorowanki z wyklejanko-kolorowanki z Wydawnictwa Wilga. Seria Pixelo wychodzi naprzeciw małym miłośnikom Minecrafra. Szablony złożone z kwadracików do wyklejania i kolorowania pozwalają tworzyć piękne wzory, pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że ćwiczenie umiejętności jest interesującą zabawą.

W książeczce „Cyrk” znajdziemy szablony z klaunami, królikiem w kapeluszu, słoniem, małpą, żyrafą, lwem, koniem, psem i namiotem cyrkowym. Po otwarciu ćwiczeń na szablonach na lewej stronie znajdziemy krótką informację o rzeczy do wyklejenie, podpowiedź dotyczącą tego jakich kolorów naklejek i kredek należy używać oraz miniaturę skończonego wzoru. Po prawej stronie znajdziemy szablon z kwadracikami, w które wpisano kropki lub krzyżyki określonych kolorów. To pomoże w łatwym układaniu szablonu. 

Podobnie wyglądają ćwiczenia z wzorami dotyczącymi wsi. Tu dzieci znajdą kurę, ogród, krowę, rolnika, świnię, kaczkę, psa, osła, królika, traktor.
Zarówno ćwiczenia „Wieś”, jak i „Cyrk” są bardzo proste i można dać je już trzyletnim dzieciom.

Ćwiczenia z nieco większym stopniem trudności znajdziemy w książce „Rycerze” zawierające więcej kratek, mniejsze naklejki, więcej pól do kolorowania oraz wymaga znajomości liczb lub chociaż dopasowania podobnych cyfr do siebie. Poza szablonami rycerzy znajdziemy tu smoki, zamki, miecze, czyli wszystko, co może nam się kojarzyć z rycerzami.
Autorzy proponują, aby pracę rozpocząć od pokolorowania tła (wszystko dobrze oznaczone w szablonach), a następnie odkrywać zawarty na nim obrazek. My ze względu na tryb pracy polegający na zachęcaniu, a następnie siedzeniu zaczynałyśmy od klejenie. Niezobowiązujące zajęcie skutecznie pozwala zachęcić dziecko do dłuższej pracy z kredkami. Być może po zamalowaniu tła łatwiej jest dopasować naklejki, ale szablony są na tyle łatwe, że nie było problemów z odwrotną kolejnością.
Ćwiczenia szczególnie polecam małym miłośnikom Minecrafta. Pixelowy świat  skutecznie zachęci dzieci do tworzenia własnych, niepowtarzalnych prac.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz