poniedziałek, 6 października 2014

Anna Świderkówna "Sens ksiąg biblijnych"http://www.wydm.pl/p/1050/sens-ksi%C4%85g-biblijnych
Anna Świderkówna, Sens ksiąg biblijnych, Kraków „wydawnictwo m” 2013
„Biblia” – książka czytana od wieków, studiowana przez tysiące ludzi i budząca wiele wątpliwości, pytań oraz odpowiedzi. W labiryntach niejasności łatwo może zgubić się czytelnik nieznający historii, kultury czy kontekstu opisów wchodzących w jej skład. Profesor Anna Świderkówna jest autorką „Bram do Biblii”, „O przypowieściach, św. Pawle i Apokalipsie” oraz „Sensu ksiąg biblijnych”. Każda z tych części zawiera płytę, która wprowadzi czytelników w labirynt znaczeń oraz wydarzeń.
W „Sensie ksiąg biblijnych” autorka skupia się na wybranych księgach (Księga Wyjścia, Ks. Tobiasza, Ks. Hioba, Ks. Psalmów, Pieśń nad Pieśniami, Mądrość Syracha, Księgi Prorockie), a także wydarzeniom takim jak potop i zagadnieniom, jak archaniołowie. W bardzo przystępny sposób poznajemy genezę powstałych zapisów oraz znajdziemy wyjaśnienie ukrytych przez wieki niepamięci historie, które kształtowały powstawanie Biblii. Anna Świderkówna wyjaśnia nam problemy licznych tłumaczeń Pisma Świętego, przybliża różnorodność gatunków oraz balansowanie między prawdą a fikcją. Uświadamia nam wagę celu powstawania kolejnych zapisów, a nie ich historyczności.
Autorka ma niezwykły dar przedstawiania rzeczy skomplikowanych w bardzo przystępny sposób, przez co po jej książki o Biblii mogą sięgnąć nawet mali czytelnicy. Pozycję tę polecam wszystkim zainteresowanym naszą kulturą przesyconą znaczeniami zaczerpniętymi  z Pisma Świętego, które kształtowało nawet nasz język.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz