Etykiety

czwartek, 9 marca 2017

Michelle Cuevas "Wyznania zmyślonego przyjaciela"Michelle Cuevas, Wyznania zmyślonego przyjaciela. Wspomnienia Jacques’a Papiera, tł. Anna Nowak, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2017
Jacques Papier wiedzie dość normalne życie: ma siostrę, mamę, tatę i psa. Jedyną osobą, z którą doskonale się dogaduje jest jego siostra bliźniaczka, Fleur. Rodzice go nie rozumieją, ignorują i bardzo często pomijają, a pies François obszczekuje i warczy. W szkole koledzy, koleżanki i nauczyciele traktują go jak niewidzialnego. To szczególnie widoczne jest w czasie zadawania pytań przez nauczycieli, kiedy nikt w klasie się nie zgłasza nauczyciele nigdy nie proszą go do odpowiedzi. Nawet kierowca szkolnego autobusu go ignoruje i zamyka drzwi pojazdu tuż przed jego nosem. Gdyby nie siostra nie raz pozostałby sam w domu i musiałby opuścić wiele lekcji. Przez takie traktowanie Jacques czyje się nielubiany. Stara się zrozumieć przyczyny tej niechęci, dlatego dużo rozmyśla o tym, dlaczego ludzie go nie dostrzegają. Gdyby nie jego siostra czułby się samotny. To ona dba o to, aby nikt o jej bracie bliźniaku nie zapominał, aby rodzice gotowali jego ulubione potrawy, podawali mu talerz, kupowali bilety do kina, teatru czy do innych miejsc, w których można się świetnie bawić.
Każdego tygodnia Jacques chodzi z Fleur na występy wielkiego Maurice’a, gdzie mogą oglądać magiczne sztuczki. Od maga Fleur dostaje magiczny kompas, który przekazuje Jacquesowi. W chwilach zwątpienia to ten kompas w złych chwilach pomoże mu przypomnieć lepsze czasy.
Takie posiadanie niewidzialnego brata może być jednak kłopotliwe, bo nawet najbardziej tolerancyjni rodzice w pewnym momencie zaczynają się irytować i chcą się pozbyć „intruza”. Uświadamiają córkę, że nikt poza nią nie widzi i nie znam Jacquesa. Stwierdzają też, że najwyższa pora przygotować Fleur do dorosłego życia bez zmyślonych przyjaciół. Podsłuchujący wszystko Jacques nie do końca rozumie, że chodzi właśnie o niego. Jest przekonany, że Fleur wymyśliła sobie przyjaciela i jemu o tym nie powiedziała, dlatego sam wymyśla swojego przyjaciela na niby: śledziosmoka.
Dylematy Jacquesa związane z pomijaniem go trwają do czasu, kiedy kowbojka na rolkach (zmyślona przyjaciółka dziewczynki, która lubiła jeździć na rolkach) uświadamia mu, że jest zmyślonym przyjacielem, dlatego jest widzialny tylko dla Fleur, która chciała mieć kogoś naprawdę bardzo bliskiego i wymyśliła sobie brata bliźniaka towarzyszącego jej w każdej zabawie, w dzień i w nocy, wspierającego ją w każdej chwili. Spojrzenie na życie z tej perspektywy staje się początkiem prawdziwej rewolucji: zmyślony brat bliźniak postanawia uwolnić się od siostry. Pomaga mu w tym Straszydło, od którego dostaje nożyce do przecięcia sznurków łączących go z Fleur. To jednak nie koniec jego historii oraz zależności od kaprysów dziecięcej wyobraźni. Jacques bardzo szybko odkrywa, że bez dzieci i ich wymyślania nie może istnieć. Szybko zmienia kolejnych przyjaciół, pomaga im dorosnąć i w końcu trafia do domu, z którego wyruszył w podróż: staje się zmyślonym przyjacielem młodszej siostry Fleur: śledziosmokiem, którego kiedyś sam wymyślił.
„Wyznania zmyślonego przyjaciela” to piękna opowieść o dorastaniu, wyobraźni oraz sile przyjaźni, której każdy z nas bardzo potrzebuje. Michelle Cuevas pokazuje nam dziecięcy świat, w którym zabrakło odpowiedniego rówieśnika, któremu można by zaufać. Bohaterka jednak nie ma problemu z samotnością, poczuciem opuszczenia. Po prostu wymyśla sobie kogoś kto zawsze jej towarzyszy i dzięki temu zabieganie rodziców nie jest tak dotkliwe. Jej wymyślony przyjaciel ma więcej zalet niż prawdziwy, ponieważ może być wszystkim, czym ona zechce, a ona marzy o rodzeństwie, z którym będzie mogła się bawić, dzielić radościami i troskami, będzie dowcipny, pomysłowy, a wszystko to opowiedziane z perspektywy wymyślonego bohatera.
W książce spotkamy także Kowbojkę jeżdżącą ma rolkach, makabrycznie Śmierdzącą Skarpetę, Puszek wzorowany na puszku z „Horton słyszy Ktosia”.
Lektura jest piękną opowieścią o samoakceptacji, wiarze w swoje możliwości, odkrywaniu nieuświadomionych sobie talentów. Stworzony przez pisarkę bajkowy świat zamieszkały przez zmyślonych przyjaciół i ich dzieci jest bliska dziecięcego świata, w którym dzieci potrzebują towarzysza oraz kogoś, kto doceni drzemiące w nich talenty.
„Wyznania zmyślonego przyjaciela” wzbogacono prostymi, pięknymi ilustracjami. Duża czcionka, odpowiednie rozmieszczenie tekstu, prosty język – wszystko to sprawia, że mali czytelnicy chętnie sięgają po książkę. Zdecydowanie polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz