Etykiety

wtorek, 28 marca 2017

Megan McDonald "Hania Humorek i przyjaciele"Hania Humorek należy do naszych ulubionych bohaterów. Spostrzegawcza i inteligentna dziewczynka przeżywa wiele przygód z bratem, Smrodkiem: bywa detektywem, zafascynowana robótkami ręcznymi dziewczynką, miłośniczką pirackich przygód, podróżniczką, odkrywczynią, a nawet lekarzem. Dla tej bohaterki będącej zwykłą dziewczynką nie ma rzeczy nie możliwych, a wszystko dzięki jej sprytowi i logicznemu myśleniu.
Do tej pory nasza domowa biblioteka była bogata w przygody Hani dla uczniów szkoły podstawowej. Niedawno pojawił się pierwszy tom dostosowany dla przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego. Bardzo chętnie sięgnęłyśmy po pierwszy tom o przygodach Julki Wróbel marzącej o śwince na urodziny. Szybka akcja, pozytywni bohaterzy, piękne ilustracje oraz poruszanie tematów bliskich przedszkolakom sprawiło, że córka bardzo chętnie sięga po książkę.
Niedawno do naszego domu trafiły kolejne dwa tomy z serii „Hania Humorek i przyjaciele”: „Mania Pisania słynna reporterka” oraz „Rysiek Zyga Zdumiewający Pan Magik”. W obu spotkamy znanych nam przyjaciół: Hanię, jej brata i kolegów oraz koleżanki.


„Mania Pisania słynna reporterka” zawiera przygody Mani poszukującej sensacyjnych wydarzeń dla swojej gazety. Dziewczynka, podobnie jak jej mama Emilia Pisania, chce być reporterką. W swoim notesie zapisuje nawet najbardziej błahe wydarzenia. Wśród nich nie zabraknie takich informacji jak to, że pies szczeka, mama Hani wyjmuje listy ze skrzynki i wiele innych, nieistotnych drobiazgów. W czasie poszukiwania tematu na pierwszą stronę swojej gazety spotyka Hanię Humorek, z którą poszerza swoją wiedzę dziennikarską. Dziewczynki prowadząc wykopaliska mające dostarczyć im interesującego tematu przekopują ogródek. Kiedy do swoich znalezisk próbują dopisać niezwykłą historię starożytnej gumy do żucia okazuje się, że należy ona do Smrodka. Zrezygnowana Mania postanawia zmienić miejsce poszukiwań. Pobliskie jeziorko wydaje jej się idealne jako kryjówka potworów. Razem z Hanią dostrzega coś, co nazywa wężem morskim. Mama Mani jest przekonana, że to zwykła gałąź. Spisując przygody, mała reporterka w swoim artykule nie daje odpowiedzi, ale zachęca do poszukiwania niezwykłych stworów. Jest mistrzynią wzbudzania zainteresowania w czytelnikach.


Hania Humorek ma nie tylko koleżanki. Wśród jej znajomych nie zabraknie chłopców. „Rysiek Zyga Zdumiewający Pan Magik” to z kolei opowieść o małym mistrzu sztuk magicznych. Rysiek korzysta z iluzji i ćwiczy swoje umiejętności, aby pochwalić się nimi przed znajomymi. Zachęca Hanie do pomocy w opanowaniu sztuczki z kartami. Okazuje się, że to wcale nie jest taka łatwa sztuczka na jaką wygląda z boku. Zrezygnowanemu i zasmuconemu Ryśkowi dziewczynka pokazuje karcianą sztuczkę, która udaje się zawsze. Po wielu wspólnych ćwiczeniach z Hanią chłopiec postanawia dać pokaz magii, ale okazuje się, że przyjaciele mają inne obowiązki i jedynym widzem pozostaje bardzo spostrzegawczy Smrodek, przez co pokaz się nie udaje, ale Zdumiewający Pan Magik się nie poddaje. Po wielu próbach i błędach udaje mu się wymyślić sztuczkę, która zaskakuje nawet Hanię Humorek.
Całą serię „Hania Humorek i przyjaciele” polecam wszystkim przedszkolakom oraz uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Proste zdania, interesujące przygody, przyciągające wzrok kolorowe ilustracje sprawią, że młodzi czytelnicy chętnie sięgną po przygody Hani. Dla dzieci, które jeszcze nie znają przygód dla starszych czytelników ta seria będzie doskonałym wprowadzeniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz